Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Olomouc odmítá uzavření extraligy

18 2003
Olomouc - Zástupci hokejové extraligy opět vážně zvažují uzavření nejvyšší české soutěže. To se však hrubě nelíbí zástupcům klubů první hokejové ligy. Ty by tak totiž přišly o možnost postupu nahoru. Mezi odpůrce zrušení baráže mezi extraligou a 1. ligou patří také manažer prvoligového HC Olomouc Ivo Kuba.

Hrozba uzavření extraligy není nová. Jak rychle by k této změně vůbec mohlo dojít?
Na to se nedá jednoduše odpovědět. Muselo by dojít k celé řadě legislativních úprav, které nelze provést během několika týdnů nebo měsíců. Pro týmy z první ligy je ale důležité i to, že se o takové variantě vůbec jedná.

Účastníci extraligy tradičně zdůvodňují její uzavření úsporami v klubových pokladnách. Jak se díváte na tento argument?
Každý klub obtížně získává peníze na provoz a na výplaty. Tyto výdaje tvoří podstatnou část jeho rozpočtu. Je však otázkou, co by úspory udělaly s kvalitou soutěže. Hráči by třeba odcházeli za lepšími podmínkami i do hokejově slabších zemí. Třeba do Polska, kde by si v elitních týmech mohli přijít na stejné peníze jako doma a přitom by hráli kvalitativně horší soutěž.

Dalším argumentem je možnost nasadit do extraligy mladé naděje dříve než dosud.
To je čistě hypotetická úvaha. Pokud má klub opravdu kvalitního hráče, v seniorském kádru šanci stejně dostane. Navíc žijeme v době, kdy mladí junioři často odcházejí na zkušenou do zámoří.

Nemluvíte takovým způsobem jen proto, že Olomouc není v nejvyšší soutěži?
Určitě by pro nás v současné době nebylo dobré, kdyby přestala existovat možnost postoupit mezi elitu. I náš klub bychom chtěli v extralize za pár let vidět. Hlavní ale je, že v hokeji, stejně jako každém jiném sportu, se hraje především o vítězství, a to by v tomto případě odpadlo. V extralize by mělo mužstvo zajištěnu účast pro příští sezonu i v případě, že by nezískalo ani bod. To přece není normální.

Tlaky na uzavření soutěže se opakují. Jednou k němu přece jen může dojít. Co to pro vás znamená?
Musíme se snažit konsolidovat tým a získávat sponzory, s jejichž podporou bychom se mohli o postup do extraligy pokusit. Bylo by hezké, kdyby zprávy o případném uzavření extraligy vzbudily zájem sponzorů o náš klub. Za nějaký čas by už totiž mohlo být pozdě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze