Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový šéf Pardubic: Politiků v klubu ubude

Roman Šmidberský na zasedání zastupitelstva, které rozhodovalo o prodeji HC Moeller Pardubice. | foto: MF DNES

25 2008
Červené ferrari s výmluvnou poznávací značkou 2E7 7777, které včera od rána stálo pod okny sekretariátu HC Moeller Pardubice, znamenalo jediné. Hokejový klub má nového pána. Ve středu večer se jím stal zakladatel spediční firmy Roman Šmidberský. V klubu chystá několik změn a slibuje jeho vzestup.

Jednou z nich bude zeštíhlení představenstva klubu. Z dnešního jedenáctičlenného pléna tak bude muset odejít hned několik radničních politiků. Městu totiž zůstalo v klubu pouze 34 procent akcií.

"Město bude mít své dva zástupce v pětičlenném představenstvu a jedno místo v tříčlenné dozorčí radě," prozradil zatím jednu z mála konkrétních novinek Roman Šmidberský.

. Co řekli politici při schvalování prodeje

"On se nám ten hokejový klub v poslední době trochu zpolitizoval. I kvůli tomu v představenstvu často nerozhodovala odbornost."
Jiří Stříteský, radní za ODS

"Výběrovou soutěž na prodej klubu prostě dělat nemůžeme. To by se nám skutečně mohlo stát, že nám tady nějaký obchodník nabídne 90 milionů korun. Já osobně znám takové dva. Jenže těm nepůjde o hokej, ale o to, aby tady vyprali špinavé peníze."
Jiří Stříteský, radní za ODS

"Myslím, že názor pana Stříteského je pouhá spekulace. Já bych se třeba kapitálu z východu nebál. V zahraničí vidíme, že to funguje. Dobrým příkladem je třeba anglický fotbalový klub Chelsea."
Jindřich Tauber, zastupitel za ČSSD

"Prodejem klubu vůbec žádné problémy nevyřešíme. A přitom HC Moeller má dva velké problémy. Tím prvním je špatná výkonnost hlavně mládežnických družstev a tím druhým jsou ekonomické potíže."
Jan Linhart, zastupitel za zelené

"Rada města zastupitelům vůbec nedala o prodeji klubu vědět. Děkuji, že pan Šmidberský byl slušnější a svoji nabídku nám poslal."
Jan Jedlička, nezávislý zastupitel za KSČM

"Tento prodej klubu je pro Pardubice silně nevýhodný. Není v zájmu občanů tohoto města. Před hlasováním o prodeji si proto vzpomeňte na svůj zastupitelský slib. Slíbili jste, že se budete řádně starat o majetek města."
Jan Jedlička, nezávislý zastupitel za KSČM

"Pravda je, že jsme jako město prodej nepřipravili. Ale není důvod se bránit nabídce pana Šmidberského."
Josef Kubát, zastupitel za SPP

"Musím říct, že celý prodej klubu je ze strany města značně amatérský."
František Brendl, zastupitel za SPP

"Když jsme před devíti lety klub kupovali, tak jsme se zavázali, že pro něj najdeme jiného partnera. Ovšem my jsme nikoho nehledali."
Jiří Ascherl, zastupitel za ČSSD

Fanoušky červenobílých barev však určitě potěšil svým sportovním plánem. Úspěšný podnikatel chce do tří let získat ligový titul. "Tím by se klub dostal i do nově vznikající Evropské ligy," připomněl nový majitel HC Moeller.

Šmidberský také poukazuje na to, že klub čeká hodně práce s mládeží. Ta totiž začíná mít o hokej čím dál menší zájem, a navíc rodiče nedávají své děti na hokej kvůli jeho finanční náročnosti.

"Stav mládeže není v Pardubicích skutečně optimální. Kluků, co mají zájem o hokej, ubývá. Je nutné najít cestu, jak odolat konkurenci takzvaných levnějších sportů," řekl Šmidberský.

Podle něj by třeba mohly děti k hokeji nalákat hvězdy extraligového týmu. Majitel klubu by tak rád vysílal hráče do školek nebo škol.
Dalším plánem nového vlastníka pardubického hokeje je uklidnit celou situaci v klubu. "Ta vášnivá debata v novinách hokeji určitě neprospěla," dodal Šmidberský.

Na rozdíl od opozičních zastupitelů a neúspěšného zájemce o klub Jiřího Topolského vedení společnosti tvrdí, že hokej je v dobré finanční kondici.

"Ti lidé, co tvrdili, že klub má finanční potíže, nevěděli, o čem mluví. Účetní zisk klubu za rok 2007 je před zdaněním dva miliony korun. Za těch devět roků, co hokej vlastnila radnice, byl klub sedmkrát v zisku a jen dvakrát prodělal," uvedl šéf představenstva klubu Ondřej Heřman.

On i lidé z vedení radnice však možná budou muset na policii. Kvůli údajné neprůhlednosti prodeje majoritního podílu akcií klubu totiž zvažuje trestní oznámení Jiří Topolský a pardubická ČSSD.

"S bývalým státním zástupcem Miroslavem Antlem jsme zjistili, že radní města porušili při prodeji klubu zákon. V pondělí se rozhodneme, zda a jakou formou podáme trestní oznámení na radnici i vedení klubu," uvedl Topolský.

"Naše právní oddělení udělalo závěr, že prodej klubu proběhl podle zákona. Zastupitelé prostě takto rozhodli. Nic jsme podle nás neporušili. Samozřejmě, každý, kdo se chce soudit, na to má své právo," řekl primátor Pardubic Jaroslav Deml.

. Fanoušci mohou pro permanentky už v pondělí

Už toto pondělí můžou fanoušci HC Moeller Pardubice vyrazit do ČEZ Areny pro permanentní vstupenky na sezonu 2008−2009. Ačkoliv se vstupenky nezdražují tak výrazně jako loni, stejně budou muset příznivci hokeje opět sáhnout hlouběji do kapsy.

"Ceny jednotlivých lístků budou navýšeny o změnu daně, která se z pěti procent zvedá na devět. Ceny permanentek jsou stanoveny v daném poměru,“ řekl marketingový manažer HC Moeller Ondřej Šebek.

Jeden lístek na stání tak bude místo dnešních 80 korun stát od září 85 korun. Vstupenka na ty nejlepší místa pak vyjde na 240 korun.
Permanentka na tribunu pro stání bude za 1 900 korun a ta, která majitele oprávní chodit na sedadla kategorie A, bude za 5 900 korun.

"Držitelé permanentních vstupenek budou mít bezplatný vstup na všechny přípravné i pohárové zápasy hrané v ČEZ Areně a před sezonou obdrží rozpis zápasů a tradiční dárek,“ uvedl Šebek.

Prodej rezervačních kuponů bude probíhat na pokladnách arény vždy v pondělí od 9 do 12 hodin a v úterý a ve středu od 12 do 17 hodin.

"Stávající místa budou držitelům permanentních vstupenek rezervována do pátku 20. června. Poté budou uvolněna do volného prodeje,“ dodal Ondřej Šebek.

O hokej je v Pardubicích dlouhodobý zájem, který z HC Moeller dělá 8. nejnavštěvovanější klub v Evropě. Loni se prodalo rekordních sedm tisíc permanentek. "Kategorie A a B zmizely kompletně. Volná zůstala pouze horší místa a stání,“ řekl v září manažer Zbyněk Kusý.Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze