Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olesz: Pracovní svátky? Hokej není práce

22 2003
Třinec, Ostrava - Vánoce a silvestrovská oslava ve Finsku? Romantická představa. Ne však pro mladé hokejisty. Ti do země Tisíce jezer vyrazili tvrdě pracovat a "potit krev". Čeká je totiž juniorské mistrovství světa. A oni se chtějí vrátit s medailí. Česká výprava do Finska odcestovala už v sobotu, týden před začátkem mistrovství.

Trenéři Alois Hadamczik a Mojmír Trličík chtěli hráče zkoncentrovat, nabudit. A také vytrhnout z předvánočního shonu.

V jejich výběru jsou také třinecký obránce Jiří Hunkes a vítkovický útočník Rostislav Olesz. Oba jedou na mistrovství světa dvacetiletých poprvé. Jiří Hunkes už ale jednu světovou medaili má.

"Před dvěma lety jsem hrál na mistrovství světa osmnáctiletých a získali jsme tehdy bronz," připomíná třinecký obránce. "Rád bych teď přidal další medaili, to je náš cíl. Parta je výborná, v přípravě se nám celkem dařilo a hrát bude i Jirka Hudler. To je velká posila, takže máme šanci."

Vítkovický útočník Rostislav Olesz, který by měl být jedním z největších lákadel letošního draftu do kanadsko-americké NHL, byl v širším výběru dvacítek už loni. Při posledním škrtání jej ale tehdejší trenér Jaroslav Holík z kádru vyřadil.

"Byl jsem zklamný, ale už je to pryč," mávnul rukou Olesz. "Důležité je, že to vyšlo letos. Chci hrát co nejlépe, snad vydrží forma." Zopakoval, že ambice týmu je pouze jediná. "Některá z medailí, nejlépe zlatá."

Že budou pryč z domovů během vánočních svátků? Z toho si hlavu nedělají.
"Já už jedny Vánoce takhle absolvoval v Kanadě, není to pro mě nic nového," říká Jiří Hunkes.

"Rodiče to sice berou trochu jinak, chtěli mít rodinu pohromadě, ale přejí mi to. Na mistrovství světa se přece nejezdí každý den."

Stejně mluví i osmnáctiletý hráč Vítkovic. Ovšem při termínu pracovní svátky okamžitě nesouhlasně kroutí hlavou. "Hokej pro mě není práce, je to zábava."

Navíc vánoční oslavu si už oba mladíci se svými rodinami přichystali předčasně. "Vánoce jsme doma měli minulou středu," usmívá se Olesz. "Bylo to příjemné. Teď už se můžu koncentrovat jenom na hokej."

Také Jiří Hunkes stihnul svým blízkým dárky rozdat. "A také jsem jich hodně dostal, jeden z nich si s sebou vezu pro štěstí." První zápas čeští hokejisté hrají v pátek 26. prosince s Ukrajinou.

Pak je ve skupině čekají Finové, Švýcaři a Kanada. Vítěz skupiny postoupí do přímo semifinále.

Po titulech z let 2000 a 2001 mladíci na medaili čekají. Ve Finsku však chtějí půst rázně ukončit.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze