Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Parádní kousek, chválí Tlačil výhru nad Švýcary

Česko - Švýcarsko, Češi oslavují vstřelení branky | foto: Reuters

9 2008
"Švýcarský tým je silný. Nestane se mu, aby prohrál 5:0 několikrát za sebou. Povedl se nám parádní kousek," chválí hokejovou reprezentaci za noční zápas trenér Jan Tlačil. Švýcarský hokej má přečtený, vždyť tam poslední čtyři sezony působil. Naposledy vedl jako hlavní trenér tým Ambri-Piotta.

"Češi se mi v zápase líbili. Měli výborný pohyb a byla na nich patrná chuť. A Švýcaři si s jejich hrou nevěděli rady. Nechci spekulovat, jestli byli unavení po těžkém zápase se Švédskem.

S Ralphem Kruegerem, trenérem švýcarské reprezentace, se znám. Složení reprezentace konzultuje s ligovými trenéry. Vybírá odolné hráče s disciplínou. Radši nechá doma hvězdy a vezme pracovité a odolné hokejisty, kteří se mu hodí do systému.

Švýcarský hokej stojí na disciplíně, obraně a destrukci. Mají zažitý systém, ale ten proti Česku nedokázali uplatňovat. Bylo to dobrým pohybem českého týmu. Švýcaři se museli vytáhnout do středního pásma, jejich obránci stáli, Češi se dostávali do přečíslení a Švýcaři museli faulovat.

Nalomil je první gól v poslední minutě úvodní třetiny, který padl po fantastickém brejku v podání Martina Erata. Další dva pak z přesilovek, které hraje zejména první pětka fantasticky. Přesilovky jsou kreativní, dynamické. Komentátoři napočítali před Eliášovým gólem šestnáct přihrávek.

Za stavu 3:0 už byli Švýcaři bezradní. Nedokázali na hru českého týmu zareagovat. Byli najednou v situaci, kdy museli tvořit, otevřít hru, a to není jejich parketa. Na druhé straně, na co český tým sáhl, to se mu vydařilo.

Rozdíl byl právě v kreativitě. Švýcaři improvizovat neumějí. Odmala jsou vedeni ke kanadskému stylu hokeje. Kreativita se v nich zabíjí, dělají cvičení bez přemýšlení. Švýcaři se snaží aplikovat kanadský trénink ve švýcarských podmínkách, jenomže oni zdaleka nemají takovou základnu, jaká je v Kanadě. Tento systém tam drží kanadští trenéři, kteří ve Švýcarsku převažují.

Na klubové úrovni udržují vysokou úroveň cizinci, ale ti pak v reprezentaci chybějí.

Právě kreativita je obrovskou devizou českého hokeje. O tom vypovídá i těch šestnáct přihrávek v přesilovce. I když na druhé straně chápu trenéra Hadamczika, který říkal, že přihrávky mohou být klidně tři, hlavně aby padl gól.

Celkově ale musím říct, že se mi hráči líbili, mužstvo vypadá dobře složené. Obstálo i v defenzivě, i když je otázka, do jaké míry ji Švýcaři prověřili. Ale pozor, Švýcarsko nemá špatný tým. Nestane se mu příliš často, aby prohrál zápas pět nula. Českému týmu se povedl parádní kousek."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze