Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obránce Modrý litoval hlavně fanoušky

Jaroslav Modrý - Obránce Jarolav Modrý si připravuje hokejku před tréninkem hokejové reprezentace. | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

6 2004
Třeboň - Do závěrečné nominace na hokejové mistrovství světa se nevešel. Tak vzal obránce Los Angeles Kings Jaroslav Modrý celou rodinu a odjel na týden do třeboňských lázní Aurora. Ale není mu jedno, jak mistrovství světa v Praze pro český tým dopadlo. „Je mi líto hlavně diváků, kteří se těšili na zápasy našeho mužstva o medaile,“ uvedl.

V Třeboni chodí na kúry a dává se do pořádku po sezoně v NHL. Každý den také připraví nějaký výlet pro děti. „Musí poznat i místa, odkud pocházím,“ prohodí. Jednou jede na Hlubokou, podruhé na druhou stranu. Míst k výletům je v jižních Čechách dost.

Ještě vás mrzí, že jste nehrál na mistrovství světa v Praze?
Samozřejmě. Je to mimořádný zážitek být na mistrovství světa doma před svými fanoušky. Je to škoda, že jsem nehrál. Ale prostě takový je sport a musím se s tím každý vyrovnat. Není všem dnům konec. Třeba ještě budu mít šanci jednou hrát před domácím publikem.
 
Jak vůbec došlo k tomu, že jste byl vyřazen z týmu na poslední chvíli? Byl jste v kádru s podmínkou, že když přijede z Islanders Roman Hamrlík, tak vy skončíte?
Žádnou takovou podmínku jsem neslyšel. Trenér mi řekl, že mi nemůže garantovat místo v týmu. Ale sdělil mi, že když přijedu, tak se svojí formou a zkušenostmi určitě budu týmu prospěšný. Nestalo se tak, ale nedá se nic dělat.
 
Zaskočilo vás hodně, když vám trenéři na poslední chvíli oznámili, že v nominaci nebudete?
Zaskočilo? Trošku jsem vycítil nedůvěru v přípravných zápasech. Nedali mi taky moc šancí a prostoru ukázat, co umím. A byl jsem docela nepříjemně překvapený. Ale říkal jsem si, že nebudu dělat žádný nepořádek a nechám mužstvo připravovat se na mistrovství světa. Je to týmový sport a chtěl jsem být součástí týmu.
 
Myslíte si, že byste českému mužstvu pomohl?
Určitě bych svými zkušenostmi a herním stylem pomohl, ale prostě si to trenéři mysleli jinak. Za tým ručí a dělají si svoji práci. Já si dělám svou a musím se s tím vyrovnat. Mou práci nechtěli, tak se s tím musím vyrovnat a nabízet ji někde jinde.

Co jste od té doby dělal?
Pěkně jsem odpočíval a strávil jsem hodně času s rodinou. Měl jsem možnost navštívit moje rodiče tady v jižních Čechách a měl jsem šanci jet do Třeboně a strávit tady pěkný týden rehabilitace v lázních Aurora. S celou rodinou. Tak jsme si to užili. Je tu moc pěkně a bylo to krásné.
 
Proč podle vás český tým nezvládl zápas čtvrtfinále proti USA?
To je věc trenérů, aby se vyjádřili Možná byli kluci trochu nervoznější. Hráli výborně proti Kanadě. Ale Američané neměli co ztratit a hráli hodně obětavě. Bruslili. Ukázali, že byli líp na tenhle zápas připravení. Je to v takovém turnaji hop, nebo trop. Na jeden zápas. A jim to prostě vyšlo, sedlo jim to. Věřím, že kdyby se dnes hrálo znovu, že by byli Češi schopní předběhnout je o deset gólů. Ale turnaj se hraje takhle a nedá se nic dělat. Musíme jim popřát hodně štěstí.
 
Myslíte si, že zápas rozhodla kondice? Nebo psychika?
Ani jedno, ani druhé. Kluci určitě cítili větší tlak než Američané. My jsme více zodpovědní, hrálo se doma, v Praze. A cítíš, že to musíš udělat nejenom pro sebe, ale i pro kluky vedle sebe a hlavně pro diváky. Všichni za tebou stojí. Lidi byli prostě fantastičtí. Je to škoda. Kluci hráli výborně celý turnaj a je škoda, že jeden zápas jim nevyšel. Možná měli lépe načasovat formu. Nedá se říkat, že v Ostravě se hrál rychlejší hokej. To je jedno. My máme výborné hokejisty a ti věděli, do čeho jdou a museli se na zápas připravit.
 
Nebudou mít Češi po tomhle utkání pověst týmu, který nezvládne rozhodující čtvrtfinálový zápas v systému mistrovství světa?
Ne. Loni jsme ve Finsku ve čtvrtfinále hráli s Rusy a hráli jsme fantastický hokej. Vyhráli jsme, ale hlavně jsme je přehráli hokejovou a českou chytrostí, bojovností i nasazením. Nevyšlo nám potom semifinále s Kanadou, kde jsem si věřili, protože jsme s ní předtím dlouho neprohráli. A také se hrálo na obrovském hřišti a věděli jsme, že nám to sedí. Asi jsme tehdy byli uspokojení, že jsme dostali Kanadu a ne nějaký evropský tým. Ale nemyslím si, že nezvládneme tlak a nezvládneme čtvrtfinále. To určitě ne.
 
Nebylo pro český tým nakonec nevýhodou, že hrál v základní skupině i v osmifinále ve slabší skupině?
Ne. Alespoň byli kluci odpočatí. Nehráli tak těžké zápasy jako týmy v Ostravě a mohli být alespoň čerstvější. Nevím, jak trénovali v průběhu mistrovství, ale měli možnost načasovat formu lépe než týmy v Ostravě. Tam se hrály složitější zápasy.
 
Jak jste viděl samostatné nájezdy v utkání s Amerikou?
Jezdit na penalty je dost kruté. Mělo by se rozhodovat, dokud gól nepadne, i když to dlouho trvá. S tím klukem, co dal za Ameriku penaltu, s Andy Roachem, jsem kdysi na farmě hrál. Ale ani Američané to neměli lehké, protože stříleli penalty na opačný gard, než jsou zvyklí. Ani pro ně nebylo snadné dát gól. Oni i my jsme měli smůlu, protože každý nastřelil dvě tyčky. Hlavně je škoda, že to tak dopadlo.
 
Byl jste se v hale v Praze na některý zápas podívat?
Byl jsem na utkání, když hráli kluci s Němcema. Vzal jsem s sebou nejstaršího kluka Jakuba, abych mu ukázal halu a trošku mu vysvětlil, jaké jsou rozdíly. Je ještě malý, pětiletý, ale už pozoruje a zajímá se. Bylo to hezké. Fanoušci byli fantastičtí a stáli za naším mužstvem. Bomba.
 
Pamatujete podobnou atmosféru při zápasech v NHL?
My jsme měli fantastickou atmosféru, když jsme hráli před dvěma lety play-off a přešli jsme přes Detroit. První dva zápasy jsme prohráli a další čtyři po sobě jsme vyhráli. Fanoušci byli hladoví po úspěchu, po hokeji. Také tak fandili. Ale Češi byli přece jen o něco lepší. Přece jen jsou takoví barevnější s těmi hesly, tancováním, dupáním. Bylo to moc pěkné. Proti Kanadě to byla atmosféra, že až běžel mráz po zádech. Díval jsem se v televizi a bylo to krásné. Diváci uměli udělat šíleně krásnou atmosféru. Je škoda, že kluci nebudou moci hrát v neděli finále. To by bylo úplně nádherné.
 
Kdo má podle vás v současnosti nejblíže k titulu mistra světa?
Hm, to bude těžké. Slováci jsou šikovní a po loňském neúspěchu jsou zase hladoví po úspěchu. Už také jednou vyhráli a vědí, co to obnáší. I Švédové jsou výborní a dobré jsou i zámořské týmy. Je to boj na jeden zápas a je těžké říkat, kdo dokáže jít přes soupeře. Rozhodne brankář, který mužstvo v těžkých chvílích podrží. Ten tým se dostane nejdál. Tomáš Vokoun chytal fantasticky a věřil jsem, že nám pomůže. Hrál výborně, akorát dostal jeden špatný gól. A těch pár minut do konce nás stálo semifinále.
 
Jak hodnotíte sezonu Los Angeles v NHL?
Zranilo se nám hodně hráčů a nebyli jsme schopní udělat play-off. To je špatné. Dost dlouho jsme se o postup prali, ale došly nám síly. Posledních devět zápasů jsme udělali málo bodů a už jsme nedokázali najít sílu vyhrávat nad těmi týmy, co také hrály o play-off.
 
A co vaše sezona?
Měl jsme více prostoru, víc možností ukázat, co umím. Hrál jsem hodně minut.
 
Vaše statistiky jsou o něco horší než v předešlé sezoně.
To ano, ale měl jsem jiné úkoly. Více jsem bránil a nechodil tolik dopředu. Strávili jsme hodně času v naší obranné třetině a odtud se góly dávají špatně. Ale to není výmluva. Musím se víc připravit v létě, aby to příště bylo ještě lepší.
 
Budou v LA dělat po neúspěšné sezoně nějaké závěry?
Samozřejmě že udělají změny a budou se snažit přijít s novými hráči. Teď je na obzoru hádka mezi vlastníky a hráčskou asociací. Bude záležet na tom, jak všechno dopadne. Zatím neví, kolik mohou nabídnout hráčům. Protože jestli bude platový strop, tak musí vědět, kolik budou moci utratit. Bude to složitější.
 
Je podle vás stávka hodně pravděpodobná?
Pravděpodobnost je dost veliká. Budou nám chtít ukázat, že jsou pány a budou chtít diktovat situaci. Teď v poslední době od poslední stávky šly platy dost nahoru a vlastníci budou chtít dostat vývoj platů pod kontrolu. Bude záležet na tom, jestli nejdeme společnou řeč. Je to byznys z obou stran. Musíme najít cestu, abychom mohli pokračovat, protože jinak by to ublížilo hokeji. Tomu nádhernému sportu.
 
Kde budete chtít hrát v příští sezoně, pokud bude stávka v NHL?
Plánoval jsem, že když postavili takovou pěknou halu v Budějovicích, že bych měl ještě šanci ukázat se fanouškům a zahrát si doma. Ale bude to těžké, když budou Budějovice v první lize. Zatím to ale také nevím, neplánoval jsem nic. Připravím se na sezonu, jako by měla začít. Když se nebude hrát v NHL, tak se podívám, jestli bude mít někdo o moje služby zájem.
 
Vrátíte se po skončení kariéry v NHL do Čech?
Určitě se budu vracet tam a zpátky. Neříkám, že tu budu bydlet celý rok v kuse, spíš budu bydlet tam i tady. Určitě ale budu navštěvovat místa, kde jsem vyrůstal, své rodiče a přátele. Je tu nádherně. Měli jsme šanci vidět to tady na jaře, když všechno kvete. Je to krásná zem.
 
Hrál byste ještě hokej v extralize tady?
Ale jo, určitě. Hokejisté tady jsou výborní. Taky jsem tady viděl pár zápasů. Je to jiný hokej, na velkém hřišti. Hráči tady jsou šikovní, více bruslí a je tu méně osobních soubojů a také menší a šikovní hráči. Když bude šance, rád bych se vrátil.

Znáte současnou situaci v Českých Budějovicích?
Znám, hovořil jsem o tom s některými lidmi.
 
Co tomu říkáte?
Hlavně se musí snažit postavit tým, který bude dychtivý rychle se vrátit zpátky. Nemůžou pouštět hráče pryč, tak se zpátky nedostanou. Snad to ještě do sezony v Budějovicích dají dohromady. Ale nevím, co zamýšlejí, z vedení jsem ještě s nikým nemluvil.
 
Jste ochoten nějakým způsobem českobudějovickému hokeji v jeho současné situaci  pomoci?
Rád bych, kdyby byla šance. Záleží jak, ale můžeme se dohodnout. Není mi v žádném případě, jak to dopadlo. Vyrůstal jsem tady. Pořád si klub pamatuji. Musíme najít způsob, jak dát tým dohromady, aby vybojoval cestu zpátky. Myslím si, že hokej k Českým Budějovicím patří. Prošel jsem tu všemi věkovými stupni. Je tu pěkný stadion a hokeji tady lidé rozumí, mají ho rádi. O to více to bude chutnat, když potom později postoupí zpátky. Budou si toho více vážit. Najdete na iDNES.czmobilní verze