Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obránce Hejda stráví Štědrý večer na hokeji

21 2004
Moskva - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Když šel po zápase s Ruskem z ledu, rolbař ho poplácal po zádech, malý capart prosil o hokejku. Obránce Jan Hejda je v Moskvě oblíbený, už druhým rokem hraje za místní CSKA. "Moc jsem chtěl Rusy porazit, vychutnal bych si to," řekl Hejda.

Po porážce 0:1 skončil český tým na moskevském turnaji Rosno Cup třetí. Hejda si turnaj užíval, mohutný chlapík patřil mezi nejlepší obránce, s parťákem Novákem byli u jediného obdrženého gólu. Jeho CSKA se přitom moc nedaří. Legendární armádní klub je v superlize až dvanáctý.

"V reprezentaci jsem si psychicky odpočinul," pravil Hejda. Pro ruské spoluhráče je Jan Michajlovič, druhé jméno dostal podle otce, jak je v Rusku zvykem. Když dělal Hejda rozhovory, tak jej popichovali. Ze zálohy na něj vybafl i Nikolaj Žerděv, jeden z největších ruských talentů.

V průběhu minulé sezony utekl do NHL a tehdejší kouč CSKA Viktor Tichonov jej označil za zběha. Během výluky v zámoří se mladík do klubu vrátil.

"Ještě nedávno ho chtěli zavřít, popravit. Teď jim pomáhá, takže to je jejich největší spojenec a hrdina. To je Rusko. Všechno dělají podle toho, jak se jim to hodí," říká Hejda.

A co si myslí o Žerděvovi? "Když se vrátil z NHL, hrál dobře, ale teď už zase strašně sóluje. Je to frajírek, má spoustu peněz, značkový hadry. Ale máme tady jedno ucho. A ten ho ještě trumfne. Je schopný utratit za dva týdny pět tisíc dolarů jenom za oblečení."

S příchodem trenéra Vjačeslava Bykova se v klubu uvolnila atmosféra, hokejový diktátor Tichonov už do tréninku ani chodu klubu nemluví. "Už se na nás chodí usmívat."

Ani jemu se po Tichonovovi nestýská. Nový kouč je přístupnější, omezil dokonce pobyt na baze, neoblíbeném společném soustředění. "Jezdíme tam až večer před zápasem. Vedení klubu se to moc nelíbí. Asi se bojí, abychom se neopili. Přitom sami pijí," říká Hejda.

Na co si v Rusku nejhůř zvyká? "Lidé jsou hrozně neohleduplní, předbíhají ve frontách. Když nemůžou projet, vezmou to třeba přes park," vypráví. Je rád, když za ním do Moskvy přijede manželka s dcerkou.

Společně bydlí v bytě naproti Českému domu, kam občas zajdou na večeři. Štědrý večer stráví na hokeji, CSKA hraje zápas. Rusové totiž slaví Vánoce až na Nový rok. "Dárky si rozdáme o den později."Najdete na iDNES.czmobilní verze