Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soči rok před olympiádou: ruské staveniště, kde nikdo neumí anglicky

BOLŠOJ ICE DOME. Takhle vypadá rok před olympiádou v Soči hala pro lední hokej. | foto: Lucie Štěrbová, esports.cz

24 2013
Soči (Od naší spolupracovnice) - Do zahájení zimní olympiády v Soči zbývá zhruba devět měsíců. Olympijské středisko má však pořád blíž ke staveništi, než k místu, kde se za necelý rok rozeběhne velký sportovní svátek. Zkouškou pro ruské město je právě probíhající mistrovství světa hokejistů do 18 let. Jak to v Soči vypadá?

"Přímo v přímořském areálu budeme moci naráz ubytovat 75 tisíc lidí a Soči bude díky paralympiádě téměř kompletně bezbariérové," tvrdí pořadatelé. Jedinou cestu k hokejovým halám spolehlivě zaseká už sedm tisíc lidí a člověk se tu nyní brodí blátem a skáče přes výkopy.

Má jít o nejkompaktnější olympiádu v dějinách. Jen dvě velká centra – jedno v Adleru, bývalém městě, které je od roku 1961 součástí Soči, druhé ve 48 kilometrů vzdáleném horském středisku Krasnaja Poljana. "Z olympijské vesnice to bude ke sportovišti nejvýše pět, v Poljaně maximálně 15 minut cesty," chlubí se organizátoři. Jenže...

Přímo v Soči stojí hlavní olympijský stadion "Fisht" jen v hrubých obrysech. Stejně tak olympijská vesnice, která je ve fázi hrubé stavby. K akreditačnímu středisku šampionátu osmnáctiletých, které je mimochodem provizorně umístěné ve stavebních buňkách, a k samotným halám se člověk může vydat pěšky, po cestě plné bláta, výmolů a otevřených děr, nebo autobusem – v zácpách nicméně stráví zhruba stejně jako pěší chůzí. 

V kolonách k moderním halám

Tři kilometry vzdušnou čarou do centra Adleru, kde budou během olympijských her bydlet desetitisíce návštěvníků, tu běžně autobusem trvají i hodinu. Aby se řidiči autobusů vyhnuli těm vůbec největším kolonám, objíždějí některé části města po dálnici. Patnáct kilometrů k dalšímu sjezdu, otočka a totožná cesta zpátky, jen v opačném pruhu a se sjezdem někde jinde.

Rusům se nicméně musí nechat, že dvě haly, ve kterých mistrovství světa do osmnácti let probíhá, jsou připravené na jedničku. Hlavní halu Bolšoj s kapacitou 12 tisíc míst, kde bude probíhat olympijský hokejový turnaj, se pořadatelům navíc daří právě na zápasy domácího týmu obstojně plnit. Rozdávají lístky zdarma, zajišťují svozy z okolí. Na první zápas mladých Rusů se Spojenými státy přišlo přes sedm tisíc lidí. A dorazil i prezident Vladimir Putin, který se v roce 2007 osobně zasadil o to, aby olympiáda proběhla právě v Soči.

Projekční termíny se nestíhají

Putin ještě v lednu 2010 tvrdil, že všechny stavby budou dokončené s předstihem. Letos v únoru po inspekci sportovišť nicméně musel přiznat, že jsou některé projekční termíny nedodržené, termíny se neplní a olympiáda spolkne vůbec nejvyšší sumu v dějinách.

Fotogalerie

Kromě sportovišť v Soči totiž vzniká i nová infrastruktura. V části Adler je ještě dnes v mnoha vedlejších ulicích jen zpevněná cesta, silnice jsou v tristním stavu, plné děr a výmolů, někde prý chybí i kanalizace. "Do startu olympiády by mělo být dokončeno 183 velkých investičních projektů," říkají organizátoři. "A Soči by pak mělo patřit ke špičkovým přímořským resortům." Necelý rok před olympiádou to na většině míst ještě není vůbec vidět.

"Byl jsem v šoku, když jsem devět měsíců před olympiádou viděl jen obrovské staveniště," vyjádřil se český reprezentant Pokorný.

Ostatně špatnou dopravou trpí i česká hokejová reprezentace do osmnácti let. Do haly jezdí z hotelu v Soči a cesta na trénink nebo zápas prý občas trvá i dvě hodiny. Dopolední trénink v den zápasu tak hráči absolvují přímo na hotelu, cesta na led do tréninkové haly a zpátky by se totiž nejen nevyplatila, ale nejspíš ani nestihla.

Anglicky se nedomluvíte

"Olympiáda se blíží, asi už bych anglicky měla něco umět," krčí rameny a rusky odpovídá prodavačka ve zdejších potravinách. Podobně jako většina zdejších obyvatel na anglické dotazy reaguje jen pokrčením ramen. Nerozumí a mluvit neumí. Tristní ovšem je, že angličtinou nevládne ani většina pořadatelů a dobrovolníků. Problém je zjistit odjezd autobusu, najít vstup pro novináře, ale i komunikace v mix zóně, kde vznikají rozhovory.

Na světovém turnaji osmnáctek je přitom jen zlomek lidí oproti množství, které dorazí na olympijské hry příští rok v únoru a na paralympiádu o měsíc později. To totiž zhruba půlmilionové Soči zažije nápor šesti tisíc sportovců a členů jejich realizačních týmů, 13 tisíc novinářů a fotografů a 25 tisíc dobrovolníků z celého světa. Právě s takovými počty prý počítají samotní organizátoři. A připočíst se musí ještě diváci a další návštěvníci her.

Na poslední zimní olympiádu ve Vancouveru se prodalo téměř dva miliony lístků. Tady bude počet ještě vyšší – vždyť okamžitá celková kapacita všech sportovišť je 120 tisíc míst. Pokud ale Rusové nezvládnou finiš příprav, pak hry v Soči nebudou oslavou moderního a velikého Ruska, jak si to přál Putin, ale průšvihem. Velkým jako Rusko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze