Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Otec a syn Vůjtkové sní o finále

27 2003
Moskva - Otec vede mistrovskou Jaroslavl, syn po Vánocích posílil ambiciózní Čerepovec. Otec a syn Vůjtkové si v Rusku šlapou na paty. A mají společný sen - zahrát si proti sobě finále ruské hokejové superligy. "Kdyby se to povedlo, zlatá medaile bude doma. Tak jako tak," říká Vůjtek mladší. O vzájemné rivalitě prý ale nemůže být řeč. "S tátou jsme tady v naprosté pohodě. Je to sport a tak to také bereme," dodal.

Trenér Jaroslavli, který je v Rusku ostře sledován mimo jiné i pro přítomnost svého syna, si je konkurence vědom. "Trochu se s klukem hecujeme a radím mu, aby hráli na remízu a ztratili body. Jednou se mi to povedlo...," pronesl žertem.

Dodal ale, že hra mužstev, která jsou nyní v čele tabulky, je poměrně vyrovnaná. "Severstal mi trochu znepříjemňuje život, protože je bod za námi a pořád vyhrává, stejně jako my. Dnes je to nejvážnější konkurent," poznamenal.

Dal na sobě znát zjevné potěšení, že syn dal na jeho rady a přijal angažmá v Rusku. Přiznal nicméně, že ačkoli je od sebe dělí pouze asi 250 kilometrů, rodina se zrovna často nesejde.

Naposledy se prý viděli v Jaroslavli na Silvestra. "On se trochu bál Ruska. Navíc ani já jsem ho příliš nechtěl. Nemyslím, že by to bylo dobré, aby trenér a syn byli v jednom týmu. Už jsem to jednou zažil ve Vítkovicích a nadělalo to víc zla než užitku," vysvětlil kouč, který loni dovedl svůj tým k prvnímu místu v ruské superlize.

Práci v Čerepovci ale synovi naopak doporučil. "Čerepovec jsem samozřejmě konzultoval s tátou, který je tady rok a půl a o Rusku mi neřekl nic špatného," potvrdil mladší z Vůjtků. "A rozhodlo i to, že Severstal je na špici ruské ligy a má ambice hrát o medaile," dodal.

Podobně jako o většina českých hokejistů v Rusku si Vůjtek junior rozhodně nestěžuje na podmínky. Naopak, předčily jeho očekávání, byť město, v němž nyní žije, je proslulé špatnou ekologickou situací.

"Realita je zcela jiná, než co se říká u nás. S bydlením jsem spokojen. Byt mám pěkný, dvoupokojový, nový nábytek. Podmínky kolem hokeje jsou na super úrovni, ať již jde o halu, kabiny či cestování," řekl český útočník.

Služební vůz od klubu sice nedostal, ale nevidí to jako problém. "Tady to mám všude blízko a na tréninky nás vozí autobus," vysvětlil.

Na rozdíl od jiných ruských klubů v Čerepovci údajně vládnou mimořádně benevolentní pravidla. "Náš trenér je hodně rozumný a hráči jsou tady naprosto v pohodě. Možná je to jeden z důvodů, že ten klub tak šlape," uvedl Vůjtek mladší. Připustil, že jeho otec v Jaroslavli musí snášet větší tlak než on v Čerepovci. "Ta
pohoda je tady prostě vidět," liboval si.

Vůjtkové odhadují, že zájem Čechů o účast v ruském hokeji za současných podmíhnek nějakou dobu potrvá. "Ruská liga má svou sílu. Hodně ruských hráčů už nechodí do zahraničí a navíc se vracejí z NHL. To je do značné míry způsobeno ekonomickou stránkou. Musím říci, že v Rusku je nyní víc kvalitních hráčů, než třeba ve Finsku," srovnal Vladimír Vůjtek mladší současné angažmá se zkušenostmi z působení na severu Evropy.

"Mentalita Rusů je mi dokonce bližší než třeba Ameri čanů. Cítím se zde rozhodně líp, než v Americe. Mám všechno, co potřebuji. Soustřeďuji se hlavně na hokej. Není ale problém si zajít třeba do restaurace nebo nakoupit," provnával zase se svými
zkušenostmi ze zámořské NHL.

Oba Vůjtkové soudí, že Rusko bude pro české hokejisty jednou z nejpřitažlivějších zemí také v budoucí sezoně. Podle trenéra Lokomotivu dnes ale ruský hokej poněkud ztrácí v porovnání s loňským ročníkem.

"Z ligy vypadávají čtyři mužstva. To je hodně. Všichni vědí, že když vypadnou, nebudou mít peníze na to, aby se vrátili zpátky. Hokej tím ztratí a zanikne. Všichni se sestupu brání a hrají na hranicích možností. Hokej se začal hrát hodně úporný a nervóznější. To poškodilo ruský hokej. Loni se hrál takový 'typicky ruský', ale letos šel hodně dolů," konstatoval.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze