Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odkud se vzal kanonýr Rosa?

8 2001
Praha, Helsinky - Hokejová reprezentace má nového střelce. Ale kdo je ten Pavel Rosa, který v premiéře uchvátil dvěma góly Finům? Co má ve čtyřiadvaceti za sebou? Proč se o pravém křídlu s výrazným obočím ví tak málo? Osud v osmnácti Rosu vytáhl do světa, nechal jej přivonět ke slávě, provlekl ho lékařskými ordinacemi, seznámil s velkou láskou, ale také s bolestí a vztekem.

"Je to moc hodný a skromný kluk, to můžu říct odpovědně," tvrdí agent Rudolf Crha. A také docela vtipný. Vždyť před skupinou českých novinářů po úterním vítězství nad Finy prohlásil: "Mohl jsem mít lepší vstup do nároďáku? Jasně, kdybych dal tři, čtyři nebo pět gólů!"

Jakmile dospěl, vypravil se na radu bratří Crhů do kanadské juniorské ligy ve frankofonní provincii Québec. Ceněný talent odcházel z Litvínova v pětadevadesátém zadarmo, bez povolení manažera Ivana Hlinky. Až později si klub Hull Olympiques Hlinku udobřil dolarovým odstupným.

Rosa svou postavou nikoho neohromil. Střízlík, co později sotva přerostl 180 centimetrů, neoplýval svaly. V Kanadě však předvedl klasickou litvínovskou ofenzivní výbavu. Zručnost, cit pro kombinaci a zejména zakončení. Za dvě sezony nastřádal 269 bodů za 109 gólů a 160 asistencí. V draftu si jej zamluvili Los Angeles Kings a scouti mu věštili kanonýrskou kariéru v NHL. Viděli v něm druhého Robitailla.

Mladík ze severních Čech poznal v Québeku půvabnou černovlásku Isabelu. Učila ho francouzštinu, zakoukali se do sebe a láska trvá dodnes. Už jako manželé spolu teď žijí v Helsinkách.

Životní radosti Pavla Rosy narušila nehoda ze září 1997. Při soustředění týmu Los Angeles Kings před sezonou utrpěl otřes mozku. "Normálně vstal a oklepal se," vyprávěl agent Rudolf Crha. "Jenže po pár hodinách se ve městě složil."

Celý ročník 1997-98 byl ztracen. Rosa pravidelně létal napříč kontinentem do Montrealu na vyšetření. Lékaři mu hokej přísně zakázali. Pro příští ročník NHL se však zotavil a v prvním utkání za Kings se předvedl dvěma góly.

Že by byl mužem premiér? Proti Finsku se v úterý prosadil už při třetím a čtvrtém střídání. Takřka z každého jeho pohybu byly znát střelecké vlohy. Ve třetí části málem završil hattrick.

Ale v Los Angeles mu nikdy nedali opravdovou příležitost. Po dvou letech se naštval a utekl do finské ligy. Působí v helsinském Jokeritu a drží se na osmém místě v bodování soutěže.

Přes úspěchy ve Finsku a v reprezentaci se chce jednou vrátit do NHL. Pořád ho láká, byť se k němu naposledy nezachovala mile.

Autor:


Témata: nehody, Ivan Hlinka
Najdete na iDNES.czmobilní verze