Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osmnáctku čeká klíčový duel mistrovství

Česko - Ukrajina, Filip Stoklasa | foto: Michal Miškovský

6 2008
Toruň - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Reprezentační tým osmnáctiletých hokejistů může zastavit propad české mládeže, nebo úpadek naopak prohloubit. V duelu s Kazachstánem půjde o postup do elitní skupiny mistrovství světa této věkové kategorie. O neúspěchu nechce nikdo přemýšlet. Pro svěřence trenéra Sýkory neexistuje nic jiného než vítězství.

"Je to utkání, kvůli kterému jsme na turnaj přijeli. Jsme připravení ho vyhrát a musíme to večer potvrdit," srší odhodlání z nejlepšího střelce mistrovství Kubalíka.

"Největší síla Kazachů je v rychlých protiútocích. Jakákoliv přečíslení jsou schopní efektivně zakončovat. Musíme být v defenzívě velmi pozorní a nenechat se strhnout útočením," varuje své svěřence Sýkora.

Velkou neznámou je soupeřova obrana. Své protivníky Kazachstán zatím jasně přehrával a ničil svou obrovskou ofenzivní silou. "Ukrajina byla vzadu velmi dobře organizovaná. Jsem zvědav, jakou taktiku zvolí Kazaši. Pochybuju, že by byli schopní přes noc změnit svůj styl hry," uvažuje šéf české střídačky.

Hlavní nebezpečí pro české barvy představuje produktivní první útok. Jeho členové se letos ukázali i na mistrovství světa do dvaceti let a udělali na hokejové odborníky velmi dobrý dojem. "Jsem si síly první formace vědom. Jsou tam nejen nebezpeční útočníci, ale hrozí i beci Metalnikov s Buljakinem. Na druhou stranu třetí a čtvrtá pětka by měla být slabší," hledá slabiny v sestavě asijského týmu Sýkora.

I české barvy se opírají hlavně o svou první formaci. Její členové se seřadili na prvních třech místech kanadského bodování turnaje. "Čekají se od nás góly. Zatím se nám dařilo a musíme v tom ještě chvíli pokračovat. Pokud jich dnes dáme víc než soupeř, tak vyhrajeme," opakuje otřepané hokejové klišé plzeňský ostrostřelec Kubalík.

Hráči se potýkají i s únavou

Včerejší bitva s Ukrajinou se protáhla až do pozdního večera a hokejisté měli o čem přemýšlet i na hotelových pokojích. Dojmy z vypjaté ho zápasu byly v tu chvíli silnější než únava.

"Nemohl jsem vůbec usnout. Koukali jsme na film a pak jsem si musel vzít prášek na spaní," přiznává křídlo prvního útoku.

Dobře si toho byl vědom i zkušený kouč. "Kluci tu velkou fyzickou zátěž zvládnou. Jsou dobře připravení. Zrušili jsme ranní rozbruslení, aby si odpočinuli."

Led vyměnili hokejisté za betonový plácek, kde se bavili míčovými hrami. Oblíbené je klasické bago s fotbalovým míčem a také vybíjená. "Jsme trochu unavení. Uvítali jsme tohle dopolední uvolnění. Mohli jsme se lehce vyklusat, žít si nějakou srandu. Večer budeme připravení bojovat. Držte nám palce," prosí na dálku všechny fanoušky Kubalík.

Problémy se sestavou

Otazník stále visí nad startem Roberta Kousala. V sobotním zápase obdržel trest do konce utkání a jeho prohřešek bude dále zkoumat direktoriát turnaje.

"Doufáme, že bude k dispozici. Chceme rozložit sílu na co nejvíce hráčů. Problémy s kolenem má i další útočník Horák," líčí trable se sestavou stratég Sýkora.

Oběť nešťastného zákroku, Ukrajinec Ševeljev, už je naštěstí při vědomí. V toruňské nemocnici se podrobil vyšetření, které žádná vážná zranění neodhalilo.

"Nemyslel jsem si, že to bude tak zlé. Až spoluhráči mi řekli, že spadl opravdu ošklivě. Nechtěl jsem nic takového, jen jsem se snažil dohrát osobní souboj," lituje následků svého zákroku Kousal.

Zápas začne v torňské Tor–Tor Aréně ve 20 hodin. S největší pravděpodobností rozhodne o konečném pořadí na prvním místě. V úterý se obě mužstva střetnou v posledním zápase s papírově slabšími soupeři a měli by své kvality potvrdit jasnými výhrami.Najdete na iDNES.czmobilní verze