Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osvědčený pár P+P hraje zase spolu

22 2001
Brno - Komentátoři už zase budou křičet: "Patera - Procházka - gól!" Od počátku devadesátých let k sobě patří jako bratři, představují jeden ze symbolů zlaté hokejové generace. Oba mají syny, Patera malého Pavla a Procházka zase Martina. Po roce služby v odlišných hokejových klubech se kladenští kamarádi znovu sešli v národním týmu. V sobotu zase nastoupili v jedné řadě proti Rusům. A jak jim to šlo? Okamžitě si rozuměli jako kdysi. Nic se nezměnilo. Kombinovali po paměti.

"Jenom nám trochu chyběla šťáva," soudil Patera. "Ta přijde, až se nebude trénovat dvakrát denně." Pavel Patera, na bruslích lehce předkloněný střední útočník s číslem deset. Tvořivý typ, trpělivý s pukem, ale zároveň bojovník, ne profesor. Do Evropy se vrátil po sezoně v zámoří.

Martin Procházka, rychlé "levaso" s dvacítkou. Střelec z druhé vlny, poctivý v defenzivě. Uplynulý ročník strávil ve Vítkovicích. "Jen o bránění jsme se domlouvali jinak," vyprávěl Procházka. "Pavel je teď coby bránící centr z Ameriky zvyklý jezdit dozadu.

Předtím jsem bránil já. Takže na sebe pokaždé křikneme, kdo se vrátí." Ročník na různých kontinentech už P+P strávili před třemi lety. Tehdy to bylo naopak: Patera působil v Evropě, ve švédském AIK Stockholm, Procházka v NHL, v Toronto Maple Leafs. Odloučení však na čtrnáct dní přerušil olympijský turnaj v Naganu, takže nyní bez sebe byli nejdéle.

Jsou hokejovou verzí fotbalové dvojice Berger - Šmicer. Také samá legrácka. Stýskalo se jim po sobě? "Mně jo," utrousí Procházka bez rozmyšlení a ústní koutky se mu hned rozebíhají do stran.

A Paterovi? "Ale pánové, vždyť jsme oba ženatí!" povídá a taky se culí. Na pravém křídle uvítali o víkendu Davida Moravce. Ten už roli vedle Patery s Procházkou zná ze šampionátu v Lillehammeru. V zimě objevil svou někdejší pohodu a sebevědomí, vylepšil techniku bruslení. S Procházkou navíc chodil na led ve Vítkovicích.

"Jsme rádi, že je to David. Umí podržet puk, dát gól. Přesně tohle potřebujeme," tvrdí Pavel Patera. Trenéři postavili za formaci Moravec, Patera, Procházka v přípravě s Ruskem beky Kubu s Kaberlem.

Za dvojici P+P náramně pasuje František Kaberle, další známý z Kladna. S Filipem Kubou se zase Patera potkal v Minnesotě. "Oba jsou chytří, dovedou to nahrát," chválil Patera. "Jenže na mistrovství se bude hrát na tři obrany a čtyři útoky, takže s námi pravidelně nebudou."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze