Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Opět úlet kanadských hokejistů. Proč?

5 2004
Praha - Jako by kanadští hokejisté v Evropě ztráceli zábrany. Vážení profesionálové při šampionátu v Praze po nocích dovádějí na diskotékách a na ledě porušují pravidla, která jsou pro ně v NHL svatá. Záměrně napadli Jágra u mantinelu. Ve dvou. Bez puku.

NÁZOR

Po skončení třetiny. Jen z čirého vzteku. Představte si, že by třeba na olympiádě dva čeští beci vystartovali na Lemieuxe.

Kanada by šílela nad tou troufalostí.

Jakou estrádu by pak asi předvedl manažer Gretzky? Kanaďané v pondělí v Praze podobně jako před sedmi lety v Helsinkách nesnesli porážku.

Tehdy se brutálně vrhli na Vůjtka, nyní na Jágra. Zase rozpoutali bitku. Proč? Pro Kanaďany znamená hokej bezmála náboženství. Mají obrázek kluků dovádějících na bruslích vytištěný i na pětidolarové bankovce. Dívky si tam jdou zahrát hokej stejně jako tady volejbal.

Je to NAŠE hra, říkají.

Dráždí je, že v ní někdo vyniká víc. Také proto třeba kanadští novináři i diváci většinou nesnášejí Jágra. Mezi českým a kanadským národem se tyčí věčný rozpor ve vnímání hokeje. Kdyby přijeli fanoušci z Toronta třeba do Pardubic na ligu, asi by je kličky a narážečky moc nebavily.

Chybělo by jim divoké nasazení, bodyčeky a rvačky. Napětí z úzkých zámořských hřišť.

U nás se zákrok Morrowa na Špačka považuje za likvidační faul. Koleno na koleno. V Kanadě ho vidí jako čistý „hit“, běžnou součást utkání. Dobře, ale útok v přesile na mírumilovnou hvězdu soupeře je přece i v Kanadě zbabělost.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze