Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opera Nagano: tři třetiny hokejové básně

1 2003
Praha - Jágr, Hašek, Dopita... Hokejová reprezentace se den před mistrovstvím světa sejde v plné síle, aby znovu získala velký titul. Nevěříte? Tak se pohodlně usaďte a sledujte. Bude to zvláštní představení. A mezi diváky kompletní česká reprezentace. Místo dresů mají tmavé obleky a motýlky.

Jsou totiž ve Stavovském divadle...

Slavnostní otevření šampionátu, který začne 24. dubna v Praze a Ostravě, obstará opera Nagano. Zlatý olympijský úspěch by měl hráče naladit do vítězné euforie. Na prkna autoři přestěhovali téměř všechny hokejové rekvizity.

Dva týmy hokejistů, dva tábory fanoušků. Hráči s hokejkami a v národních dresech. Ten by měl mít dokonce i dirigent. Jágr a Hašek jsou v pozadí Hlavní postava? Brankář Milan Hnilička, který byl na olympiádě v roce 1998 náhradníkem, neodchytal ani jeden zápas...

"Přišlo nám banální, aby hráli zase prim Jágr nebo Hašek. Hnilička je zajímavý svým osudem. Vezměte si vyhlášení vítězů. Jak tam stál v teplákách, šéf olympijského výboru Samaranch mu nedal ani medaili. Myslel si asi, že to je nějaký fanoušek. Teď bude hvězdou on," říká Jaroslav Dušek.

Ukázka z libreta

Ukolébavka (3. předzpěv)

Gejša (nad kolíbkou)

Na ostrově Hokejdo
Tiše, tiše, ani muk
Na ostrově Hokej-, Hokejdo
Narodil se Boží vnuk
Narodil se Boží vnuk
Nad ostrovem Hokejdo
Rozléhá se Boží křik:
Na ostrově Hokejdo
Narodil se Dominik
Jeho jméno Dominik

Úspěšný herec filmových komedií a vtipný moderátor je autorem libreta. "Ale nebude to zase taková legrace, Martin Smolka k tomu připravil vyloženě klasickou muziku."

Opera s prodloužením

Ale o humorné situace zřejmě nebude nouze. Vždyť opera a hokej jsou hodně vzdálené světy... Místo na dějství bude rozdělená na tři třetiny a prodloužení. Ale podle hokejových pravidel se příliš hrát nebude. Hokejové akce budou vyjádřeny pohybem tanečníků.

Jak asi sehrají Svobodovu zlatou trefu v zápase proti Rusku? A co hokejový slang? Těžko se budou operní pěvci vyjadřovat nespisovně, nebo dokonce používat nadávky. "Museli jsme pro operu zvolit trochu nadnesený jazyk," přiznává Dušek.

Hráči se v šatně hecují pokřikem DoremifasoldalsiGÓL! a fanoušci místo: Dejte gól! volají: Fík, fík, foukni tam FÍK! "Je to hudební báseň o hokeji. Museli jsme zvolit určitý druh umělecké stylizace," prohlásil Jiří Nekvasil, šéf opery Národního divadla.

"Jedním z cílů je přitáhnout do opery lidi, kteří tam nikdy nebyli," láká diváky produkční Šárka Padevětová. Na první seznámení s operou se třeba chystá i slávistický trenér a manažer Vladimír Růžička, tehdy kapitán zlatého týmu.

Libreto i hudba už jsou připraveny. Architekt Bořek Šípek finišuje s výrobou kostýmů. Hudební zkoušky jsou na programu na podzim, od března se bude zkoušet na jevišti.

Jágr medituje u ledu

Původně měla být opera sehrána ke 120. výročí otevření Národního divadla. Posunutí termínu o rok, kdy se v Praze hraje hokejové mistrovství světa, navrhl sportovní moderátor České televize Robert Záruba, odborný konzultant.

"Když jsem šel na první schůzku s autory, myslel jsem, že mě bude natáčet skrytá kamera," říká s úsměvem Záruba. V čem je ještě jeho přínos? Vyprávěl podrobnosti ze zákulisí.
O tom, jak se hráči chystali na utkání. Že útočník Jágr chodil do haly už tři hodiny před zápasem.

A tak vznikla třeba následující scéna. Jágr, který dosud v reprezentaci prožíval hlavně zklamání a nebyl schopen podat stejný výkon jako v NHL, se před čtvrtfinále proti USA baví s ledovou plochou.

A v opeře pak zazní tento dialog: "Musíš tady nechat duši," káže tajemný hlas. "Ale tys v NHL užší!" odpoví Jágr, který v Naganu vstřelil Američanům vítězný gól.

A co Hnilička? Zamilují se do něj krásné Japonky. A patří mu závěr opery. "Nezbude na něj medaile, a tak omdlí. A má vizi. Víc ale neprozradím," říká Dušek.

Závěrečná bitka

Dostane se i na gólmana, který triumf ve skutečnosti vychytal. Třeba když chorál zazpívá: Hašek na Hrad! Ale jinak to je postava v pozadí. Jak se s tím vyrovná? "Hašek je bůh," reaguje Dušek. "Vymyslel jsem pro něj ukolébavku. Zpívají mu ji, když se narodí."

Poté, co Dušek libreto odevzdal, Hašek brutálně fauloval protihráče při zápase v hokeji na kolečkových bruslích a byl vyšetřován policií. V libretu se ale prý nic měnit nemuselo. "Byli jsme tak trochu jasnozřiví. Opera končí potyčkou..."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze