Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiáda: Proč trenér Hlinka nejspíš kývne

12 2001
P r a h a - Hokejový kouč Ivan Hlinka pravděpodobně povede reprezentaci na olympiádě v Salt Lake City 2002, byť se sám při hovorech o Turnaji století II ošívá. "Kdybych u toho měl být, asi by to nebyla dobrá volba. Trénuju Pittsburgh a nebyl bych při výběru objektivní," prohlásil pro MF DNES. Obvykle nemluví jen tak do větru, nerad mění názor každý týden. V hokejovém zákulisí vzbudil svými výroky velké obavy a funkcionáře čekají hodiny úporného přemlouvání. Osoby z branže, Hlinkovi bezprostředně blízké, ovšem přesto věří, že nakonec s účastí v Salt Lake svolí.

Okolnosti možná Hlinku k souhlasu dokonce přinutí. Jako nejsilnější páka se jeví snaha NHL předvést na olympiádě co nejvíc svých lidí. Liga vyžaduje, aby národní mužstvo kočíroval člověk z NHL, pakliže jej země má.

Proč je Hlinka tak důležitý? Symbolickou postavu triumfu z Nagana uznává snad každý hráč od Reichla přes Varaďu až k Jágrovi. Mezi českými experty stěží objevíte povolanější osobu. Zblízka sleduje zámořské taktické finty, desítky zahraničních hvězd i krajanů má denně na očích. Pozoruje je ze střídačky na ledě nebo aspoň z křesla na televizní obrazovce.

"Ivan vždy chtěl jen hráče, kteří chtějí hrát, a já chci trenéra, který chce trénovat," řekl předseda svazu Karel Gut. "Nikoho lámat nebudu. Ale kdo jiný by měl mít přehled o lidech z NHL než on?" Snad jedině Slavomír Lener, asistent u Florida Panthers. Mohl by Hlinku doplnit, co se týče znalosti NHL třeba i nahradit. "Záleží na spoustě věcí, hlavně na Ivanově rozhodnutí," řekl Lener.

Hlinka tvrdí, že je odtržený od evropských soutěží, odkud se vybírá část týmu. Proto by se předsedovi Gutovi zamlouval Hlinka do trojice s Josefem Augustou a Vladimírem Martincem. Ti by jádro z NHL doplnili hráči z extraligy, případně z Finska a Švédska.

Každopádně teď na kouči Pittsburghu nemůžete chtít finální rozhodnutí. Má plnou hlavu starostí v klubu. Přirozeně nechce plánovat příliš dopředu. "Pro Ivana to teď není aktuální, vyřeší se to po sezoně," pravil současný reprezentační kouč Josef Augusta. "Mezi námi by jistě nebyla žádná rivalita."

Ani Lener by se práci s Hlinkou nebránil, v Naganu jim to klapalo. Hlinka se musel na podzim protlouct svízelným obdobím. Coby sledovaný nováček a evropský průkopník zápolil s jazykem, překonával potíže s adaptací svých blízkých na nový život.

"Už má slušný americký přízvuk, kdežto ještě na jaře měl takový německý," tvrdí jeho manažer Peter Kovarčík. "Začátek toho průlomového ročníku byl těžký, ale otočilo se to. V Pittsburghu mu fandí. Ivan má skvělý vliv na ruské hokejisty. Třeba Kovaljov s Kasparaitisem pod ním válejí jako nikdy předtím."

Čeští trenéři pro turnaj v Salt Lake City by měli být jmenováni v červnu 2001. Závazné pohovory s Hlinkou proběhnou, až přiletí z Ameriky na dovolenou. "Nedávno jsme se o olympiádě bavili mezi čtyřma očima, a když se mu vydaří sezona v Pittsburghu, půjde do toho," tvrdí Kovarčík. "Nebojí se a srdce mu bije pro český hokej."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze