Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odpal si svého tučňáka! Ale chobotnici nekoupíš

Hokejisté Detroitu mají ve finálové sérii zatím navrch. | foto: Reuters

28 2008
Bylo by libo chobotničku? Kdepak. Ani na uvaření. "Kdo sem přijde v dresu Red Wings, může si koupit vše, jen ne chobotnici," řekl Dan Wholey, majitel rybího trhu v Pittsburghu. Chobotnice totiž nosí hokejistům Detroitu štěstí už od roku 1952.

Tehdy začal Jerry Cusimano s vrháním mořských živočichů na led. Jejich osm chapadel totiž připomíná osm vítězství, která byla dříve potřebná k zisku Stanley Cupu. Dnes je sice počet dvojnásobný, ale to nevadí. Roku 1995 naházeli doma fanoušci Detroitu na led 36 chobotnic. Nevadí, že jim hrozí pokuta. A maskotem týmu je chobotnice Al.

Wholey však chce fanouškům soupeře tradici znesnadnit. Že přijde o zisky? Že příznivci soka nemusí mít dresy?

"Budu poslouchat akcent. A možná kontrolovat průkazy. Lidi z Detroitu naprosto respektuji, jsou to skvělí fanoušci. Ale já jsem především fanoušek Penguins, které chci vidět vyhrát. Tečka," citoval jej list Detroit Free Press. "Nesnesl bych, kdyby na ledě naší haly přistála jediná chobotnice."

Než finálová série začínala, na velkou slavnost v Pittsburghu donesl uvařeného hlavonožce. "Protože nejsou na házení, ale k jídlu."

Což následně předvedl starosta města Luke Ravenstahl, který chobotničku dlouze žvýkal a žvýkal a žvýkal... Jako by chtěl rozkousat i soupeře Pittsburghu.

Pak ještě motorovou pilou z cedule s logem RedWings odřízl perutě z okřídleného kola.

Zatím se však v odhánění paní Štěstěny od soupeře zjevně daří lépe druhé straně.

Kdo ví, možná do boje mimo led patřil i brzký budíček, který probral hokejisty Pittsburghu před druhým utkáním v detroitském hotelu MGM Grand. V půl druhé ráno se tam kvůli špatnému čidlu v jiné části budovy ozval požární alarm.

"Něco se stalo v kasinu, kde bylo hodně lidí. Museli se ujistit, že jsou všichni v pořádku. Počítám, že to je součást play-off," řekl útočník Pascal Dupuis. Jeho spoluhráč Jarkko Ruutu dodal: "Nic nového. Ani jsem se nehnul. Jen jsem si hlavu přikryl polštářem."

Detroitské noviny Free Press navíc na internetové stránce uvedly hru ze série s Yettim. V roli sněžného muže v ní můžete jako při baseballu odpalovat tučňáka, nelétavého ptáka, jehož mají hokejisté Pittsburghu v názvu i ve znaku. "Nech tučňáka letět. Co nejdál od Stanley Cupu," zní motto. Však také Penguins dostali v Detroitu "na frak".Najdete na iDNES.czmobilní verze