Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Království za obránce! Montreal vyplatí Subbanovi 1,5 miliardy

TAK SE RADUJE PLEKANEC. P.K. Subban (vpravo) z Montrealu se raduje z gólu do sítě New York Rangers spolu s jeho autorem Tomášem Plekancem. | foto: Reuters

4 2014
Tak tomu se říká „kanadský sen“. Potomek přistěhovalců z Karibiku se jako kluk dal v Torontu na sport, kterým si v následujících osmi letech vydělá 72 milionů dolarů (1,485­ miliardy korun).

Pernell Karl Subban o víkendu uzavřel s ­nejslavnějším hokejovým klubem světa smlouvu, jež mu v­ průměru vynese 9 milionů za rok. Tato cifra rázem vystřelila 25letého obránce Montreal Canadiens na třetí místo v NHL za Rusy Ovečkina s Malkinem a před opěvovaného krajana Crosbyho.

Zpráva vyletěla do světa jen den poté, co se P. K. Subban a Canadiens v pátek utkali v ­Torontu před soudkyní Elizabeth Neumeierovou, neboť se nedokázali domluvit na platu stoupající hvězdy (posledně brala 3,75 milionu). „Gratuluju, P. K.! Jsem šťastný a hrdý, že zůstáváš doma,“ napsal na Twitter montrealský starosta Denis Coderre.

Fotogalerie

Pochválil též Marka Bergevina, generálního manažera Canadiens, jenž v prohlášení uvedl: „Tento kontrakt pomůže stabilizovat budoucnost našeho týmu. P. K. je jeho klíčovým prvkem... Přináší do něj nakažlivou energii. Zadáci této kvality jsou vzácným zbožím.“

Vzácné zboží by se v Kanadě nevyskytlo, kdyby se sem v 70. letech nevydal jeho otec Karl z Jamajky a ­matka Maria z Montserratu. Ač jejich chlapec (jedno z pěti dětí) vyrůstal v Torontu, odmalička fandil Montrealu. Proto byl štěstím bez sebe, když si ho „Habs“ v červnu 2007 vybrali v­ draftu.

Zprvu působil trochu nevycválaně. Strhával na sebe pozornost, jeho odpůrci jej označovali za jájínka, floutka a sólistu. Je pravda, že sem tam potřeboval usměrnit. Onehdy se na tréninku popral s ­centrem Tomášem Plekancem.

Jeho talent byl však na ledě čím dál patrnější. Dovede skvěle podpořit útok, má vynikající ránu od modré. Riskuje. Jeho styl diváky baví. Loni získal Norris Trophy pro nejlepšího beka NHL. Vlastní zlatou olympijskou medaili ze Soči.

Nyní bude nejštědřeji honorovaným hráčem Canadiens. V­ následující sezoně utrží 7 milionů dolarů, což je půlka gáže Shey Webera z Nashvillu. V ­průměrné výši platu se mu však žádný obránce v lize neblíží.

V sobotu si plácl s Bergevinem, třebaže v pátek se ostře přeli u arbitráže. Zámořská média líčila řízení jako napjaté. Když z něj znesvářené strany odcházely, odmítly se o něm bavit. Jen Subban řekl: „Pro mě to byla výchovná lekce. S verdiktem se budu muset smířit.“

Soudkyně ho měla oznámit do nedělního poledne. Ale Bergevin ji předběhl. Mezi montrealskými občany, vesměs posedlými hokejem, tím vyvolal úlevu. Subban se má jednou stát kapitánem Canadiens. Dostal rekordně dlouhou a lukrativní smlouvu. Teď ještě aby se za ni patřičně odvděčil. Klub čeká na Stanley Cup už 21let.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze