Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O Světový pohár si řekli tři obránci, říká nový šéf reprezentace Jandač

Nastupující trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač oznamuje šestnáctičlennou nominaci týmu na zářijový Světový pohár. | foto: ČTK

22 2016
Moskva (Od našeho zpravodaje) - Vladimír Vůjtek seděl se svou manželkou opodál v křesle a sledoval, jak je Josef Jandač v „zajetí“ novinářů. Byl to symbolický obrázek. Zatímco Vůjtek odchází, dosavadní asistent Jandač povyšuje.

Ač smluvně převezme hokejovou reprezentaci až 1. června, už od pátku je jejím faktickým šéfem a příští týden musí uzavřít nominaci na zářijový Světový pohár. „Když nebudu počítat Kempného, Plekance a Pastrňáka, kteří už jsou v úvodní nominaci, z mistrovství světa uvažujeme o dalších třech hráčích,“ řekl Jandač před tím, než s týmem zamířil na letiště směr Praha. Prý jde jen o obránce.

Světový pohár

Jak moc jste v Moskvě řešil doplnění týmu pro Světový pohár?
Měli jsme několik schůzek, do Moskvy dorazil i Jirka Fischer (skaut národního týmu pro Světový pohár) a situaci jsme s ním probírali. Opět jsme měli konferenční hovory s Vencou Prospalem (jeden z Jandačových asistentů). Teď hlavně čekáme na vyjádření Jardy Jágra.

Jak to s ním vypadá?
Už v úvodní nominaci jsme se rozhodovali podle toho, jestli pojede, nebo ne. Dál čekáme na jeho rozhodnutí. Martin Ručinský (generální manažer) je s ním v kontaktu. Domluvili se, že v krátké době se musí celá věc rozhodnout a podle toho pak budeme vybírat a postupovat. Máme tedy dvě varianty. Pořád však platí, že chceme mít v týmu sedm obránců a třináct útočníků. Takže zbývají tři volná místa do obrany a čtyři do útoku. Po diskuzích během mistrovství jsme se posunuli a váháme už jen na jedním obráncem a dvěma útočníky.

Další jména pro hokejový Světový pohár

Kteří obránci na MS zaujali:

Tomáš Kundrátek
S Michalem Kempným, který už je v první nominaci, tvořili celou sezonu obranný pár. I Moskva ukázala, že jim to klape.

Michal Jordán
V klubu se sice pohybuje na hraně NHL a farmy, na MS však dokázal i pod tlakem tvořit. To je dnes u beků klíčová vlastnost.

Jakub Jeřábek
Ukáže-li kouč Jandač příští týden na něj, bude to senzace. Hlavně zpočátku šampionátu byl jeho výkon excelentní, byť v závěru šel trochu dolů. Podobná situace je také u Radima Šimka.

Takže si někteří hráči na mistrovství o místo řekli?
Jsou tu hráči, kteří nás mile překvapili a hodně je zvažujeme. Samozřejmě bereme v potaz, že se turnaj koná v Americe, kde tihle kluci nikdy nehráli. Navíc nebude moc času na rozkoukávání a rozehrávání.

Můžete prozradit, o koho jde?
Když nebudu počítat Kempného, Plekance a Pastrňáka, kteří už byli v úvodní nominaci, tak uvažujeme o dalších třech hráčích z mistrovství světa. Všichni jsou to obránci.

Vladimír Vůjtek oznámil, že nepřijme roli konzultanta, kterou jste mu vy i šéf svazu Král nabízeli. Mrzí to?
Ještě bych to neuzavíral. Vláďa se rozhodl, že už na střídačku nepůjde, ale moje nabídka pořád trvá. Neměli jsme čas se o tom spolu pobavit a ani jsem to nechtěl, protože po čtvrtfinále jsme byli všichni zklamaní. Vím, že takové věci je vždycky lepší řešit až s odstupem času.

Kouč Vůjtek už během šampionátu v rozhovoru pro MF DNES řekl, že právě vy a asistent Jiří Kalous jste ho přemluvili k agresivní a atraktivní hře týmu. Chcete teď v tomto stylu pokračovat?
Takhle: na taktice se podíleli všichni čtyři trenéři. S asistenty jsme chtěli Vláďovi vytvořit co nejlepší servis, on pak měl jako hlavní trenér rozhodující slovo.

Proti Norům nesmíme být v oblacích a pak to honit, říká Jandač
Vladimír Vůjtek (vlevo) se raduje spolu se svými asistenty Josefem Jandačem...
Proč pořád řešíte brankáře, ptal se Jandač novinářů

Teď ho ale už máte vy. Takže?
Budeme se snažit hrát stejným stylem. Potřebujeme reagovat na trend, kterým se světový hokej ubírá. Je třeba hrát energicky. A já bych byl rád, kdyby se tak hrálo i v extralize, abychom měli širší okruh hráčů pro reprezentaci. Hlavně v zápasech Euro Hockey Tour se budu snažit dávat prostor novým tvářím. Ale zase nechci dělat nominaci jen pro mladé kluky. Tvrdím, že mládí není zásluha.

Mrzí, že vaše hezká hra stejně nestačila na postup do semifinále?
Samozřejmě. Malinká náplast je, že výkony a herní projev byly slušné. Žádné utkání jsme neprohráli v základní hrací době. Jenže čtvrtfinále je vždy klíč, jestli byl turnaj dobrý, nebo ne. Prostor dostali noví kluci, kteří v žádném případě nezklamali. Naopak, hlavně z jejich přístupu jsme byli nadšení. Ale tyhle klíčové zápasy je potřeba zlomit. Zpočátku jsme byli trochu svázaní tíhou utkání, pak jsme to ale rozjezdili. Vstřelili jsme důležitý první gól, na začátku druhé třetiny jsme ale bohužel inkasovali neregulérní branku. Když jsme v prodloužení ustáli oslabení, věřil jsem, že by se to mohlo otočit proti Američanům, přestože byli v prodloužení aktivnější. Nestalo se a nájezdy už byly vabank.

Autor:
Najdete na iDNES.cz

mobilní verze