Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odložení Češi září na Slovensku

6 2004
Bratislava - Doma je nechtěli, tak šli hrát na Slovensko. Tamní hokejová extraliga připomínala skladiště odložených hráčů. Jenomže řada z nich nabrala v podceňované soutěži pod Tatrami druhý dech a podle mínění slovenských expertů by se prosadili ve špičkových evropských ligách. Pavlas, Heš, Václav Král a další se na Slovensku stali hvězdami.

Pavlas vládne statistikám obránců
"Mnoho českých hráčů po svém příchodu na Slovensko získává větší motivaci, protože někdy mají pocit, že doma byli neprávem  odstavováni. Třeba obránce Petr Pavlas po příchodu do Slovanu  Bratislava začal dávat spoustu gólů," řekl někdejší brankář  československé i slovenské reprezentace Eduard Hartman.

Pavlas platí na slovenských kluzištích za jednu z nejzářivějších hvězd, když se dokázal prosadit ve společnosti  takových borců jako Zdeno Cíger, Branislav Jánoš nebo Vladimír Vlk. V dosavadních 46 zápasech posbíral 39 bodů za 13 gólů a 26 přihrávek.

V kanadském bodování je celkově devátý a mezi obránci nemá konkurenci. "Jeho výkony ve Slovanu jsou velmi dobré. Pavlas si může kdykoli zahrát v české lize," pochválila jej živoucí hokejová legenda Jozef Golonka.

Nejnebezpečnější Pavlasovy zbraně? Přehled ve hře a nekompromisní střela, za kterou se brankáři někdy nestihnou ani pořádně ohlédnout. "Na obránce dává dost gólů, je to opravdu vysoké číslo. Kromě excelentní střely dokáže dobře zahrát i v oslabení," míní Hartman.

Září i Heš, Král, Bombic a další
Za Pavlasem příliš nezaostává ani další z českých obránců Jiří Heš z Dukly Trenčín, která nyní vévodí celé extralize. Ten prozatím rozsvítil červené světlo za zády soupeřových brankařů osmkrát, na dalších 12 gólů přihrál. Patří k miláčkům publika, fanoušci jej vybrali do zahajovací sestavy lednové exhibice v Bratislavě. Za důvěru se tam odvděčil gólem, podobně jako Pavlas.

Dobrou práci v Trenčíně odvádějí také útočník Václav Král a řízný zadák František Bombic. Mezi hvězdy se vyšvihl i brankář Petr Přikryl, který před příchodem do Dukly kryl záda Petru Břízovi ve Spartě. Ten je s průměrem 1,49 gólu na zápas nejlepší v soutěži, v tabulce úspěšnosti zákroků je s 93,77 procenta čtvrtý.

Se slovenským kolegou Miroslavem Hálou byli odborníky pasováni na nejvyrovnanější brankářskou dvojici v extralize. "Přikryl vstoupil do hry poté, co si potřeboval Hála
odpočinout, a jeho výkon je kvalitní. Česká liga má velkou  brankářskou kvalitu. Slovenští brankáři mají kolísavou výkonnost, kdežto v české extralize jsou gólmani více stabilizovaní," řekl Golonka.

Poklonu českému brankáři vysekl také Hartman, podle kterého Přikryl podával v každém zápase vynikající výkon a patřil mezi největší opory týmu. "Je velmi pohyblivý, dobře vykrývá střelecké úhly. V bráně působí klidným dojmem," chválil Hartman. Pokud Přikryl zlepší práci s holí, má podle expertů otevřeny dveře i do některé špičkové evropské soutěže.

Vedle Trenčína a Slovanu jsou třetím nejvážnějším adeptem na titul ligového mistra hráči Zvolenu. I tady působí několik českých hokejistů, z nichž Golonku nejvíce zaujal útočník Libor Polášek, nedávná posila z Liptovského Mikuláše.

V dresu Zvolena se uvedl parádně, když ve svém premiérovém zápasu položil svým gólem základy k vítězství nad Trenčínem, prvnímu v sezoně. Služby více než dvaceti českých hráčů využilo letos devět z deseti klubů slovenské extraligy. Vedle špičkových týmů se na um českých krajánků spoléhají i mužstva, kterým teče do bot.

Například fanoušci momentálně posledního Martina doufají, že góly Martina Vozdeckého přispějí k zachování extraligové příslušnosti.

S několika Čechy se ale už jejich slovenští zaměstnavatelé naopak rozloučili. Také pod Tatrami totiž platí, že cizinci musejí být nejméně o deset procent lepší než domácí hráči.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze