Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novým hokejovým šéfem je Kulhánek

26 2004
Praha - Novým předsedou Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) byl na volební konferenci jednomyslně zvolen šedesátiletý předseda představenstva automobilky Škoda Vratislav Kulhánek. Ve funkci tak nahradil Karla Guta, jenž byl v čele svazu od listopadu 1994 a letos v září oslaví 77. narozeniny.

Kulhánkovo zvolení bylo již před začátkem dnešní konference v hotelu Corinthia Towers víceméně jisté. Úspěšný manažer byl totiž jediným kandidátem a jeho inaugurace také proběhla bez větších průtahů; svoji důvěru mu dalo všech 60 kandidátů s hlasem rozhodujícím.

Do kompletního počtu chyběl pouze Radek Snopek, zástupce druholigového Blanska, jenž měl cestou na konferenci autonehodu.

"Myslím, že v hokeji, který má v tuzemsku svoje pevné postavení a vyhýbá se skandálům, není nutné činit žádné dramatické změny," odmítl Kulhánek po svém zvolení jakékoli radikální řezy. Prioritami nového prvního muže českého hokeje jsou podpora mládeže a výkonnostního sportu, protože 'ty jsou základnou a zásobárnou extraligy a reprezentace'.

Po Vladimíru Šubrtovi, Stanislavu Burdysovi a Gutovi se Kulhánek stal čtvrtým předsedou ČSLH po rozdělení federace. Ačkoli je Kulhánkovo jméno spojováno především s automobilovým průmyslem, má s hokejem na funkcionářské úrovni své zkušenosti. Sedm let působil ve výboru hokejového klubu v Českých Budějovicích a byl také členem představenstva v prvoligové Mladé Boleslavi. Funkční období šéfa hokejového svazu je čtyřleté.

"Důležité bude rovněž vybudovat silnější pozici tuzemského hokeje k ČSTV, ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a také NHL. Tamní kluby by měly za naše hráče platit přinejmenším tolik, kolik stojí výchova mladých talentů v zámoří," připomněl stávající nerovné postavení evropských zemí vůči všemocné NHL.

Kulhánek rovněž prohlásil, že po ekonomickém úspěchu letošního světového šampionátu v Praze a v Ostravě, který svazu vynesl údajně mezi 70 a 80 miliony korun, by bylo vhodné podat v nejbližším možném termínu další kandidaturu. Až do roku 2008 jsou však karty rozdány a na rok 2009 si brousí zuby Švýcaři. A předseda IIHF René Fasel pochází právě ze země helvétského kříže.

Odstupující Gut, bývalý hokejový obránce a trenér reprezentačního týmu, ve svém více než padesátiminutovém projevu shrnul pozitiva a negativa svého funkčního období. Za dobu jeho působení v čele svazu získali hokejisté čtyři tituly mistrů světa
a také senzační zlatou medaili na olympijských hrách v Naganu 1998, v Praze vyrostla nová víceúčelová Sazka Arena a svaz uspořádal ziskové mistrovství světa.

"Ani ve snu by mě nenapadlo, že v průběhu těch deseti let prožiji nejslavnější období českého hokeje, i když ty poslední tři roky byly pro mne obzvlášť těžké," připomněl šestasedmdesátiletý Gut vleklé patálie s výstavbou nové haly, kvůli nimž si svaz musel vyměnit svoje pořadatelství MS v roce 2003 s Finskem. "Při šampionátu jsme však společensky i ekonomicky obstáli, jen ten sportovní výsledek nebyl takový, jaký bychom si přáli," připomněl až páté místo výběru trenéra Slavomíra Lenera.

Příjmy ze vstupného na MS včetně dalších služeb přesáhly 330 milionů korun a také  stát získal podle Guta vytěžil na pořadatelství šampionátu zhruba jednu miliardu. Kompletní vyúčtování mistrovství má být provedeno do září. Nicméně již teď se počítá s tím, že zhruba třetina celkové sumy půjde na výchovu mládeže, část si svaz ponechá jako rezervu a další miliony vyčlení na vybudování svého sídla v Praze.

"Na tom bych se ještě rád podílel. Sídlo svazu včetně přilehlých prostor Síně slávy českého hokeje. To jsem během svého předsednictví nestihl," připustil Gut.

Delegáti konference rozhodli také o novém složení výkonného výboru svazu. Vedle šéfa Kulhánka jsou v něm nově čtyři místopředsedové Luboš Koželuh, Zbyněk Kusý, Miloslav Šeba a Pavel Halas, zbytek tvoří Vladimír Růžička, Jaroslav Vlasák, František
Černík, František Dvořák, Josef Drda a Josef Dovalil. Generálním sekretářem svazu je nadále Martin Urban, předsedou dozorčí rady Miroslav Rákosník a šéfem arbitrážní komise Tomáš Král. Čestným členem ČSLH se stal dlouholetý mezinárodní sudí Quido Adamec.

Odstupující předseda ČSLH Karel Gut (vlevo) a jeho nástupce Vratislav Kulhánek.

Volební konference ČSLH - Aleš Hušák.

Volební konference ČSLH - Vladimír Růžička.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze