Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Palát zase září. Většinu zápasu jsme v soupeřově pásmu, smál se

Nikita Kučerov, Ondřej Palát a Tyler Johnson (zleva) oslavují gól Tampy Bay. | foto: AP

6 2015
Zdá se, že hokejista Ondřej Palát stejně jako loni dostal pod stromeček báječnou formu. V uplynulých dvou týdnech patřil mezi nejproduktivnější hráče NHL, v 6 utkáních posbíral 10 bodů (1+9).

Mezinárodní lajna Kučerov, Johnson, Palát při menší krizi kapitána Stamkose drží Tampu na špičce Východní konference. V celé lize mají nejlepší hodnocení plus/minus (Johnson a Kučerov +26, Palát +22), což svědčí o jejich užitečnosti v různých situacích.

„Když strávíme většinu zápasu v soupeřově pásmu, moc nehrozí, že dostaneme gól,“ vtipkoval Palát. „Přesně tak to chceme zvládat.“

V prosinci všestranného bojovníka přibrzdilo zranění. Po uzdravení hned naskočil ke kamarádovi Johnsonovi, s nímž válí už od působení na farmě, a ruskému dravci Kučerovovi. Pasují k sobě dokonale. „Věříme si, hrajeme spolu rádi, bavím se,“ řekl reportérům Američan Johnson. „Zaskakujeme za sebe, nechováme se jako sobci,“ pravil Kučerov.

Palát přijal v letce mladíků roli bojovníka, který především skvěle napadá, získává puky a poctivě se vrací. Přitom se dokáže bez nejmenších potíží zapojit do kombinace nebo vypálit. Je zajímavé, že do statistik se jeho výkony začaly výrazněji promítat podobně jako před rokem právě okolo Vánoc.

Loni do 23. prosince stihl 12 bodů (5+7) ve 36 startech (průměr 0,33bodu na zápas), načež nastřádal 47 bodů (18+29) ve 45 následujících partiích (průměr 1,04).

Tentokrát měl těsně před Štědrým dnem bilanci 8+12 ve 31 střetnutích (průměr 0,65). Od té chvíle si polepšil o zmíněných 10 bodů v6 duelech (průměr 1,67).

V listopadovém rozhovoru pro MF DNES si lehce posteskl, že by se jeho útok mohl víc prosazovat v zakončení a v žertu pronesl: „Do prosince mám čas, pak to všechno doženu jako posledně!“ Až pak vážněji dodal: „Pro mě je hlavní, že vyhráváme a jsme nahoře v tabulce NHL. To bych za nic nevyměnil.“

Palátův přínos pro mužstvo se nedá měřit jen podle čísel. Přesto se teď loňský kandidát na nováčka roku opět rozjel i ve statistikách – v produktivitě NHL je se součtem 9+21 na 43. místě, mezi Čechy jsou lepší pouze Voráček a Hudler. A to má 23leté levé křídlo z Frýdku-Místku ty nejhojnější měsíce dost možná teprve před sebou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze