Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Olomoucké hokejisty skolila viróza. To jsem ještě nezažil, říkal Venera

Brankář Olomouce Branislav Konrád čelí ataku Petra Koblasy z Chomutova, situaci kontroluje Jiří Ondrušek. | foto: ČTK

4 2017
Matai, Eberle, Staněk, Vyrůbalík, Laš, Fořt, Rác. Před zápasem odstoupil ještě centr Ostřížek. A v jeho průběhu obránce Rašner. Hokejisty Olomouce skolila chřipka - horečky a žaludeční problémy. Tohle není alibi. Na jejich domácí porážce 1:3 s Chomutovem měl zákeřný vir, který zasáhl celý kraj, velký vliv.

„Nemám ve zvyku hledat výmluvy. Ale to co dnes, jsem nezažil,“ povzdechl si trenér zdecimované kohoutí party Zdeněk Venera. Generální manažer klubu Erik Fürst chtěl utkání odložit, ale vzhledem k náhlému průběhu nemoci nebyl ani čas. Soupeř už dorazil na místo.

Ještě na pondělním předzápasovém tréninku byli Hanáci téměř kompletní, jenže pak rychle odpadali jeden po druhém. „Některým klukům to žaludek prostě neustál. Těžko se hraje, když je člověk úplně zesláblý a nic v sobě neudrží. To se nedá nic dělat, takové věci se stávají. Nemůžeme z toho dělat strašnou vědu,“ nechtěl se na absence vymlouvat zadák Jan Jaroměřský.

To ani Venera. Jen shrnul fakta, kvůli kterým byl nucen hrát na tři pětky a nasadit i juniora Macuha: „V den zápasu mělo devět hráčů průjmy a horečky a ostatní nastoupili ne úplně zdraví. Nemluvím o tom, že nám trvale chybí Řípa a Skrbek. Chodila jedna SMS za druhou. Od rána jsme měli deset variant sestavy a nakonec někteří vypadli až těsně před zápasem.“

Mora přitom tolik potřebovala na svém ledě v boji o elitní desítku bodovat. I proto nastoupil elitní útočník Juraj Mikúš, byť týden před zápasem proležel s vysokými horečkami. Připsal si asistenci na jedinou trefu domácích, o kterou se až za stavu 0:3 postaral jeho mladší bratr Tomáš. „Bylo víc kluků, kteří šli se sebezapřením, abychom měli aspoň tři pětky,“ řekl autor branky.

Víc Hanáci nezvládli. Ačkoli dřeli. Sráželi se. Petr Strápač se i pobil s chomutovským Skokanem. Ale bylo znát, že to Olomouckým nebruslí jako jindy. Ve středním pásmu neroztáhli svou nepropustnou síť. A navíc vzadu mizerně rozehrávali. Jen sedmnáctiletý český reprezentant Jakub Galvas dvakrát šílenou minelou vybídl Michala Vondrku ke skórování; ve druhém případě nabídky s díky využil.

Gól na 0:2 ve 20. minutě před odchodem do šaten domácí de facto dorazil. „Nebudu hodnotit, kdo jaké udělal chyby, hokej je zkrátka hra o chybách,“ hlesl Jaroměřský. Pak ale pokračoval: „První gól byl úplně zbytečný. A že nám při druhém projde Vondrka až před bránu, přestože jsme to měli na hokejce, to by se taky nemělo stát, když jede jediný jejich hráč do našich čtyř. Co na to mám říct...“

Chomutov s oslabeným soupeřem soucítil. „O zdravotním stavu Olomouce jsme se dozvěděli těsně před zápasem, mrzí nás to, ale nedalo se s tím asi už nic dělat,“ pověděl asistent trenéra Pirátů Jan Šťastný. „Vážíme si tří bodů. Olomouc umí otočit zápas. Po třetí brance už jsme věřili, že to dotáhneme.“

Mora zase věří, že se dá do kupy na páteční domácí bitvu s Hradcem Králové, což by podle lékaře měla. A jelikož desátý Zlín porazil první Třinec a jedenáctá Plzeň vyhrála na ledě Vítkovic, bude už nutně potřebovat zabrat. „Body sbíráme velmi pomálu. Jak hrají ti kolem nás, je úplně fuk,“ uzavřel Jaroměřský.

Venera: Od rána jsme měli asi deset variant sestavy

Po utkání s Chomutovem přišel Zdeněk Venera s unaveným výrazem a obvykle stoicky klidný olomoucký kouč nechápavě kroutil hlavou. To když přišla řeč na epidemii, která postihla jeho tým v den zápasu. Ještě ranní rozbruslení nevybočovalo z normálu, ale pak začaly střevní problémy a horečky skládat jednoho hráče za druhým. „Komentovat, co nám vyšlo a nevyšlo, tentokrát vůbec nemá cenu,“ prohlásil Venera po porážce 1:3.

Co přesně se stalo?
Nemám ve zvyku hledat výmluvy. Ale to, co dnes, jsem nezažil. Aby v den zápasu mělo devět hráčů průjmy, chřipky a horečky a ostatní nastoupili ne úplně zdraví. Dnes chodila jedna SMS a telefon za druhým. Od rána jsme měli asi deset variant sestavy a nakonec někteří vypadli až těsně před zápasem.

Jak moc to bylo na ledě znát?
Říkám to z toho důvodu, že pokud byl někdo na hokeji, aby nás podpořil, a měl pocit, že to někdo odklouzal, tak to určitě ne. Naopak si cením, jak to kluci zvládli. Málokdo ví, že Juraj Mikúš hrál po tom, co měl pět dní čtyřicítky horečky. Mužstvo v takovém dezolátním stavu si zasloužilo ocenění a poděkování za to, jak se s tímto stavem popralo. Budu jen věřit, že se dáme rychle dohromady. Průběh zápasu tím byl ovlivněný, nezůstala nám pohromadě ani jedna lajna a dohrávali jsme na dvě a půl pětky.

Nešlo utkání odložit?
Nešlo, samozřejmě Erik (Erik Fürst - generální manažer, pozn. red.) se ptal. Ale hráči vypadávali v průběhu dne, před zápasem a v průběhu zápasu pak Ostřížek a Rašner. To ani nejde, Chomutov už byl tady. To není naše libovůle, že si můžeme odložit zápas.

Nastoupíte v pátek?
Doktor nás uklidňuje, že to jsou několikahodinové záležitosti a za den dva by to mělo být dobré, ale nevím. Dali jsme hráčům den volna, aby se dali dohromady, a uvidíme ve čtvrtek, v jakém stavu bude tým a kolik nás bude.

Je to tím horší, že nemoc přišla v období, kdy ztrácíte desítku a potřebujete zabrat?
Nevím, co s tím dělat. Ani podmínky v šatně nejsou ideální, nebo možná jsou ideální pro šíření nemocí. O nějaké klimatizaci... Ale to mi nepřísluší komentovat. Je to však jedna z věcí, která tomu nepomáhá. Uvědomujeme si, že jsme v těžké situaci.

Věřil jste, že je v silách mančaftu zápas otočit?
V hokeji prohrávat 0:2 nic není, dnes to ale vázlo, kluci byli poskládaní pět minut před zápasem, když jsme zjistili, kdo zůstal a kdo je schopný nastoupit.

Proč jste nezkusili power play?
Kdyby to bylo o gól, tak bychom do toho šli. Ale na to, dotáhnout v power play dvě branky, potřebujete sílu a ta dnes nebyla.

Šanci dostal slovinský junior Rok Macuh, jak obstál?
Dozvěděl se hodinu před zápasem, že má být připravený, tehdy jsme ještě měli devět útočníků. Až na rozbruslení se ukázalo, že bude hrát, a zařadili jsme ho do jedné z lajn. A nakonec si odvedl, co jsme chtěli.Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze