Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pavelec má nakročeno na farmu. Winnipeg dal přednost Hutchinsonovi

SRAŽENÉ BETONY. Ondřej Pavelec hájí branku Winnipegu proti dorážce Maxime Talbota z Philadelphie. | foto: Reuters

10 2016
Velké překvapení. Toto spojení je ještě eufemismem pro situaci, která krátce před startem nové sezony NHL nastala v kádru Winnipeg Jets. Generální manažer Kevin Cheveldayoff totiž vskutku rázně rozlouskl oříšek, jak bude vypadat gólmanský tandem kanadského klubu. Navzdory očekávání zámořských expertů v něm nezbylo místo pro Ondřeje Pavelce.

„Je to těžké rozhodnutí, když se týká tak zkušeného hráče, který má tady za sebou dobrou práci a odvedl kvalitní výkony. Ale udělali jsme to i s jinými hráči a bude to pokračovat, když se podíváme na množství mladých hokejistů, kteří tu teď jsou. Je to proces dalšího rozvoje,“ řekl trenér Winnipegu Paul Maurice oficiálním stránkám Jets.

Winnipeg zařadil českého brankáře, který byl dlouholetou jedničkou Jets, na listinu nechráněných hráčů. Z té si může devětadvacetiletého gólmana stáhnout během 24 hodin kterýkoliv celek NHL a to zcela bezplatně. Pouze převezme od Winnipegu Pavelcův kontrakt.

Právě vysoká smlouva byla často zmiňována jako zásadní důvod, proč se nepodařilo Cheveldayoffovi, delší dobu si pohrávajícího s myšlenkou, že vsadí na talentovaný, leč nezkušený tandem H+H (Connor Hellebuyck, Michael Hutchinson), Pavelce vyměnit. Nyní může štědrý pakt zabránit dokonce i tomu, že po kladenském odchovanci někdo sáhne zdarma.

K mání je také Michálek

Na listinu nechráněných hokejistů přibyla jména hned několika zajímavých hráčů, včetně Zbyňka Michálka. Poctivý defenzivní obránce se neudržel v hlavním kádru Arizony, třiatřicetiletý bek přitom v minulé sezoně odehrál za Coyotes 70 zápasů a patřil ke stálicím Tippettovy sestavy. Podobně jako Pavelcovi také Michálkovi běží poslední rok štědré smlouvy, jeho dvouletý kontrakt má stropovou zátěž ve výši 3,2 milionu dolarů.

Pavelec totiž ročně zatíží platový strop svého zaměstnavatele 3,9 miliony dolarů, což je příliš vysoká cena, pokud by měl mnohonásobný reprezentant plnit post náhradníka. Mistr světa z roku 2010 by zvládl i výraznější roli, jenže volných míst je v brankovištích 30 klubů zámořské soutěže opravdu poskrovnu.

Pavelcovi tedy reálně hrozí, že listinou nechráněných hráčů projde bez povšimnutí a poprvé od sezony 2010-2011 skončí na farmě. Do nezáviděníhodné situace jej paradoxně dostala pozvánka na Světový pohár. V Jandačově kádru mu patřila až pozice trojky, takže mu chybí zápasový rytmus.

Do něj se naopak dostal jeho hlavní konkurent Hutchinson. „Mike začal s přípravou s námi dříve a rychle se dostal do rytmu. Chceme, aby v tom takto pokračoval,“ řekl před pár dny winnipežský trenér Paul Maurice. Šestadvacetiletý Kanaďan, který chytá v obráceném gardu, již v minulém ročníku výrazně naznačil, že by mohl Pavelce zastoupit.

Odchytal 30 zápasů a kryl v nich 90,7 % střel soupeřů. Jets navíc mají vyrůstající gólmanskou hvězdu v Hellebuyckovi, také třiadvacetiletý Američan už stihl náročným fanouškům i generálnímu manažeru Cheveldayoffovi ukázat záblesky své geniality. V 26 startech s tryskáčem na prsou zlikvidoval 91,8 % ran, kvůli herní absenci ovšem začne novou sezonu na střídačce.

Kde ji odstartuje Pavelec zůstává nejisté. Varianty jsou tři. Farma, Evropa, nebo jiný celek NHL.Najdete na iDNES.czmobilní verze