Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od rozpadu A-line může Eliáš hrát s kýmkoliv

3 2004
Praha - Už neřeší, s kým hraje. Když byla slavná A-line New Jersey na vrcholu, byla rozdělena. "Tenkrát jsem z toho byl hodně špatný," vzpomíná Patrik Eliáš na dobu, kdy zůstal po odchodu Petra Sýkory a Jasona Arnotta z úderné řady v New Jersey sám. Když byla hokejová dvojčata Eliáš – Sýkora pro zápas s Německem rozdělena i v reprezentaci, nedělal si z toho Eliáš těžkou hlavu. "Můžu hrát s kýmkoliv," tvrdí.

Proti Německu nebudete hrát v útoku se svým parťákem Petrem Sýkorou. Nemrzí vás, že vás trenéři rozdělili?
Nemusím hrát jenom s Petrem. Kdekdo si myslí, že nám to jde jenom spolu. Ale tady je spousta dalších kvalitních hokejistů. Navíc jsem si zvykl na to, že se nedívám, s kým hraju. Poté, co jsem prožil dvě skvělé sezony s Petrem Sýkorou a s Jasonem Arnottem, byli jsme skvěle sehraní a stejně nás rozhodili. Tenkrát jsem z toho byl psychicky špatný. Snažil jsem se s jinými spoluhráči hledat to samé, co jsem měl s těmito kluky. Ale to nešlo. Bylo potřeba začít od začátku a hledat pohodu s novými spoluhráči. Teď už můžu hrát s kýmkoliv. Vždycky je třeba, aby mezi těmi třemi hráči byla dobrá komunikace a pak to jde.

Sestava se ale hodně mění a vy jste měl na souhru s Havlátem a Výborným jenom dva tréninky. Stačí to, abyste si na ledě porozuměli?
Jsme profesionálové. Jsou tu navíc samí šikovní kluci. Je jasné, že ne všichni si vyhovují. Já rád hraju s klukama, kteří tvrdě pracují, rychle bruslí, rychle si přihrávají. Nesedí mi, když někdo zbytečně dlouho tahá puky. Vyhovuje mi, když spolupracujeme, je jedno, kdo dá gól, je jedno, kdo brání. Prostě, když za sebe dokážeme navzájem zaskočit a spolehnout jeden za druhého. To by mělo s Martinem a s Davidem fungovat.

Tým nezvládl úvodní dva zápasy Světového poháru ve Skandinávii. Odnesl jste si z nich alespoň něco pozitivního?
Člověk se vždycky snaží vzít z čehokoli to pozitivní. Když to bere opačně, tak se to projeví na jeho výkonu. První zápas byl pro nás velkým ponaučením. Druhý jsme nezačli špatně, ale ve druhé třetině jsme udělali spoustu blbých faulů a to rozhodilo rytmus celého týmu. Švédové jsou kvalitní tým, mají silnou přesilovku a stačilo jim to k tomu, aby zápas rozhodli. Ve třetí třetině jsme přestali přemýšlet, hráli hokej a bylo to vidět na našem výkonu. Pozitivum z toho jde vzít. Teď jde o to, abychom tak dokázali hrát celých šedesát minut.

Čím si vysvětlujete změnu mezi druhou a třetí třetinou v zápase se Švédskem. Najednou to šlo a sahali jste po bodu. Proč nedošlo ke zlepšení hry mužstva dřív?
Asi bych to zase tolik nepřeceňoval. Švédové hráli druhý zápas ve dvou dnech, byli už asi trochu unavení a vedli čtyři nula, tak nemuseli hrát na sto procent jako v prvních dvou třetinách. My jsme do nich naopak šli naplno. A v kabině? Tam nešlo o to něco říct. Spíš šlo jenom o naši hrdost. Nechtěli jsme se druhý zápas za sebou ztrapnit. Pro dobrý pocit bylo potřeba něco zahrát.

Ve Švédsku jste se také zapsal do střelecké listiny, navíc efektní zadovkou. Může vás i tato branka nastartovat do dalších zápasů?
Pokaždé je povzbuzení, když dáte gól. Ale abych byl upřímný, cítím na sobě, že jako techničtější hráč mám rozjezd sezony pomalejší. Trvá mi zpravidla dva měsíce, než se dostanu do herní pohody. Jde hlavně o časování přihrávek, práci s pukem a střelbu. Teď je potřeba najít formu za krátkou dobu. V tom mají třeba výhodu Finové. Nejsou tolik techničtí, hodně bruslí a i proto mají v začátku sezony trochu výhodu. Tím ale rozhodně nechci omlouvat naši špatnou hru ve Finsku.

Už je jasné, že budete hrát čtvrtfinále venku. Navíc na ledě Švédů, nebo Finů, kteří tým v základní skupině porazili. Je to velká nevýhoda?
Musíme se z proher ponaučit. Na druhou stranu, kdybychom oba zápasy vyhráli, tak bychom byli až moc nahoře a mysleli bychom si, že to půjde samo. Teď bylo jasně vidět, že když nebudeme tvrdě pracovat, tak nás může smést každý. Bude to těžký zápas, ať už budeme hrát se Švédy, nebo s Finy. Finové tvrdě pracují, Švédi mají zase hodně kvalitní kádr. Je důležité, abychom se soustředili na naši hru. Ne na to, co udělá soupeř.

Po světovém poháru zřejmě nezačne NHL. Vy jste se pro ten případ domluvil na angažmá ve Znojmě. Kdy zasáhnete do extraligy?
Když nezačne sezona v NHL, tak za Znojmo budu hrát. To platí. Ale určitě si dám po Světovém poháru ještě nějaký oraz. Ještě se necítím, že bych měl začít. Je blbost, abych tam někde jezdil na půl plynu. Je super, že je předseda klubu Jarda Vlasák dobrý kamarád a chápe mě.

Jednání mezi vedením NHL a hráčskou asociací jsou zatím na mrtvém bodě. Věříte, že NHL v dohledné době začne?
Hráči chtějí hrát, to je jasné. Ale určitě ne za podmínek, jaké nám podsouvají majitelé. To znamená platové stropy. Na to nepřistoupíme, budeme si za tím stát a uvidíme, jak dlouho se spor potáhne. Je to škoda, NHL je kvalitní soutěž. Ale hráči se dostali na nějakou úroveň a neradi bychom z toho, o co se generace hráčů před námi zasloužily, nějak slevili. Nejde jenom o nás, ale i mladší hráče, kteří přijdou po nás.

Extraligu posílí v případě výluky řada hráčů z NHL, čímž stoupne její kvalita. Těšíte se?
Extraliga i tak nebude stejně kvalitní jako NHL, protože tam hrají nejlepší hráči na světě. Ale zase to bude dobrá příprava, budeme pořád v tréninku, takže to bude pro hráče působící v Evropě výhoda. Celý spor je na vedení naší asociace. Oni vědí, co je pro nás nejlepší a my hráči je podporujeme. Prostě je to dané: dokud se spor nevyřeší, budu hrát tady v Čechách.

A po letech strávíte delší dobu doma. Těší vás to?
Vždycky je příjemné být doma. Ale osobně jsem si už zvykl na život ve Státech, který je dobrý a pohodlný. Alespoň pro lidi, kteří mají peníze a dělají práci, která je baví. Ale chvilka doma je vždycky pěkná a nebylo by špatné zase po letech strávit Vánoce doma.Najdete na iDNES.czmobilní verze