Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pääyhteistyökumppanit chtěli Kucharczyka

7 2003
Vsetín - Na finštině aby si jeden zasukoval jazyk. Vsetínský hokejista Radim Kucharczyk, jehož nástupu dali sponzoři Ilvesu Tampere, tedy pääyhteistyökumppanit Ilves Tampere, zelenou, už rezignoval. "Možná tak dobrý den si ze slušnosti zapamatuju. Přiznám ale otevřeně, na víc nemám. Takže končím s pozdravem: hyvä päivä," říká upřímně třiadvacetiletý nováček finské SM-liigy.

Správci serveru www.hc-vsetin.cz sice nabádají své čtenáře k četbě prvního Kucharczykova rozhovoru v Tampere ve finském originálu, po výzvě „o prvních dojmech v novém působišti v Ilves Tampere čtěte zde“ ale u většiny internetových návštěvníků následuje jen salva smíchu. Kucharczyk vypráví plynně, aniž tuší co.

Malý příklad: "Nykyään ei ole mitään erityisiä suosikkeja, mutta nuorempana pidin hyvin paljon Zigmund Palffysta." Jak tomu porozumět, to neví ani on sám. "Chtěl jsem říct, že bych rád hrál jako Zigmund Pálffy. Právě jeho stylu bych se chtěl přiblížit. Ovšem jestli to tak tlumočníci přeložili, to je otázka."

Ale teď vážně. Radim Kucharczyk, loni pravá ruka Jiřího Hudlera v extraligovém Vsetíně, si Tampere nemůže vynachválit. Až na potíže s komunikací, kterou mu usnadňuje anglicky mluvící tým, nemá jeho první zahraniční mise kaz.

V neznámém prostředí navíc není sám. Kádr pro novou sezonu tvoří ve Finsku uznávaný český trenér Václav Sýkora. Vedle sebe bude mít bývalého znojemského centra Marka Vorla a v obraně Martina Hlavačku z Karlových Varů. Všichni začnou společně ve druhé pětce. "Na levém křídle to zatím zkoušíme s Finem Marko Luomalou. Myslím, že to bude klapat."

Kucharczyk odcestoval na sever 14. května. Den po nástupu podepsal roční kontrakt. Výkonnostně nejslabší tým loňské tabulky mu nabídl roční smlouvu. A naložil na něho cíl výrazně přispět k návratu týmu do šestičlenné play-off.

"V Ilvesu po loňském výpadku nezpanikařili, ze špatného výsledku se nedělala tragédie. Z uzavřené soutěže navíc nikdo nesestupuje, takže je tady znovu prostor k útoku na přední příčky. Klub má navíc tradici a je slavnější než městský rival Tappara, která loni senzačně získala titul."

Kucharczykovi by měl k finskému rozjezdu pomáhat i známý herní styl. Vedení klubu si trenéra Sýkoru vybralo předevšim kvůli jeho rukopisu. Kouč dbá na jednoduchou kombinaci a rychlou rozehrávku z pevné obrany.

Nový Ilves se tvoří vedle devětatřicetiletého vůdce Raimo Helminena, který je blyštivou hvězdou prvního útoku.  "Raimo se už stal naším průvodcem a rádcem. Má zájem, abychom všichni co nejrychleji zapadli."

Kucharczyk se na konci května mimořádně zařadil znovu do přípravy Vsetína. Jeho mateřský klub neměl námitek. Zpět do Skandinávie pocestuje až v neděli 20. července. Do té doby bude využívat také služeb soukromého kondičního trenéra.

"V přípravě na suchu nic nezanedbám," slibuje. "Ve Finsku mi přece půjde o hodně. Neodcházím vůbec kvůli penězům, to bych asi vzal Rusko, kde byl také zájem. Z finské ligy je totiž blíž do reprezentace."Najdete na iDNES.czmobilní verze