Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odchod do Ruska je krok do neznáma, říká Vašíček

Islanders: Josef Vašíček - Josef Vašíček ještě v dresu Islanders. | foto: Profimedia.cz

14 2008
Podle pohledu do statistik prožil Josef Vašíček při svém premiérovém ročníku v dresu New York Islanders úspěšnou sezonu. Dokonce druhou nejlepší ve své kariéře v zámořské NHL. "Svým způsobem jsem byl spokojen. Ani ne kvůli bodům, ale celkově. Moje hra byla super," pochvaluje si sedmadvacetiletý centr původem z Havlíčkova Brodu.

Přesto se juniorský i seniorský mistr světa v dalším ročníku na led newyorské haly Coliseum nevrátí.

Jako volný hráč se rozhodl minimálně na dva roky přerušit působení v elitní soutěži a podobně jako Jaromír Jágr ochutnat nově vznikající Kontinentální ligu v Rusku. "Nabídka Jaroslavle byla nejintenzivnější a nejlákavější, takže jsme se brzy dohodli," vysvětluje Vašíček.

Do Ruska byste měl odlétat v pondělí. Jaké jsou vaše poslední pocity: cítíte nervozitu, nebo už se spíš těšíte?
No, všechno v jednom. Je to zase krok do neznáma. Ale těším se, bude to nová zkušenost.

Proč jste se vlastně rozhodl odejít do Ruska? Cítil jste po devíti letech v zámoří potřebu změny?
Taky. Ale s loňskou sezonou jsem byl spokojen, myslím si, že byla dobrá. Už jsem ale nechtěl čekat na možnost hrát v NHL tak dlouho jako rok předtím. Tahle nabídka byla taková nejintenzivnější, nejlákavější, takže jsme se brzy dohodli.

Zmínil jste, že minulá sezona byla z vaší strany zdařilá, dokonce bodově druhá nejlepší v celé zámořské kariéře. Překvapilo vás, že vedení Islanders nemělo zájem o prodloužení vašeho angažmá?
Překvapilo nepřekvapilo. To je věc, která je složitá... Ale prostě to dopadlo, jak to dopadlo. Já jsem byl svým způsobem spokojen. Ani ne kvůli bodům, ale celkově. I ta moje hra byla super. A že se oni takhle rozhodli, je jejich věc. A zase jen moje rozhodnutí bylo, že jsme s agentem radikálně změnili kluby a podepsali smlouvu v Rusku.

Na kolik vám bude v Jaroslavli chybět váš parťák z Havlíčkova Brodu Radek Martínek, se kterým jste si v New Yorku loni zahrál?
No, Marťas je super (úsměv). Bylo to parádní, v létě jsme spolu trénovali asi posledních deset let, co jsme byli pryč. V New Yorku to byla dobrá sezona i proto, že jsem tam byl v pohodě. Já měl vůbec na spoluhráče docela štěstí, ať už v New Yorku, kde jsem měl Marťase, tak v Nashvillu i v Carolině. Vždy se mi tam líbilo a na všechny kluky strašně rád vzpomínám.

V NHL jste si s Carolinou zahrál nejprve finále, poté jste dosáhl dokonce i na Stanley Cup. Kam až byste chtěl dosáhnout s Jaroslavlí?
Když člověk vstupuje na led a začně hrát, vždy chce vítězit. Jaroslavl ambice má, je to kvalitní mančaft, takže uvidíme, jak to půjde. Ale určitě to bude všechno strašně složité, protože, jak jsem teď trochu víc sledoval, do té soutěže přichází velice kvalitní hráči, a bude to hodně těžké. Ale my se samozřejmě budeme snažit hrát co nejlépe.

Nepřekvapuje vás, že do vzniklé Kontinentální ligy přecházejí z NHL takoví hráči, jako jsou Ray Emery, Sami Kapanen, Jozef Stümpel, Alexander Radulov či v neposlední řadě Jaromír Jágr?
Že do Ruska jde Jarda Jágr, je jedině dobře. Jak už jste zmiňoval, začali novou soutěž a Kontinentální liga příchodem takových hráčů začíná dostávat velice dobré jméno. A co jsem mluvil s klukama dřív, ruská soutěž je velice kvalitní.

Jak se těšíte na svého kamaráda z dob juniorské reprezentace, se kterou jste ve Švédsku získal titul mistra světa – Zbyňka Irgla?
Hodně (úsměv). Se Zbyňou jsem hned na začátku, když se ta možnost objevila a my jsme začali s Jaroslavlí jednat, dlouze mluvil. On mi popsal chod klubu a jaký je tam stav. Takže se na něj těším. Známe se už dlouho, je to super kluk, se kterým jsme si rozuměli už na dvacítkách. A co jsme se teď, v těch pár zápasech, co jsme společně za reprezentaci hráli, viděli, vůbec jsme se nezměnili. Je to furt stejné. A přiznávám, Zbyňa byl taky jeden z důvodů, proč jsme se s Jaroslavlí dohodli.

Největší hvězdou ruského vicemistra z Jaroslavle by měl být znovu bezpochyby Alexej Jašin. Jak se těšíte na něj? Spekuluje se o tom, že byste si spolu s Irglem mohli zahrát dokonce v jednom útoku...
To víte, že se těším. Je to veliká osobnost, jeden z nejlepších ruských hráčů, v NHL toho odehrál strašně moc. A co jsem se bavil s Radkem Martínkem, se kterým hrál v New Yorku, je to i super chlap. Ale s tím, kdo kde bude hrát, bych ještě raději počkal. To záleží až na trenérovi, kam mě zařadí.

S trochou nadsázky, byl by český centr Josef Vašíček ochoten dělat Jašinovi křídlo, nebo by se naopak musel podřídit on?
Uvidíme (úsměv). Ale každopádně hrát s takovým hráčem, který na ledě dokáže spoustu věcí, by pro mě byla čest.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze