Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden rok, dva krachující kluby KHL. Mám na to smůlu, říká Němec

ZBLOKOVANÁ RÁNA. Střelecký pokus Ondřeje Němce srazil Jere Karalahti a vypadla mu při tom hůl z rukou. | foto: Reuters

17 2014
Lesk i bídu Kontinentální hokejové ligy poznal Ondřej Němec lépe než kdo jiný. Reprezentační obránce během roku 2014 nuceně ukončil angažmá ve dvou klubech, které měly vážné finanční problémy. „Mám na to smůlu,“ krčí rameny.

Na jaře se dostal s týmem Lva až do ligového finále, série o Gagarinův pohár. Po skončení sezony však kvůli finančním problémům pražský klub zrušili. Němec zamířil do Atlantu Mytišči, jenže i ten se dostal do potíží. Zdržoval gáže, dluží na  výplatách...

„S (útočníkem) Petrem Vránou jsme opravdu hodně velký smolaři. Jemu manželka řekla, že kam vleze, tam to zkrachuje,“ usmívá se Němec, jenž se v Praze připojil k reprezentaci před turnajem Channel One Cup.

Příběh měl pro něj dobrý konec. Atlant ho nabídl k trejdu a sáhl po něm moskevský CSKA, lídr celé KHL, který mu má dorovnat nesplacené částky z Mytiščí. „Jsem rád, že spekulace konečně utichly a já vím, na čem jsem,“ říká.

Jak se váš přestup vlastně seběhl?
Vedení Atlantu řeklo, že tam ty peníze nejspíš nebudou a proto musí někteří hráči odejít. Já jsem rád, že mi to vyšlo s CSKA, že můžu jít do top týmu. Jsou první, takže můžu říct, že na jaře budou útočit na Gagarina.

Kdy jste začal pozorovat, že s klubem není všechno v pořádku?
Začátek sezony, první dva měsíce byly absolutně bez problémů. Všechno chodilo, jak mělo, ale pak se objevily první signály, že se něco děje. A dopadlo to takhle.

Kdy přiznali ekonomické potíže šéfové klubu?
Ze začátku to bylo trochu tutlané, ale pak přišel hlavní trenér, po něm manažer a objasnili nám situaci. Všichni jsme viděli, že něco není v pořádku. Výplaty nechodily tak, jak měly, byly to jenom části. Proto jsme s agentem už dřív řešili nějaký případný postup, co dál.

Kolik jste dostal nabídek?
Byly tam ještě další dva kluby KHL a bylo tam Švýcarsko. Chtěl jsem zůstat v Moskvě a CSKA byla nejlepší varianta, která mě mohla potkat.

Budete po Atlantu vymáhat peníze?
Podle toho, jaké mám předběžné zprávy, by mělo CSKA uhradit to, co mi Atlant dluží.

Mrzí vás celá situace, nebo už je to za vámi?
Takový je život. Letos už se mi podobná věc stala podruhé. Po tom, jak se povedla minulá sezona, nikdo nemohl čekat konec Lva. A když jsem šel do Atlantu, všichni ujišťovali, že je to ekonomicky silný klub s bohatým majitelem. Mrzí mě, jak to dopadlo. Byli tam skvělí fanoušci, super zimák, ale bez peněz to prostě nejde.“

Nevypovídá to o současné situaci v KHL? Nezadrhává se tahle soutěž, která měla ambice srovnávat se v budoucnu s NHL?
Neřekl bych, že se zadrhává. Ta liga má svou kvalitu pořád. Jen ty sankce, propad rublu a všechny tyhle věci tu kvalitu ovlivňují. Protože ty platby jsou nějak nastavené a najednou když mají Rusové koupit něco z Evropy, tak je to o polovinu dražší. Pro ty kluby to není jednoduchá situace.

Z Mytiščí do Moskvy to není daleko, přesto - zvládnete kvůli reprezentační pauze stěhování?
Sbalil jsem si jen hokejové věci a odletěl jsem sem. Na stěhování není moc času, protože se vracím 22. do Moskvy a 24. už zase hrajeme v Rize. Zatím zůstanu čtrnáct dní bydlet v Mytiščích a pak to budu řešit dál. Zůstavat tam nechci - všichni, co byli v Moskvě, znají ty zácpy. Z Mytiščí můžu jet na CSKA 25 minut, nebo taky tři hodiny.

Neříkal jste si, že v téhle situaci raději reprezentační turnaj vynecháte?
Ne, já jsem na nároďák chtěl jet. Sem se vždycky těším. Je tady skvělá nálada, pořád se všichni smějeme. Co se vrátil Růža, je tady fantastická atmosféra. Jezdím sem strašně rád.

A ve čtvrtek vás čeká plná O2 arena...
To je fantastické. Já mám poslední vzpomínky, když tam 17 tisíc lidí skákalo (při finále KHL). Těším se, zase bude vyprodáno, lidi budou fandit. Co je lepšího, než hrát doma před vyprodaným stadionem?

Třeba hrát doma před vyprodaným stadionem na mistrovství světa? Vnímáte nynější Channel One Cup i jako cestu k závěrečné nominaci?
Samozřejmě, je to jeden z turnajů, kde se člověk může ukázat v dobrém světle. Ale mistrovství světa začíná za čtyři měsíce, to je strašně daleko. Růža vždycky vybírá podle aktuální formy, takže bych tuhle otázku řešil až za pár měsíců.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze