Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Otec mi řekl: Budeš hrát hokej, vzpomíná Krutov

Alexej Krutov, Curych

30 2008
Curych (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jeho slavný otec vede v Moskvě hokejovou školu, on sám se však raději vytratil do Švýcarska. "Nikdo se tu totiž na mě nedívá jako na syna hokejové legendy," vysvětluje Alexej Krutov, 24leté křídlo Curychu. "To v Rusku pořád říkají: Musí hrát jako otec."

Ve švýcarském klubu, který se včera střetl s hokejisty Slavie, je jméno Krutov populární. Na začátku 90. let tu už ke konci kariéry hrál Vladimir Krutov, legendární útočník sovětské sborné. Jeho syn Alexej zatím hvězdnou kariéru neprožívá, před odchodem do Švýcarska se nedokázal nastálo prosadit v ruské lize.

Radí vám otec v hokejových věcech?
Když jsem byl malý, otec o hokeji mluvil pořád. Až jsem z toho šílel. Chtěl jsem si jít třeba zahrát fotbal, ale on řekl: "Ne, ty budeš hrát hokej." Ale v současnosti se o hokeji bavíme docela normálně. Snaží se mi i trochu pomoct.

A přijede se i podívat do Švýcarska na zápas?
Jestli myslíte tenhle zápas, tak ne. Otec má práci v Rusku. Ale po Novém roce možná přijede.

Jaké to tedy je být synem slavného otce?
Lidé se mě na něj často ptají, ale ve Švýcarsku nejsem pod takovým tlakem jako v Rusku. Tady vás posuzují podle toho, jak hrajete. Mám na Švýcarsko i pěkné vzpomínky z dětství. Bydleli jsme tu asi dva roky, když tady otec hrál. Zrovna jsem se tehdy učil bruslit.

Chcete tedy v Curychu zůstat?
První rok byl pro mě trochu těžší, nikoho jsem neznal, neuměl jsem moc anglicky. Ale postupně se to zlepšovalo, už se dokážu bavit o čemkoliv, a tak se cítím skvěle. Ale těžko říct, co bude za rok. Hraje se tu hokej, který se na rozdíl od Ruska víc podobá NHL. Je tu víc střetů, nahazování puku, střelby...

... takže angažmá ve Švýcarsku pro vás může být přípravou, abyste se mohl jít zkusit prosadit do NHL?
NHL? Možná v příštím životě (smích).

Ale je to váš sen, že?
Ne.

A ruská reprezentace?
Ta ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze