Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osudový zápas, píše švédský tisk

7 2004
Praha - S velkým napětím a neskrývanou nervozitou očekává švédský tisk dnešní večerní zápas Světového poháru hokejistů mezi domácími Tre Kronor a celkem České republiky. Severští novináři vidí v utkání jednu z posledních šancí na velký švédský úspěch před blížící se generační výměnou v severském hokeji.

Deník Svenska Dagbladet v úvodu připomíná, že ani největším sportovním hvězdám se zpravidla nepodaří získat během kariéry všechna velká vítězství. Tenista Björn Borg například nikdy nevyhrál US Open, vynikající biatlonistka Magdalena Forsbergová zase nikdy nedosáhla až na olympijské zlato.

Dnešní otázka však v tomto kontextu podle listu zní: Může se ještě absolutorium úspěchů podařit nejúspěšnější švédské hokejové generaci všech dob?

Peter Forsberg, Mats Sundin, Markus Näslund, Nicklas Lidström a jejich další spoluhráči už toho pro Švédsko vyhráli hodně a k tomu přidali i řadu klubových a individuálních úspěchů v zámořské NHL.

Vůbec nejcennější přitom dosud byla zlatá olympijská medaile z olympijských her v norském Lillehammeru v roce 1994. Světový pohár však v této sérii zatím chybí.

Ten sice podle Svenska Dagbladet nemá úplně stejnou cenu, ale vzhledem k tomu, že Švédsko již poměrně dlouho nevyhrálo mistrovství světa a neuspělo ani na posledních dvou olympiádách v Naganu a v Salt Lake City, je zisk právě tohoto poháru zřejmě poslední šancí slavné garnitury na velký úspěch.

"Třebaže ve Stockholmu nevládne žádná hokejová horečka, dnešní čtvrtfinále proti Česku je z tohoto pohledu neobyčejně významné. Prohra by neznamenala jen vyřazení Tre Kronor ze závěrečných pohárových bojů, ale také rozloučení několika velkých hvězd s reprezentační kariérou," konstatuje autor komentáře.

V jiném příspěvku však stejný list zároveň zaměřuje svou pozornost na český tým a Jaromíra Jágra s tím, že i situace v táboře soupeře není příliš odlišná. Český celek však při včerejším tréninku zapůsobil na švédské novináře uvolněným a klidným dojmem.

"Čeští hráči žertovali a otevřeně se smáli, někteří členové vedení mužstva šli ještě dále a tančili v šatnách," uvádí SvD s citací Jaromíra Jágra: "Jsem pořád rád, když hraji hokej".

"Doufejme, že Češi nebudou mít ke stejné radosti důvod dnes večer," dodává deník závěrem.

Další velký list Dagens Nyheter se rovněž zaměřuje na otázku výměny hráčských generací. "Může jít o poslední velkou show Forsbergovy generace," spekuluje i autor tohoto článku s tím, že jedině výhra dnes může Seveřanům pomoci k tomu, aby se proti Kanadě pokusili o odvetu za semifinálovou porážku při Světovém poháru před osmi lety.

"Jestliže Švédsko zvítězí, oživí celek proti Kanadě nové velké sny. Kapitán Sundin pojede do nyní domovského Toronta, aby Kanadu vyřadil, král bodování Fredrik Modin pojede městu, které jej nechtělo, dokázat, že na to má, a brankář Tellqvist dá
konečně vale torontskému farmářskému týmu. Jenomže prohraje-li dnes Švédsko, všechno je ztraceno."

"Nebude to dnes o tom, aby hráči zachránili svou čest, to musí dělat při jiných příležitostech než při hokeji. Dnešní zápas však bude o tom, zda jsou i renomované hvězdy NHL stále ještě schopny zformovat vítězný švédský tým. Lépe později než nikdy," zakončuje Dagens Nyheter.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze