Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Padne na semifinále stín bitvy z roku 1997?

9 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Květen 1997. Česko ve skupině o postup do finále MS vede nad Kanadou pár minut před koncem 5:3. Krosček na Vůjtka tehdy odstartoval nerovnou válku na ledě, v níž se Kanaďané pouštěli na české hokejisty v přesile. "Lener je ubožák, který neměl v Calgary respekt. Teď už vím proč!" hřímal kouč Andy Murray na tiskové konferenci. "Vykládáš pitomosti, učíš jen hokejisty hrát zákeřně!" kontroval osočený. Květen 2003. Stejné místo činu, stejně důležitý zápas, stejní trenéři budou stát proti sobě v bitvě o finále. "Je to už dávno," shodují se dnes oba. Že se něco podobného nemůže opakovat, ale Kanaďané nevylučují. Češi hlásí: "Jsme připraveni." Utkání Česko - Kanada sledujte od 16.00 on-line

Hrdá Kanada chce znovu vládnout hokejovému světu. Tak jako se jí to podařilo  před šesti lety právě na šampionátu v Helsinkách. Tehdy ovšem dresy s  javorovým listem nesnášel snad každý český hokejový fanoušek.

S hořkostí v srdci sledovali Češi, jak ve finále hraje soupeř, kterého sice  porazili, ale sami se do něj v oslabené sestavě nedostali. Vzpomínali na  nerovný souboj, v němž Nolan, Friesen a další v přesile často dvou na  jednoho bili české hráče.

Hlinka s Lenerem nechtěli do hromadné rvačky pustit další hráče, aby nebyli  vylučováni, Kanaďané to udělali. Švédský sudí Andersson přesto vyloučil na  každé straně stejný počet hráčů, čtyři. Tři z nich pak nemohli nastoupit v  dalším utkání proti Švédsku, které národní tým prohrál a do finále  nepostoupil.

Čeští hokejisté cítili křivdu, Lener se na tiskové konferenci málem porval s  kanadským koučem. Teď jsou oba zpátky v Helsinkách a jejich týmy změří síly  o postup do finále. "Od té doby už jsme spolu ale hodněkrát seděli na kafi,"  říká český trenér.

"Už jsme se tomu i společně zasmáli," tvrdí Murray. "I tehdy jsme byli se  Slávou přátelé, ale když hrajete o medaile, dáváte do toho srdce a neznáte  bratra," vysvětluje s odstupem šesti let. "Mám velký respekt před jeho  prací. A z českého týmu taky."

Vypadá to tedy, že záležitost dávno zapadla mezi neradostné kapitoly  hokejové historie. Jenže Kanada je Kanada, podobné prvky ze zámořského  hokeje nevymizí. Třeba v NHL bývá běžné, že kouč pošle na led bitkaře, aby  vyhranou rvačkou vyburcoval prohrávající mužstvo.

"Byl to ošklivý incident, ale oba týmy chtějí vyhrát a jsem si jistý, že  kdyby jim právě tohle vítězství zajistilo, tak to udělají znovu," tvrdí  útočník Anson Carter, jeden z pěti kanadských pamětníků zmiňovaného zápasu.  Kromě něj jsou z tehdejšího týmu mistrů světa v kanadské reprezentaci ještě  brankář Burke a obránce Cross, z české strany jen útočníci Výborný s  Reichlem.

"Pokud bude v semifinále podobná atmosféra jako v roce 1997, pak je klidně  možné, že se opět něco semele," prohlásil Carter.  "S tím musíme počítat," uvědomuje si robustní obránce Jaroslav Modrý.

"Dokážou použít i takovéhle věci. Prostě cokoliv, aby byli úspěšní. Do našeho  hokeje to moc nepatří, rvačky nesjou součástí českého hokeje. Oni si myslí,  že to vliv na zápas má. Že to dokáže ovlivnit psychiku protihráče. Že se  bude bát, nebude tak razantní, bude se ohlížet po tom, kdo na něj předtím  řval a zastrašoval ho," říká Modrý.

"Někdy to platí, někdy to naopak spíš vyburcuje. Ale my máme v mančaftu  spoustu zkušených hráčů z NHL, kteří vědí, jak se k tomu mají postavit.  Třeba Radek Duda už taky ví, že si může nechat natlouct, ale ne oplácet. A  že nám tím zařídí přesilovku v posledních minutách, která může vyhrát zápas. Nemůžeme se zbytečně pošťuchovat, ale ani se bát," hecuje obránce Los  Angeles.

Kanada má české reprezentaci co oplácet, od "války v Helsinkách" na ni  ztroskotala v semifinále na olympiádě v Naganu a v letech 1999 a 2000 vždy  ve čtvrtfinále na mistrovství světa. Mnoho hráčů neúspěchy proti Česku  pamatuje a bude se chtít pomstít, pro vyřazení Česka udělají všechno.

Reprezentanti ale hlásí, že jsou připraveni a nezastraší je historie ani  současný tým Kanady. "Naopak se mi zdá, že tady nemají žádné velké bijce,"  myslí si útočník Milan Hejduk. "Máme tu hráče, kteří jsou ochotni se pro mužstvo porvat," tvrdí kapitán Robert Reichel. "Strach z nich rozhodně nemáme."

Zajímavá jména v kanadském týmu
Brankář:
Sean Burke (Phoenix, účastník pěti šampionátů, poprvé už v roce  1987, mistr světa 1997)
Obránci: Eric Brewer (Edmonton, olympijský vítěz z roku 2002), Cory Cross (Edmonton, účastník zápasu s Českem v roce 1997), Jay Bouwmeester (Florida, třetí na draftu v roce 2002), Mathieu Dandeneault (Detroit, trojnásobný vítez Stanley Cupu)
Útočníci: Ryan Smyth (Edmonton, olympijský vítěz z roku 2002), Dany Heatley (Atlanta, nejlepší nováček NHL v roce 2002), Anson Carter (New York Rangers, extravagantní mistr světa z roku 1997), Kris Draper (Detroit, trojnásobný vítez Stanley Cupu), Kirk Maltby (Detroit, trojnásobný vítez Stanley Cupu), Steve Reinprecht (Colorado, vítěz Stanley Cupu, ve čtvrtek oslavil 27. narozeniny).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze