Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O českém lazaretu v Pittsburghu

22 1999
N e w Y o r k - Tři zranění Češi komplikují situaci v hokejovém klubu Pittsburgh Penguins. Problémy mají obránce Šlégr a útočníci Straka s Hrdinou. Naopak zotavený Vladimír Vůjtek by konečně měl nastoupit za Atlantu. Kaberleho považují v Torontu za budoucího nejlepšího beka klubu. Naopak Hamrlík a Kubina úpí pod lavinou kritiky. A co Martin Procházka? Chytí se Petr Sýkora? Jak zápolí Tomáš Vokoun o místo? Jak mohli Roberte Krona okrást o gól? Zkontrolujte pravidelné zprávičky o českých vyslancích v NHL.

Šestičlenná česká mafie v Pittsburghu v současnosti chřadne. Tři členové pár dní nemohou trénovat. Nejhůř se cítí obránce Jiří Šlégr, jehož stejně jako centra Jana Hrdinu trápí bolest v kotníku. Šlégr má týmu údajně scházet celý měsíc. "Má natažené šlachy a slušný otok, nebude hrát možná i měsíc," řekl třetí postižený Martin Straka do telefonu předtím, než ve čtvrtek vyrazil k holiči. "Honza Hrdina vypadá tak na týden, já dostal pukem do kolene a pořád se na něj nemůžu pořádně postavit. Do soboty, kdy máme doma Carolinu, bych snad mohl být O.K."

Skřípnutý nerv v krční páteři ještě pár týdnů nenechá nastoupit zadáka Františka Musila z Edmontonu. Ve stejném týmu sklízí výtky další bek Roman Hamrlík. Ve dvojici hraje s mladíkem Potim, oba jsou spíš útočně zaměření, Hamrlík se musí víc věnovat defenzivě, přesto má v hodnocení účasti na ledě při vstřelených a obdržených záporné hodnocení -3, nejhorší v mužstvu.

Nedaří se ani Pavlu Kubinovi, jednomu z nejslibnějších českých talentů. Dvaadvacetiletý obránce Tampy loni zaznamenal devět branek a udivoval svou spolehlivostí v mizerném týmu, jenže vstup do nové sezony mu nevyšel. Kouč Ludzik jej nejprve stáhnul z přesilovkové formace, mistr světa z Norska pak vůbec nehrál proti Atlantě a proti Vancouveru se objevil na ledě na chabých osm minut. Kubinovi výrazně pokleslo sebevědomí. Jistota by se mu měla vrátit po boku protřelého Petra Svobody, s nímž ho Ludzik chce dát znovu dohromady.

Místo v sestavě dočasně ztratil rovněž Marek Malík z Caroliny. Trenéři jej trestali za nezdopovědnost a slabou kázeň.

Čeští beci ovšem v NHL nedělají jen ostudu. Ve dvou zápasech za Detroit se osvědčil Jiří Fischer, poctivý dříč, jehož prý musí v posilování brzdit.

V Torontu stále dělá náramný dojem Tomáš Kaberle. Leckdo jej dokonce pasuje na budoucí hvězdu celé soutěže. Nyní jej do "opatrování" na ledě dostal zkušený Rus Juškjevič. Starší z bratrů František Kaberle se v Los Angeles dočkal přeskupení defenzivních dvojic. Od Galleyho se přesunul ke kapitánovi Blakovi, s nímž začíná skoro každou přesilovku. Před sebou mají slovensko-kanadskou kombinaci Pálffy, Stümpel, Robitaille.

Útočník Radek Dvořák na Floridě klopýtá v produktivitě, ale při bránění patří k elitě. Nedávno se spoluhráči Johnsonem a Stewartem dokonale pohlídali vražedné duo Kariya - Selänne z Anaheimu. "Sice dávají góly, ale v defenzivě zrovna neexcelují," řekl Dvořák. "Naší rychlostí jsme je chtěli přinutit víc bránit. Navíc jsme je drželi u mantinelů, odetud se špatně střílí."

Na důkladné analýzy je možná brzy, ale hrozba nad centrem Robertem Langem z Pittsburghu se rozplývá. Nevyšla mu druhá polovina minulé sezony a psalo se, že musí o své užitečnosti v klubu přesvědčit. Mohutný chlapík však v pěti zápasech nastřádal tři góly a tři asistence a pravidelně nastupuje do početní převahy. Penguins při vyloučení soupeře obvykle nasazují pět forvardů: Langa, Jágra, Straku, Kovaljova a Browna.

Na pravém křídle v New Jersey se hledá Petr Sýkora, který strádá bez Patrika Eliáše. S centrem Arnottem nemohou najít adekvátní náhradu. Neuspěl mladík Gomez ani ostřílený Rolston. Dalším na řadě má být Rus Brylin.

V Anaheimu procitá technický forvard Ladislav Kohn. V posledních dvou utkáních nasbíral čtyři asistence.

V zápase s Vancouverem neuznali rozhodčí branku útočníka Roberta Krona z Caroliny. Trvá na tom, že skóroval prudkou ránou golfovým úderem, ale musel se smířit s výrokem sudích. Jinak si ovšem nestěžuje. Občas si zahraje v přesilovce, pravidelně nastupuje i v prodloužení, kdy mu svědčí víc prostoru.

V sobotu by se snad konečně měl vrátit do mužstva Atlanta Thrashers Vladimír Vůjtek. Očekává se, že ho kouč Fraser umístí na pravou stranu první řady k Emersonovi a Patrikovi Štefanovi.

Thrashers musí na druhé straně mít trpělivost s Martinem Procházkou. Na nepřirozeném postu na pravém křídle se zatím prosazuje velmi skromně.

Zatímco Jaroslav Svejkovský se udržel v elitním útoku Washingtonu, Pavla Pateru z něj v Dallasu znovu vystrčil Mike Modano.

Boj s protivníkem v jednom kolektivu podstupuje rovněž brankář Tomáš Vokoun. Začal sice jako jednička, ovšem pak prodloužil smlouvu jeho sok Dunham a ve dvou střetnutích pusti jen čtyři ze sedmasedmdesáti ran.

Příště bychom mohli vědět, zda prorazí Jan Hlaváč v New York Rangers, kdo se v Pittsburghu uzdraví, jak se povedla premiéra Vladimíru Vůjtkovi a koho zase nenapodobitelnou stahovačkou zesměšnil Milan Hejduk z Colorada.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze