Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O zahraničního kouče Růžička nestojí

22 2004
Praha - Hokejový kouč Vladimír Růžička je s řešením ohledně trenérů národního týmu spokojen. "Na Světovém poháru se mi s klukama dobře pracovalo a chtěl jsem, aby u mužstva zůstali dál," poznamenal k angažování Weissmanna s Rulíkem. O zahraničního trenéra nestál. "Chci, abychom hráli český hokej," vysvětlil.

Tuší, že se najde plno lidí, kteří budou zvolenému modelu oponovat, hlavní kouč by si ale přál klid na práci. "Rozhodli jsme se pro tuto variantu jako výkonný výbor a za ní si budeme stát," říká Růžička důrazně.

"Hlavní trenéři, kteří by přicházeli v úvahu, jsou pod smlouvou a těžko by je kluby uvolňovaly. Navíc všichni vidí, jak je liga náročná. Zápasy jdou v rychlém sledu úterý, pátek, neděle," připomněl.

Trenéři působící v zahraničí podle jeho mínění vůbec nepřicházejí v úvahu. "Kdybychom je oslovili, tak by jim rovnou zrušili smlouvy," pravil Růžička. "Chtěl bych, aby si Weissmann s Rulíkem připravili mužstva na turnaje Euro Hockey Tour," řekl Růžička.

Je dost dobře možné, že on sám se na střídačku postaví už na únorových Švédských hrách, poslední turnajové prověrce před MS. Připravenou má už variantu pro případ, kdyby začala NHL, která je nyní ve výluce.

"Na inspekční cestu by jel Marian Jelínek. Je v největším kontaktu s hráči, má přehled o hokeji i kontakty v NHL a hráče zná dokonale," pochválil Růžička osobního kouče a důvěrníka Jaromíra Jágra.

Mistr světa z roku 1985 a kapitán zlaté olympijské party z Nagana se neobává, že by po vypjatém závěru extraligové sezony, v níž je Slavia znovu jedním z největších favoritů, nezvládl přechod k národnímu týmu. V podobném duchu se nedávno vyjádřil slávistický prezident Miroslav Tvrdý.

"Zaprvé nám to se Slavií letos nemusí vyjít, a i kdybychom znovu hráli finále, stále je tam zhruba čtrnáct dní času na oražení. Člověk musí umět přepnout, to jsem si vlastně dokázal teď při Světovém poháru. A co by měli říkat trenéři v NHL, kde jsou v zápřahu do června? Hokej miluju a nedělá mi problém zůstat na střídačce o měsíc déle," ujistil Růžička.

Na složení týmu bude dohlížet a bude ho se svými asistenty konzultovat už ze své pozice člena výkonného výboru ČSLH zodpovědného za reprezentační týmy od šestnáctky až po seniory. Během roku by měli v reprezentaci dostat šanci jak mladí hokejisté z NHL typu Milana Krafta či Josefa Vašíčka, ale i hráči z dvacítky Rostislav Olesz nebo Ladislav Šmíd, které trenéři hodlají prověřit před juniorským světovým šampionátem i mezi dospělými.

"Při sestavování kádru se budeme radit, ale vybírat si budou kluci. Jsou na to tři, já nesu zodpovědnost za výsledky. Faktem je, že zkoušet hráče typu Vokouna, Čechmánka nebo Výborného není potřeba, prostor musejí dostat ti, kteří jednou převezmou žezlo po odcházející generaci," míní Růžička.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze