Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pan Hokej, vytrvalec Howe, slaví 80

31 2008
Detroit, Praha - Hokej hrál víc let, než jiným život vůbec nadělí. Tři desetiletí byl nejproduktivnějším hráčem zámořské NHL. Teprve pak jej dokázal předstihnout fenomenální Wayne Gretzky. Mimo led elegán a gentleman, co nejradši jezdí malou dodávkou, na něm silák se svaly zocelenými prací s krumpáčem, co si klidně vyšlápne na soupeře.

Však taky měl kdysi proraženou lebku. "Vždycky jsem vyznával heslo, že je lepší dávat než dostávat. Po zápase mám rád hodně lidí, ale na ledě na to není čas," vysvětloval Gordie Howe.

Mr. Hockey, tedy Pan Hokej.

Ztělesnění ledové hry, v níž ještě v 48 letech nasbíral 102 bodů, ve 44 letech si zahrál se syny, kariéru skončil ve 52 a na jedno střídání se vrátil dokonce jako 69letý pán.

Dnes je mu 80 let. "Je to obrovská legenda. Gretzky byl a bude jen jeden, ale Howe byl jeho velký předchůdce," říká obránce Jiří Šlégr.

Ve stručnosti: Howe šestkrát vyhrál bodování NHL, šestkrát získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče, čtyřikrát polaskal Stanley Cup. Drží několik rekordů ligy, třeba 20 sezon v řadě byl v první pětce bodování. Samozřejmě má nejvíc odehraných zápasů: 1 767.

Přitom: "Gordie byl hvězda, ale nepovyšoval se," uvedl pro stránky NHL.com jeho někdejší spoluhráč Pete Stemkowski. "Nikdy neměl nadměrné požadavky. Když jsme zašli na pár piv po tréninku, seděl v rohu a vykládal historky."

Není divu, Howe vzešel z hodně chudých poměrů, jeho rodina neměla v domě topení ani koupelnu. NHL nebyla milionářským spolkem jako dnes, a tak si musel v létě přivydělávat ve dvou pracích.

Jeho kariéra začala roku 1946. Číslo 9 na dresu a Detroit, tak zní slavné spojení. Musel si dát pauzu kvůli chronickým potížím se zápěstím, ale ještě v 70. letech hrál Howe v konkurenční WHA, kde se v jednom týmu potkal i se syny Martym a Markem. Kariéru zakončil jako nejstarší hráč v dějinách NHL, v 52 letech v Hartfordu.

"Když něco milujete, můžete překonat jakýkoli handicap a bolest a hrát dlouho a dlouho," řekl Howe.

Když se naposled vrátil 3. října 1997 na jedno střídání s Detroit Vipers v nižší lize IHL, za oněch 56 vteřin na ledě se nedotkl puku. Ale co na tom. Jen on hrál hokej v šesti různých desetiletích.

Pan Hokej. Pan výjimečný.Najdete na iDNES.czmobilní verze