Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obviněný Hašek může letět do NHL

30 2003
Pardubice - Brankářská legenda Dominik Hašek, o jehož znovupovolání do NHL se v zámoří i tuzemsku rozsáhle spekuluje, se nemusí obávat, že by jeho případný návrat na led překazilo policejní vyšetřování. Hašek, který se možná během léta znovu vrátí do klubu Detroit Red Wings, je sice českou policií obviněn z trestného činu ublížení na zdraví, jeho cestě do Ameriky to ale nijak nebrání.

„Pokud policie nepožádá o odebrání pasu, může pan Hašek kdykoliv vycestovat. Že by mu brali cestovní doklady je ale nepravděpodobné. Navíc Hašek již vyslechnut byl, takže až do konce vyšetřování již není třeba. Hrát v USA klidně může,“ uvedla pardubická okresní státní zástupkyně Lenka Strnadová.

Obviněný má podle zástupkyně právo, ne ale povinnost, se těsně před koncem vyšetřování seznámit s jeho výsledky. Může to však za něho učinit i jeho obhájce.

Hašek by tak měl přijet do Česka až na případné první soudní přelíčení. To ale pouze v případě, že státní zástupkyně skutečně podá žalobu.

Vyšetřování případu slavného brankáře, který v květnu při inline hokeji surově zezadu po odpískání napadl protihráče a zranil ho, se navíc podle Strnadové protahuje. „Obecně je běžná doba vyšetřování dva měsíce, v Haškově případu je ale řada lidí, které je ještě třeba vyslechnout, v zahraničí,“ řekla.

Policie Haška obvinila v polovině června, je proto pravděpodobné, že vyšetřování se protáhne až do podzimu. V případě, že by nakonec soud shledal Haška vinným z úmyslného ublížení na zdraví, by brankáře zřejmě čekal nejvýše dvouletý podmíněný trest odnětí svobody.

Kdyby však jeho čin kvalifikoval jako pokus o těžké ublížení na zdraví, mohl by být trest podle státní zástupkyně i vyšší než pět let. Hašek podle četných svědectví v květnu v Pardubicích při zápase na kolečkových bruslích hokejkou surově zbil ležícího protivníka Martina Šílu. Způsobil mu zranění nosu, zubů, krčních obratlů a otřes mozku.

Dominik Hašek byl za brutální faul v utkání v inline hokeji potrestán zákazem činnosti po dobu dvanácti měsíců nepodmíněně. Disciplinární komise mu navíc udělila pokutu dva tisíce korun, což je v tomto sportu maximální finanční postih.

Hašek veřejně odmítl svoji vinu.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze