Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sedmnáctiletý hokejista Kachyňa si plní sen. Bude hrát v Kanadě

Talentovaný obránce Ondřej Kachyňa v dresu prvoligových Českých Budějovic. | foto: hcmotor.cz

18 2015
Ve třinácti letech se vydal hrát hokej z rodného Hodonína do Českých Budějovic, kde začínal v mladším dorostu. Hned zpočátku prokazoval talent, a tak si už v prvním roce zahrál i ve starší kategorii a usadil se v kádrech mládežnických reprezentací.

V 16 letech už figuroval na soupisce A-týmu Motoru. Nyní 17letý Ondřej Kachyňa odchází do kanadské juniorské Ontario Hockey League (OHL) do týmu Hamilton Bulldogs.

„O možnosti přestupu do zámoří jsme se s mými agenty začali bavit na konci minulé sezony,“ upřesňuje Kachyňa, kterému se splnil sen. „Už odmala jsem věděl, že chci hrát hokej v Kanadě,“ usmívá se.

Nad zajímavou nabídkou od Hamilton Bulldogs ale dlouho přemýšlel. „Po zvážení všech plusů a minusů jsem souhlasil, že půjdu. Budějovice se mi ale opouští velmi těžko,“ vysvětluje hokejový talent.

Kachyňovi rodiče tušili, že jejich syn namíří svou hokejovou kariéru do Kanady, a tak ho po celou dobu podporovali. „Složité to nebylo ani s vedením Motoru, kterému jsem už na samém začátku letní přípravy řekl, že možná vyrazím za moře. Už se moc těším na to, že poznám nejlepší juniorskou soutěž. Bude to pro mě obrovská zkušenost po hokejové, mentální i jazykové stránce. Mám samé kladné informace z města i klubu, takže doufám že budu spokojený,“ vypráví nadšeně Kachyňa.

Hlavním cílem a motivací mladého obránce pro přesun do zámoří byl draft NHL v roce 2016, na kterém si ho mohou vybrat kluby z prestižní soutěže. „Chtěl bych se na něm dostat co nejvýš, abych měl reálnou šanci zahrát si NHL. Mimo to chci pochopitelně hrát na takové úrovni, abych letos pomohl týmu k nějakému úspěchu,“ popisuje své cíle.

Navzdory tomu, že už dlouho dopředu avizoval svůj odchod do Kanady, začal přípravu s prvním týmem budějovického Motoru. „Věděli, že odejdu do zámoří, a přesto mě nechali s týmem trénovat. Za to bych jim chtěl moc poděkovat,“ líčí hodonínsky rodák.

Nyní se však už urostlý bek připravuje individuálně. S reprezentační osmnáctkou absolvoval Memoriál Ivana Hlinky v Břeclavi. „Jsem rád za každé pozvání do reprezentace. Hrát za svoji zemi je takový vrchol hokejové kariéry,“ říká Kachyňa, který ještě bude trénovat doma a 28. srpna odletí do Kanady.

Hraní v zámoří však Kachyňovi téměř znemožní reprezentování České republiky na mezinárodních turnajích. „Bohužel to moc skloubit nejde. Trenéři chtějí, abychom my, co ‚prcháme‘ za moře, přijeli na turnaj do Toronta, ale nevím, jestli mě klub uvolní. Pokud se dostanu do nominace na mistrovství světa hráčů do 18 let, tak by mi tahle akce neměla uniknout,“ doufá.

Na zařizování potřebných záležitostí v kanadském Hamiltonu není Kachyňa sám. „Většinu věcí pro mě zařizuje klub Hamilton Bulldogs,“ popisuje. Jediné, s čím by mohl mít zpočátku potíže, je angličtina. „Základy mám, ale není to stoprocentní. Proto budu zpočátku chodit na lekce angličtiny,“ vypráví.

Talentovanému obránci se v Budějovicích tak zalíbilo, že by se jednou nebránil návratu. „Při rozloučení s klubovým vedením mi pan Bělohlav (sportovní manažer, pozn. red.) řekl, že mám kdykoliv v Motoru dveře otevřené, čehož si moc vážím,“ oceňuje Kachyňa.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze