Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obránce si nezahraje do konce roku 2001

28 2001
P r a h a - Zákaz startů do 31. prosince letošního roku udělila disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje obránci Jihlava Mariánu Moravovi za faul na třebíčského útočníka Tomáše Zelenku v prvním utkání úvodního kola play off první ligy. Dukla tak se službami svého beka nemůže počítat v semifinále play off, ani případných následných zápasech o postup do extraligy. "S výší trestu bych nechtěl nijak polemizovat, nejdůležitější je teď zdravotní stav Tomáše Zelenky," reagoval viník Morava.
Je to dostatečně vysoký trest? Vyjádřete se v chatu
Nad výší trestu pro Moravu, který byl vyloučen na pět minut a do konce utkání, se okamžitě rozpoutala v posledních dnech živá polemika. Představitelé Asociace hráčů ledního hokeje (AHLH) dokonce požadovali exemplární trest - doživotní zákaz aktivní činnosti. "To bylo ale vedeno v tu chvíli velkými emocemi. Na disciplinární komisi jsem se za to omluvil," potvrdil výkonný ředitel asociace Marek Herman. 

Další jednání mezi sdružením a vedením extraligy se povedou hlavně o tvrdém trestání faulů, které souvisí s hrou vysokou holí a zákroky zezadu. "Každý hráč musí být stoprocentně zodpovědný za svou hokejku. No a zákroky zezadu, to se člověk vůbec nemůže bránit," zdůrazňuje Herman.

Čapek: Za co jiného by už se měl udělit ten nejvyšší trest?
S výši trestů není příliš spokojený ředitel Horácké Slavie Třebíč Karel Čapek. "Vzhledem k hrozivým následkům si myslíme, že je trest nepřiměřeně nízký," připustil. "Zajímalo by mě, co už by se muselo stát, aby se udělil trest na samé hranici možností, tedy osmnáct měsíců." Čapek nevyloučil pokračování celého případu v jiné rovině, Zelenkova rodina zvažuje možnost vymáhání náhrady škody.

"Co když třeba se nebude moct Tomáš nikdy vrátit k hokeji?" ptá se Čapek. "Ale dejme tomu raději čas." Hodně oceňuje přístup veřejnosti, která útočníkovi projevuje ohromnou podporu. "Chtěl bych touto cestou za všechno moc poděkovat."

Hodnotili jsme zákrok, ne následky, uvedl předseda komise
Disciplinární komise především hodnotila zákrok jako takový, snažila se co nejvíce oprostit od následného zranění a spuštěného mediálního humbuku. "Dospěli jsme k názoru, že nešlo o zákrok likvidační. Morava nám znovu osudný okamžik popsal," vzpomínal Vladimír Schiefner, předseda komise. "Potvrdil, že rozhodně nejel na led s cílem někoho skolit. Třebíč navíc hrála přesilovku, takže se muselo hrát trochu do těla."

Zkušený pracovník svazu přiznává, že podobných zákroků přibývá, hlavně v juniorských soutěžích. "Tam je takových třeba deset za zápas," připustil Schiefner. Při posuzování trestu navíc kalkukoval i s možností, že se Morava bude velmi těžko vracet po tak dlouhé pauze do týmu. "A to už je samo o sobě hodně nepříjemné," dodal Schiefner.

Jihlavský manažer Augustin Žák ale tvrdí, že se o hráče postarají. "Nevím sice ještě, jestli si ho necháme pod smlouvou, ale postaráme se o něj."


Největší hokejové tresty:
Distanc:
- prosinec 1998 - Radek Knotek (Slaný): za inzultaci všech tří rozhodčích - 18 měsíců

- duben 1994 - Ladislav Lubina (Pardubice): za úder pěstí do obličeje maséra hostujícího mužstva

Pokuty: - říjen 2000 - Petr Rosol (Litvínov): pokuta 30 000 korun za zákrok vysokou holí
- 13. listopad - Aleš Píša (Pardubice): jedno utkání a pokuta 30 000 korun za faul vysokou holí.

Na rozdíl od extraligy se v první hokejové lize neuvažuje o peněžních trestech.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze