Herní schéma šampionátu, který se vedle Jönköpingu odehraje i v Göteborgu a v Karlstadu, se oproti letošnímu MS až na drobné detaily nezmění. Ze čtyř čtyřčlenných skupin postoupí vždy tři nejlepší celky do osmifinále, které se odehraje ve dvou šestičlenných skupinách. čtyři týmy z každé skupiny pak budou pokračovat od čtvrtfinále šampionátu systémem play-off.
Čtvrté celky ze základních skupin budou bojovat ve skupině o záchranu, dva nejhorší sestoupí di I. divize MS. Stejně jako letos však nemůže sestoupit zástupce Asie, tento kontinent má garantované zastoupení v elitní divizi MS až do roku 2005.
Oproti minulému MS se zápasy o titul a o bronz neodehrají v jediném dnu. O bronz se bude v Göteborgu bojovat v pátek 10. května od 19 hodin, finále je pak na stejném místě na programu o den později v 15 hodin.
Program MS v roce 2002
Pátek 26. dubna
Skupina C (Göteborg)
16:00, Rusko - Slovinsko
20:00, Rakousko - Švédsko
Skupina A (Jönköping)
16:00, Německo - vítěz asijské kvalifikace
20:00, Švýcarsko - Česká republika
Sobota 27. dubna
Skupina B (Göteborg)
15:00, Ukrajina - Finsko
19:00, Slovensko - Polsko
Skupina D (Karlstad)
15:00, Itálie - USA
19:00, Kanada - Lotyšsko
Neděle 28. dubna
Skupina C (Göteborg)
15:00, Rusko - Rakousko
19:00, Švédsko - Slovinsko
Skupina A (Jönköping)
15:00, Německo - Švýcarsko,
19:00, Česká republika - vítěz asijské kvalifikace
Pondělí 29. dubna
Skupina B (Göteborg)
16:00, Slovensko - Ukrajina
20:00, Finsko - Polsko
Skupina A (Jönköping)
16:00, Česká republika - Německo
20:00, vítěz asijské kvalifikace - Švýcarsko
Skupina D (Karlstad)
16:00, Kanada - Itálie
20:00, USA - Lotyšsko
Úterý 30. dubna
Skupina C (Göteborg)
16:00, Slovinsko - Rakousko
20:00, Švédsko - Rusko
Skupina B (Jönköping)
16:00, Polsko - Ukrajina
20:00, Finsko - Slovensko
Skupina D (Karlstad)
16:00, Lotyšsko - Itálie,
20:00, USA - Kanada,
Čtvrtek 2. května
Skupina E
16:00, 2D - 3A (Karlstad)
20:00, 1D - 2A (Karlstad)
1A - 3D (Jönköping)
Skupina F (Göteborg)
16:00, 1B - 3C
20:00, 1C - 2B
O udržení (Jönköping)
12:00, C4 - A4
16:00, B4 - D4
Pátek 3. května
Skupina G (Karlstad)
16:00, 2A - 3D
20:00, 3A - 1D
Skupina F (Göteborg)
16:00, 2C - 3B
20:00, 2B - 3C
O udržení (Jönköping)
16:00, B4 - C4
20:00, A4 - D4
Sobota 4. května
Skupina E (Jönköping)
15:00, 1A - 2D,
Skupina F (Göteborg)
15:00, 3B - 1C,
19:00, 1B - 2C,
Neděle 5. května
Skupina G
15:00, 3D - 3A (Karlstad)
19:00, 2D - 2A (Karlstad)
1D - 1A (Jönköping)
Skupina F (Göteborg)
19:00, 1B - 1C
O udržení (Jönköping)
11:00, D4 - C4
15:00, A4 - B4
Pondělí 6. května
Skupina F (Göteborg)
16:00, 3C - 3B
20:00, 2C - 2B
Úterý 7. května
16:00, čtvrtfinále (Göteborg)
20:00, čtvrtfinále (Göteborg)
čtvrtfinále (Jönköping)
čtvrtfinále (Karlstad)
Čtvrtek 9. května
16:00, semifinále (Göteborg)
20:00, semifinále (Göteborg)
Pátek 10. května
19:00, o třetí místo (Göteborg),
Sobota 11. května
15:00, finále (Göteborg)