Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O víkendu vypuknou v NHL velké přesuny

28 2001
New York - Perné hodiny prožívají generální manažeři zámořských týmů v NHL. O víkendu se rozproudí trh s volnými hráči, po vstupním draftu se tedy čeká další pohyb na hokejové burze. V sobotu v noci mnoha hokejistům vyprší smlouvy a prvního července se tak stanou volnými hráči bez omezení. V podobné situaci je i gólman Dominik Hašek. Toho si však Buffalo může udržet, když uplatní opci. V tom případě mu ale v příští sezoně musí zaručit plat devět milionů dolarů. Volnými hráči bez omezení jsou i další hvězdy, třeba Joe Sakic, Rob Blake nebo Patrick Roy.

Hodně se tedy spekuluje o osudu Haška, jenž sám připustil, že by mohl odejít z Buffala. Mluvil o touze jít do silného týmu, jenž by měl šanci vyhrát Stanley Cup. Důežitou roli by mohla hrát také finanční situace klubu, podle novináře z vlivného deníku Buffalo News si vedení Sabres nemůže dovolit nabídnout šestinásobnému držiteli Vezina Trophy takové peníze (devět milionů dolarů).

Pokud k uplatnění opce nedojde, stane se Hašek volným hráčem bez omezení a může podepsat smlouvu s jakýmkoli jiným týmem bez náhrady. Tak dopadl veteránský centr Brett Hull, jemuž Dallas opci nenabídl. Právě tito volní hráči bez omezení (zejména veteráni nad 31 let) jsou pro manažery vyhledávaným objektem, protože pravidla ligy nekladou hráčům ani klubům žádné omezení. Nový tým tedy nemusí platit žádné odstupné.

Smlouva vyprší také kapitánovi Colorado Avalanche Joe Sakikovi, jenž zažil fantastickou sezonu, kdy dotáhl tým k vytouženému Stanley Cupu a získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL. Colorado má eminentní snahu s ním prodloužit kontrakt, podle spekulací by k tomu mělo dojít. "Ale zatím není nic jistého," upozorňuje pro kanadskou agenturu Don Baizley, hráčův agent.

Pokud kontrakt prodlouží, Sakic by se mohl stát nejlépe placeným hokejistou ve slavné lize. Jeho plat by se měl vyšvihnout vysoko nad deset milionů dolarů ročně. V uplynulé sezoně byli nejlépe placeni centr Colorada Peter Forsberg a rychlík Paul Kariya z Anaheimu, oba brali deset milionů dolarů.

Celkem osmnácti Čechům končí v NHL smlouva, kromě Dominika Haška jsou však všichni ostatní volní hráči s omezením. To znamená, že mohou podepsat smlouvu s jiným týmem pouze v případě, že nový zaměstnavatel nabídne vyšší sumu než dosavadní klub (o tom čtěte více ZDE).

Zajímaví hokejisté, kteří se 1. července stají volnými bez omezení:
Joe Sakic (Colorado, plat 7,9 mil. dolarů)
Patrick Roy (Colorado, 7,5 mil.)
Brett Hull (Dallas, 7 mil.)
Rob Blake (Colorado, 5,3 mil.)
Alexander Mogilnyj (New Jersey, 5,2 mil.)
Pierre Turgeon (St. Louis, 5 mil.)
Jeremy Roenick (Phoenix, 5 mil.) - už oznámil, že z Phoenixu chce odejít
Luc Robitaille (Los Angeles, 3,5 mil)
Dominik Hašek (Buffalo, 7,5 mil.)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze