GÓLOVÁ RADOST. Ruce nad hlavu, objetí... Podobné momenty zažili pardubičtí hokejisté v pátek hned šestkrát. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubice, dárci debaklů v play-off. Byli jsme trapní, uznal Štefanka

• 7
Hrobové ticho, svěšené hlavy. Tenhle obrázek z kabiny hostů na pardubickém stadionu je téměř pravidelným úkazem hokejového play-off. Snad v každém druhém ročníku totiž Pardubice prožijí ve vyřazovacích bitvách duel, kdy se jim daří úplně všechno a soupeři uštědří debakl. Tak jako v pátek Vítkovicím, které zdolaly 6:0.

"Exhibice? To vůbec ne," odmítal pardubický asistent Ladislav Lubina hovořit o jednoznačném průběhu pátého čtvrtfinále. "Výsledek sice vypadá jasně, ale tak jednoznačné to utkání nebylo," tvrdil.

Skutečně, přes velkou převahu v první třetině vedli domácí jen 1:0 a v té druhé začaly Vítkovice kousat. Jenže paradoxně právě tou dobou inkasoval jejich brankář Filip Šindelář podruhé a východočeský gólostroj se rozjel. "Trefa na dva nula nám strašně moc pomohla. Od té doby jsme utkání kontrolovali," popisoval Lubina.

Pardubická střelnice

Komu uštědřili Východočeši podobný debakl v play-off?

2012 Vítkovice (čtvrtfinále) 6:0
2011 Zlín (čtvrtfinále) 6:2
2010 Třinec (čtvrtfinále) 5:0
2007 Znojmo (čtvrtfinále) 5:0
2003 Třinec (semifinále) 10:2
2001 Vítkovice (čtvrtfinále) 6:1

"Byli jsme trapní," kál se naopak hostující útočník Juraj Štefanka, jenž zmar hostů demonstroval v poslední třetině: místo do zcela odkryté branky poslal puk křížem přes brankoviště podél protější tyčky na zadní mantinel.

Když už kalich... Tak až do dna. Zkrátka vítkovický "den blbec".

Ostatně podobný, jaký v play-off téměř každé druhé play-off zažije jeden ze soupeřů Pardubic. Loni to byl Zlín, předtím Třinec, stejný soupeř, jenž v prvním semifinále 2003 dostal u Labe dokonce "desítku".

U Východočechů, kteří často vstupovali do jednotlivých sérií pod tlakem favorita, to často bývala otázka psychiky. Doma na soupeře vždy na začátku vlétli a když z náporu nedali první gól, znervózněli a ze zápasu se stala dlouhá těsná tahanice. Pokud ovšem jednou dvakrát skórovali, často už byli k nezastavení. Tak jako to odnesli v pátek hosté z Ostravy.

Více o čtvrtfinále

Ovšem pozor! V play-off se na skóre nehraje a tým, jenž soupeři nasází podobný příděl jako domácí v pátém čtvrtfinále, pak obvykle podléhá předčasnému uspokojení.

"Někdy je míň víc," připomněl i gólman Martin Růžička, jenž vychytal nulu. "Lepší prohrát sedm nula, než o gól v prodloužení," říkávají často hokejoví trenéři.

Koneckonců i Pardubicím se stalo, že po kanonádě do sítě soupeře stejně z play-off vypadly. V roce 2001 uhrály vysokou výhru 6:1 a přesto sérii prohrály.

Hádejte, kdo je tehdy ve čtvrtfinále nakonec vyřadil?