Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odchody, zdraví i forma mluví do sestavy

10 1999
P r a h a - Český hokej musel znovu sáhnout hlouběji do zásob.
Po letním drtivém odchodu do NHL postavil reprezentační trenér Ivan Hlinka z poloviny nové mužstvo, a to hned napoprvé uspělo a vyhrálo suverénně první turnaj sezony ve Zlíně. Avšak do Finska na druhou akci sezony dnes odlétá zase jiný tým, do jehož sestavy nejvíc promluvila zranění a sportovní forma. "Trenéři to mají vážně složité, po tom všem sestavovat tým," konstatoval svazový předseda Karel Gut.

A tak se mění brankáři, obrana, ani jeden útok nenastoupí na turnaji Karjala ve stejném složení jako v září ve Zlíně. Pro Čechmánkovo zranění a Pruskovu kolísavou formu nastupuje nová brankářská dvojice Salfický, Orct. Na citlivém místě dva nevyzkoušení hráči, to může s mužstvem pořádně zacvičit, avšak Ivan Hlinka takové debaty nemá v lásce. "Necháme je především chytat," prohlásil. Zítra proti Finsku začne Salfický, proti Švédsku v sobotu Orct.

V obraně zůstala pohromadě jediná dvojice Vykoukal, Kučera. Martínek a Srdínko dostávají nového kolegu, přicházejí úplní nováčci Hanzlík a Hamrlík. Do mužstva se už nedostali Richter, Píša a Benýšek.

Zranění nejvíc zasáhla útoky, vyřazeny jsou tradiční opory Ujčík, Král a Šimíček. Proto například Dopita zůstal ve svém útoku sám a dostane dvě úplně jiná křídla Špaňhela a Výborného.

Ve Zlíně nastupoval s Ujčíkem, Bělohlavem, případně Tomajkem. Zůstaly alespoň dvojice Čaloun, Reichel a z "finské jízdy" Tenkrát, Vlasák. Jejich urostlého centra Šimíčka nahradí podobný typ Kořínek.

Zítra proti Finsku nastoupí Salfický - Vykoukal, Kučera, Martínek, Štěpánek, Hamrlík, Srdínko, Sýkora, Hanzlík - Špaňhel, Dopita, Výborný - Čaloun, Reichel, Prorok - Pletka, Čajánek, Krayzel - Tenkrát, Kořínek, Vlasák.

Kapitánem zůstal Reichel, jeho zástupci Dopita a Kučera.

"Na tom nebylo co měnit," sdělil Ivan Hlinka.

JAK SE PROMĚNILY ÚTOKY
NA DVOU PRVNÍCH TURNAJÍCH
KARJALA CUP TURNAJ ČESKÉ POJIŠŤOVNY
Čaloun - Reichel – Prorok Čaloun - Reichel – Výborný
Špaňhel - Dopita – Výborný Ujčík - Dopita – Bělohlav
Tenkrát - Kořínek - Vlasák Tenkrát - Šimíček - Vlasák
Pletka - Čajánek - Krayzel Král - Kucharčík – Čajánek

Pro některé nové nebo staronové hráče je finský turnaj možná poslední možností, jak se ukázat a prosadit do týmu. Nejen proto, že nemocní už začínají hrát. Z NHL se vrátila slavná jména a příště už se může objevit v nominaci Vůjtek, Martin Procházka, Moravec, nebo klidně i Patera.

Právě o osudu mistrů světa v NHL se včera na tiskové konferenci hodně mluvilo. Jako první se neudržel předseda Karel Gut.

"Nedá mi to, abych se nezmínil, protože kanadské způsoby mě osobně urážejí. Chápu, že jde o peníze, ale není to od nich fér hra. Rozhodnou se je pozvat, a pak je nechtějí... Český hokej si nezaslouží, aby s ním takhle cvičili." A vedle sedící Ivan Hlinka jen prohodil: "Se vším souhlasím."

Program turnaje:
čtvrtek: Rusko - Švédsko (14.00), Česko Finsko (17.30)
sobota: Rusko Finsko (14.00), Česko - Švédsko (17.30)
neděle: Česko Rusko (14.00), Finsko - Švédsko (17.30).
Všechny zápasy reprezentace vysílá v přímém přenosu Česká televize.
Vítěz turnaje si vydělá 50 000 dolarů, druhý 35 000, třetí 25 000 a čtvrtý 15 000.

Autor:


Témata: Ivan Hlinka
Najdete na iDNES.czmobilní verze