Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový systém - šance pro čtvrtou pětku

2 2004
Vydatnou porci dvaapadesáti zápasů v základní části budou muset od příští sezony strávit prvoligoví hokejisté. V novém systému zmizela nadstavba sudá - lichá, což obnášelo jen čtyřicet kol. Kromě hracích dnů soboty a středy se začlení i vložených jedenáct pondělků. Co změna přinese? „Přeměna v extraligový model znamená zcela zásadní obrat. Oproti loňsku bude nutné změnit tréninkový proces a přizpůsobit regeneraci,“ prohlásil Milan Vacke, generální manažer Chomutova.

Samotný systém není úplnou novinkou. První liga se jím řídila až do sezony 1997/1998. „Strukturu pamatuji z dřívějška. Klade větší nároky na fyzickou připravenost,“ vzpomíná ústecký sportovní manažer Jan Jandera.

Systém podle jeho slov dokonale prověří všechna mužstva. „Zápasy jdou v rychlém sledu za sebou. Je proto lepší disponovat širšími kádry, aby bylo v případě zatížení a zranění kam sáhnout.“

S potřebou rozsáhlejší a vyrovnanější soupisky se Vacke ztotožňuje. „Každopádně je dobré mít čtyři rovnocenné pětky na dobré výkonnostní úrovni. Budou se častěji střídat a i ta poslední lajna se bude do hry nasazovat častěji než v minulosti,“ přemýšlí nahlas.

S návrhem na reorganizaci soutěže přišel Alois Chlustina, kadaňský manažer a trenér v jedné osobě. „Hráči jsou profíci, více zápasů musí zvládnout,“ tvrdí důrazně. „Ale hrát na čtyři pětky a mít nejméně sedmadvacetičlenný kádr prostě musíte,“ doplnil.

Jeho celek se v přípravě, až na dánský tým, utká s tradičními soupeři. Duel s norským Lillehammerem musel být zrušen, plánovaný termín připadl na 8. září, den, kdy startuje první liga.

Přišel gólman Jež a forvard Postl, prodloužil zadák Vobořil. S týmem se připravují Slováci Sadloň a Tomaška, kladenský útočník Hlušička a Šercl z Loun.

Chomutovští se v pátek vracejí z Chorvatska a v jejich přípravném období sešlo z prvního utkání se Spartou, zrušeny byly oba duely s Berounem. Probíhají jednání o zápasech s ruskými týmy Magnitogorskem a Petrohradem.

Jisté jsou příchody brankáře Horčičky, beků Mainera, Proška a útočníka Buchala. „Na zkoušce je sedm hráčů, další řešíme,“ informoval Vacke.

Ústí prvně vyjede na led 26. července v Děčíně. Do přípravy zasáhla rekonstrukce stadionu, proto Slovan sehraje první čtyři přátelská utkání na hřištích soupeřů, teprve v pátém duelu se představí ve zrekonstruovaném stánku.

Manažer Jandera se nespokojil s kvalitním posílením celku o Válu, Kubeše, Mazance, Jelínka, Švíka, Finka a Jankových a nadále intenzivně jedná. „Ještě je na pořadu příchod extraligového obránce a levého křídla.“

PŘÍPRAVNÁ UTKÁNÍ TÝMŮ ZE SEVERNÍCH ČECH:
CHOMUTOV: 3. 8. Chomutov Kadaň, 6. 8. Chomutov - Písek, 13. 8. Chomutov - Visp (Švýcarsko), 17. 8. Kadaň - Chomutov, 19. 8. Písek Chomutov, 25. 8. Chomutov - Kloten (Švýcarsko), 27. 8. Chomutov - Straubing (Německo), 31. 8. Chomutov - Most, 3. 9. Chomutov - Klášterec.
ÚSTÍ NAD LABEM: 30. 7. Liberec - Ústí, 4. 8. Písek - Ústí, 6. 8. Mladá Boleslav - Ústí, 10. 8. Hradec Králové - Ústí, 12. 8. Ústí - Beroun, 17. 8. Kladno - Ústí, 20. 8. Ústí - Mladá Boleslav, 24. 8. Ústí - CSKA Moskva, 27. 8. Ústí - Hradec Králové, 1. 9. Beroun - Ústí, 3. 9. Sparta - Ústí.
KADAŇ: 30. 7. Kladno - Kadaň, 3. 8. Chomutov - Kadaň, 6. 8. Liberec - Kadaň, 9. 8. Plzeň - Kadaň, 12. 8. Kadaň - Sokolov, 17. 8. Kadaň - Chomutov, 20. 8. Litvínov - Kadaň, 24. 8. Kadaň - Klášterec, 27. 8. Kadaň - Litvínov, 31. 8. Kadaň - Benátky, 2. 9. Kadaň - Rodovre (Dánsko).

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze