Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obrovitý Chára ční jako borovice v kleči

26 2004
Ostrava - Toho chlapíka nelze na ledě přehlédnout. Slovenský obránce Zdeno Chára je nejvyšším profesionálním hokejistou na světě. Slovenský hromotluk měří 205 centimetrů. Ční nade všemi jako urostlá borovice v kleči. Ze střídačky ledabyle překročí mantinel a stojí na ledě. Soupeři se mu s respektem vyhýbají.

A když už se s ním pustí do křížku, kácejí se k zemi. Chára však nevyniká pouze silou a výškou.

Má dlouhé a šikovné ruce, a když se přikrčí a rozkmitá silné nohy, letí po ledě jako neřízená střela. Ne náhodou byl letos v NHL navržen na Norrisovu cenu pro nejlepšího obránce soutěže. „Je to pro mě velká čest,“ říká Zdeno Chára, který v zámoří obléká dres Ottawy.

„Na cenu jsou navrženi také Pronger a Niedermayer, být v takové společnosti je opravdu pocta.“ Do zámoří Chára odcházel před osmi lety. Začínal v nižších soutěžích.

V NHL poprvé nastoupil v roce 1997 za New York Islanders. Po třech sezonách jej klub vyměnil s Ottawou za trucujícího Jašina.

A Chára v kvalitním týmu rozkvetl. V této sezoně nastřádal v 80 zápasech 42 bodů. V kariéře nejvíc.

S Ottawou chtěl vyhrát Stanley Cup. Vypadl však hned v prvním kole. I přes velké zklamání přijel reprezentovat. V pátek odpoledne dorazil do Ostravy, v sobotu v poledne už byl na ledě. „Byl jsem unavený, ale radši se vypotím na ledě.“

V premiérovém utkání s Ukrajinou Chára s velkým přehledem a rozvahou rozehrával akce, často si dovolil kličku. „Na velkém kluzišti je na rozehrávku víc času než v zámoří,“ pochvaloval si.

„Můžu se podívat, počkat si. Na druhou stranu musíte dávat pozor, co se děje za vámi, i proto jsem se do útočení pouštěl méně.“ Přesto pár útočných výpadů ukázal.

A bylo obdivuhodné, jak rychle se dala tahle hora svalů do pohybu. „Neuvěřitelné,“ uklouzlo na tribuně slovenskému útočníkovi Juraji Štefankovi, který s týmem trénuje, ale zatím není na soupisce napsaný.

„Pamatuji si Zdena z dvacítek, v Americe se neskutečně zlepšil. Na takovou výšku je hodně obratný a šikovný. Opravdu výborný hokejista.“

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze