Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Opravář Lener sešteloval defenzivu

24 2004
Praha - Už to nebyla divoká gólová přestřelka, tak jako předešlé zápasy hokejové reprezentace. Systém se staženým útočníkem uprostřed hřiště fungoval, Česko dostalo jediný gól až minutu před koncem. "Obrana pracovala líp než s Ruskem a s Kanadou," prohlásil zadák Jan Novák. "Jsme spokojeni," řekl po vítězném zápase s Lotyšskem kouč Slavomír Lener.

"Musíme zapracovat na defenzivě!" zavelel kouč národního týmu Slavomír Lener po zápase s Kanadou. A podařilo se.

I když obranu hokejové reprezentace při vstupu do světového šampionátu prověřilo jen papírově slabší Lotyšsko, trenéři mohou být spokojeni.

"Chtěli jsme hrát na nulu, to se nám téměř povedlo," poukazuje Lener na gól, jehož dosáhl až 59 vteřin před koncem Pantělejevs.

"Zápas měl rychlost, nasazení, spoustu pěkných akcí. A pro nás množství pozitiv. Kluci chodili na střídačku vyčerpaní. Líbilo se mi jejich odhodlání hráčů," vypočítával šéf klady výkonu svých svěřenců.

Vyšel mu systém s levým křídlem staženým doprostřed mezi obránce, kde operovali Hlaváč, Výborný, Sup a Kraft. V pátek pilovali hráči tuto variantu na tréninku.

"Fungovalo to. Jen ve druhé třetině bylo levaso pasivnější, přestalo chodit k mantinelům," říká Lener, jenž na to levá křídla ve druhé přestávce upozornil: "Buďte ráznější, chci, abyste chodili víc k mantinelu na obě strany!" řekl jim.

Levá křídla však splnila základní úkol, nenechat soupeře dostat se do přečíslení. "Nejsem nikdy spokojen s týmem, který prohraje, ale tentokrát je to jinak. Jen v první třetině se nám nepodařilo přizpůsobit se českému tempu," pochválil herní projev Lenerových svěřenců i lotyšský kouč Curt Lindström.¨

Dobře pracovala i samotná obrana. "Když nebudeme hrát dobře dozadu, nebudeme vyhrávat zápasy," je si vědom Jiří Šlégr, který je sám známý častými ofenzivními výpady.

"I kdybychom měli hrát na 0:0 a pak na penalty, musíme co nejvíc bránit, a co dáme, to dáme," říká pamětník olympijského turnaje v Naganu, kde Češi dokráčeli ke zlatu především díky skvělé defenzivě. 

Slabinou obrany bylo snad jen několik vyloučení. "Ty krosčeky u branky byly zbytečné," myslí si Lener. "To se stane, musíme se v příštím zápase uklidnit," upozorňuje Novák.

Česko ale čeká nepříjemný Kazachstán, na jehož styl plný hákování a popichování holemi si hokejisté často stěžují. Udrží tentokrát nervy na uzdě?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze