Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Novým posilám Budějovic se daří

5 2004
České Budějovice - V sobotním prvoligovém duelu s Opavou představily České Budějovice dvě nové posily z klubu NHL Calgary Flames. Pro brankáře Romana Turka to byl návrat po devíti letech, pro kanadského obránce Andrewa Ference debut na evropském ledě. Oba přispěli svým dílem k vysokému vítězství Jihočechů 8:2.

Ference i Turek byli spokojeni s atmosférou a svorně se přiznali k počáteční nervozitě. "Trochu se mi zamotaly ruce při rozehrávce," vybavil si zkušený brankář sedmou minutu utkání, kdy poslal puk přímo na hokejku Kašíka a po opakované střele Suchánka poprvé kapituloval.

"Byla to jasná chyba, neměl jsem zbytečně přemýšlet a měnit původní záměr, kterým bylo zvednout puk směrem ke spoluhráči. V zámoří jsem se ale naučil soustředit se hned na další zákrok, víc jsem si tím proto hlavu nelámal," dodal pověstný kliďas.

Velkou radost Turkovi udělala úspěšná premiéra kanadského beka Ference, kterého pomohl přivést na jih Čech. "Ještě to nebyl on, jak ho znám z Calgary. Musel se srovnávat s nezvyklým prostředím, ale vstřelený gól i nahrávka na třetí trefu
Prospalovi mu určitě pomohly," analyzoval výkon svého kamaráda gólman mistrů světa z Vídně 1996.

Líbilo se mu také, jak se Ference bleskově zadaptoval v novém a neznámém prostředí. "V kabině se zabydlel, je poměrně samostatný, nemá žádné problémy a kluci ho přijali výborně," pochvaloval si Turek.

Pětadvacetiletý rodák z Edmontonu hodnotil své první vystoupení na českém ledě rovněž příznivě. Dát gól hned při premiéře, to se nepodaří každému. "Viděl jsem odražený puk, nabruslil k němu a trefil to přes ležícího brankaře," popsal Ference úspěšný zásah a přiznal, že ho hned po utkání s novými spoluhráči oslavil vyhlášeným budějovickým pivem. "Také jsem si nechal na památku puk. Zařadím ho na čestné místo do své sbírky," tvrdil letošní finalista Stanley Cupu.

Sám si však ještě uvědomuje, že má ve hře rezervy. "Musím si ještě zvykat na širší kluziště a odlišný způsob hry. Ale jinak byl pro mě zápas ohromnou zkušeností," poznamenal Ference. V Česku je zatím sám. Těhotnou manželku zatím nechal za oceánem, osamělý se však necítí, neboť přebývá u Romana Turka.

"Výborně se o mne starají, jsem moc rád, že mám takové přátele," nešetřil chválou hráč, jehož prarodiče pocházejí ze Slovenska. "Doufám, že se brzy setkám s příbuznými, které mám v Košicích a také v Praze," přál si před blížícími se vánočními svátky, které hodlá strávit v současném působišti.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze