Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový šéf hokejového svazu? APK čeká výběr kandidáta

Čeští hokej vyklízí pozice ve světové špičce. Seniorská reprezentace dvakrát po sobě na mistrovství světa nepostoupila do bojů o medaile | foto: Reuters

26 2008
Jaká budoucnost čeká český hokej? Hodně bude záležet na volbě nového předsedy hokejového svazu. Ta proběhne na konferenci 21. června. Hodně ale napoví už tato středa. To bude Asociace profesionálních klubů vybírat svého kandidáta. Kdo se uchází o podporu?

Pardubický manažer Zbyněk Kusý, vítkovický prezident František Černík a plzeňský šéf Tomáš Král.

Je pravděpodobné, že jeden z těchto mužů nahradí ve funkci Vratislava Kulhánka, který se už o post prvního muže hokejového svazu ucházet nebude.

Stejně jako Petr Bříza, který možnou kandidaturu zvažoval. "Cítím v této chvíli svou povinnost věnovat se nadále své započaté práci v klubu," vysvětlil svůj postoj generální manažer Sparty.

. jaké budou hlavní úkoly nového vedení hokejového svazu?

- Výběr nových trenérů seniorské reprezentace a obsazení trenérských postů mládežnických reprezentací

- Svaz má dluhy, úkolem nového vedení tedy bude vypořádat se s nimi. Buď zvýšit příjmy od sponzorů, nebo ušetřit

- Být aktivní na mezinárodní scéně. Český hokej od nedávného kongresu v Montrealu nemá zastoupení ve vedení IIHF, což není pro hokejovou velmoc dobrá vizitka

- Řešit odchody hráčů do NHL (smlouva s NHL bude odmítnuta), řešit odchody mladých hokejistů do zámořských juniorských soutěží, nabídnout jim lepší alternativu, zkvalitnit juniorské soutěže

- výběr předsedy komise rozhodčích. K práci rozhodčích a jejich komise byly výhrady. Bude Pavel Halas pokračovat i pod novým vedením svazu?

- zlepšit komunikaci mezi APK a svazem, zejména pokud jde o spolupráci extraligy s reprezentací i s nižšími soutěžemi, zejména s první hokejovou ligou

Asociace profesionálních klubů (APK), která řídí extraligu, se dohodla, že vybere jednoho kandidáta z trojice, jehož pak bude na volební konferenci podporovat.

To ale nezaručuje muži, který dostane podporu od APK, víc než čtrnáct hlasů z celkových 62. Kromě APK mají totiž na konferenci po čtrnácti hlasech i první hokejová liga, druhá liga, krajské svazy. Dále volí úřadující předseda a čtyři místopředsedové a šéf dozorčí rady.

"To samozřejmě víme. Až samotná konference ukáže, jakou sílu APK v hokejovém hnutí má," řekl ředitel extraligy Stanislav Šulc. "Teď jde o to, abychom se na jednom kandidátovi shodli a podporovali ho."

V APK je nepsána dohoda, že ten, kdo nebude vybrán, se o post šéfa svazu ucházet nebude. Vzhledem k rozložení sil na konferenci ji ale nemusí respektovat. Vzhledem k počtu volebních hlasů stačí, aby si neúspěšný kandidát APK sehnal podporu jinde.

"Zbyněk Kusý a Tomáš Král už řekli, že případně kandidaturu stáhnou. František Černík na minulé APK prohlásil, že to slíbit nemůže, protože byl osloven kluby z nižších soutěží. Očekávám, že na toto téma ještě dojde k diskusi," řekl Šulc.

Volba předsedy svazu bude prvním krokem, po něm bude následovat výběr hokejových ministrů, výkonného výboru. Těchto jedenáct mužů spolu s předsedou řídí český hokej v období mezi konferencemi, tedy příští čtyři roky.

A hlavní slovo při výběru lidí, kteří ve výkonném výboru zasednou, bude mít právě nový předseda svazu. Na základě návrhů jednotlivých úseků (vrcholový, výkonnostní hokej atd.) si může spolupracovníky vybrat. Konference potom složení výkonného výboru schválí. Je zvykem, že volbu týmu nového předsedy delegáti kongresu respektují.

Výkonný výbor mimo jiné volí i reprezentačního trenéra. Je tedy jasné, že nástupce Aloise Hadamczika bude znám právě až po 21. červnu. Výkonný výbor také určí obsazení žhavých postů mládežnických reprezentací. Po konferenci také může dojít ke změně v obsazení komise rozhodčích.

Nové vedení převezme vládu nad českým hokejem v nelehké pozici: reprezentace dvakrát po sobě nepostoupila přes čtvrtfinále mistrovství světa, mládežnický hokej také strádá. Hokejový svaz má dluhy. Deset let po zlatém Naganu a v roce stého výročí založení českého hokeje zatím tedy není příliš důvodů k oslavám.Najdete na iDNES.czmobilní verze