Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V hokeji nás porazila Francie. Ano, Francie, diví se v Kanadě

FRANCOUZI NARAZILI. Kanaďan Cody Hodgson uniká po srážce dvou francouzských hokejistů. | foto: AP

10 2014
Je to první zápas, turnaj je dlouhý, konejší se hokejisté Kanady po porážce proti Francii. Hokejová velmoc ovšem na takové omyly není zvyklá a zpoza moře se ozývá posměšné "Mon dieu! Můj bože!"

Když útočník Alexandre Burrows odlétal do Minsku, přiznal, že o Bělorusku a nadcházejícím mistrovství světa mnoho neví. Vlastně slyšel pouze to, že zemi vládne diktátor a ve vzduchu je stále silná radiace kvůli výbuchu Černobylu.

Už po prvním dnu světového šampionátu to však vypadá, že turnaj doplní kanadskému týmu i známému útočníkovi Vancouveru ještě další znalosti, hlavně ve sportovní oblasti. První z pouček zní: S pukem umí hrát i ve Francii.

Nejhokejovější země světa na úvod senzačně podlehla trpaslíkovi a kanadská média musela v titulcích hodně zdůrazňovat, že Kanada prohrála s Francií právě v hokeji. Na takové zprávy totiž jejich čtenáři nejsou vůbec zvyklí.

Fotogalerie

"Kanada prohrála v hokeji s Francií. Ano, s Francií," napsal server Globalnews.ca. Redaktoři Sportsillustrated zase využili toho, že Kanada je frankofonní země, a připnuli k textu oblíbené zvolání. "Mon dieu! Můj bože! Francie porazila Kanadu."

Samozřejmě, výsledek z Běloruska se mezi hokejovou veřejností neprobíral tolik jako poslední zápasy Stanley Cupu, přesto vzbudil jistý rozruch. Olympijští šampioni ze Soči (i když nepřivezli ani jednoho hráče ze zlatého výběru) prohráli s týmem, jehož barvy obléká jediný hokejista z NHL.

Stejný omyl (porážka s Francií) se zrodil na švédském mistrovství světa 1995, podobný propadák pak nejspíš Kanada zažila naposledy před čtrnácti lety v Petrohradu, kde zisk cenného skalpu bouřlivě slavili Norové.

"Je to pro ně jako vyhrát Stanley Cup," usmíval se kanadský trenér Dave Tippet v pátek večer a nedělal z nečekané porážky žádnou velkou aféru. "Je to dobrá lekce pro naše mladé hráče. Je znát, že proti Kanadě se chce každý vytáhnout a vydá ze sebe maximum. Na to dosud nebyli zvyklí."

Podobný názor sdílí i většina hokejistů z jeho celku, v němž tentokrát chybí velká jména, přesto znovu patří mezi největší favority šampionátu. "Nic se neděje, turnaj bude dlouhý," zní z dobře naladěné kabiny. Teprve sobotní zápas proti Slovensku ukáže, jestli má hokejová Kanada spustit poplach.

Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze