Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Optimismus mizí, hráči v start NHL nevěří

16 2004
Toronto - Někteří hokejisté už nevěří v záchranu letošní sezony NHL. Úterní neúspěšné jednání ničí úsměvy i těch největších optimistů. Podle zkušených borců Chrise Prongera a Jima McKenzieho je situace horší než při poslední výluce před deseti lety, kdy byla zrušena polovina sezony. "Myslím, že sezona začne nejdřív v lednu 2006," řekl McKenzie agentuře AP.

Obránce St. Louis Pronger je rovněž pesimistou. "V příštím roce touhle dobou budeme pravděpodobně ve stejné fázi jako teď - budeme hledat řešení," prohlásil.

Iluze si nedělá ani finský hráč Saku Koivu z Montrealu. "Existuje velké nebezpečí, že pokud se obě strany neshodnou teď, nezmění své názory ani příští rok v září. Proto je v ohrožení i další sezona," míní Koivu.

Minulá výluka skončila 11. ledna 1995, což umožnilo odehrát v sezoně každému klubu 48 zápasů. To by bylo možné ještě stihnout i letos, ale znesvářené strany tentokrát mají ke shodě daleko. NHL trvá na zavedení platového stropu, který hráčská asociace striktně odmítá.

"Je to velmi deprimující. Většina hráčů, s nimiž jsem mluvil, má obavy, jak liga znovu získá svou prestiž, pokud bude celá sezona zrušena," řekl Pronger.

Hráči nabídli vedení NHL snížení svých platů o 24 procent. Majitelé klubů však chtějí ubrat pouze mzdy štědře placeným hráčům a platy nižší než 800.000 dolarů ročně ponechat.

"Kdybychom nebyli vývojem situace tak zklamaní, bylo by to docela komické," míní McKenzie. "Liga si vlastně vzala 24 procent našich platů, strčila si je do kapsy, řekla díky, jakoby to bylo nějaké spropitné a pak prohlásila: 'tak a teď pojďme zavést ten platový strop'."

McKenzie se domnívá, že se NHL snaží hráčskou asociaci rozdělit na hráče, jejichž platy by zůstaly nedotčeny a na ty, kteří by se museli uskrovnit. "Divím se, že se o to nepokusili dříve. Je to, jakoby těm hůře placeným hráčům říkali: 'nebojte se, o své peníze nepřijdete'. Nakonec na tom ale budeme tratit všichni," tvrdí.

McKenzie připouští, že před deseti lety byl v pokušení přistoupit na platový strop. Říká ale, že by nikdy nevydělával tolik peněz, kdyby tenkrát hráčská asociace povolila.

Jiný názor má legendární brankář Patrick Roy, který souhlasí s postojem vedení NHL. "Majitelé měli všechny důvody odmítnout nabídku hráčů," řekl rekordman v počtu vychytaných vítězství v lize. "Jediným cílem hráčského návrhu bylo získat si přízeň veřejnosti," pustil se ostře do bývalých kolegů.

Podle Roye, který ukončil kariéru po sezoně 2002-03, celá řada týmů v NHL platový strop potřebuje, aby přežila.

"Deset týmů s nejnižšími příjmy se nemůže platového stropu vzdát. Pro ně je to existenční otázka," dodal Roy, který rovněž není optimistický při odhadu dalšího vývoje. "Rád bych se mýlil, ale domnívám se, že v této sezoně se už hrát nebude. Jednání budou velmi tvrdá a povedou k vyčkávací válce," prohlásil.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze