Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pardubice: Neúspěch jsme zavinili všichni

26 2004
Pardubice - Trenéru Říhovi a útočníku Janeckému nebyla prodloužena smlouva. Klub opustí i další hráči. To je důsledek neúspěšné sezony pardubických hokejistů. Přijdou změny, sliboval Zbyněk Kusý bezprostředně po vyřazení Pardubic ve čtvrtfinále play-off. Nemluvil do větru. Po středečním více než pětihodinovém jednání představenstva klubu jsou první novinky na světě.

„Situace, která se stala, je pro všechny velmi nepříjemná. Je to pro nás sportovní tragédie. Proto jsme z ní vyvodili důsledky,“ prohlásil Zbyněk Kusý, generální manažer HC Moeller Pardubice.

„Chyby jsme našli jak u vedení společnosti, tak i u trenérů a hráčů. Každý z těchto tří článků klubu na tom má svůj podíl,“ dodal Ondřej Heřman, předseda představenstva klubu.

Můžete chyby konkrétně pojmenovat? Co udělalo špatně vedení klubu?
Heřman:
Vedení se dopustilo tří věcí, které mohlo změnit a nezměnilo je. Trenér chtěl před sezonou řešit vztah Janecký - Pardubice. Vytvořili jsme kompromis, který nefungoval. To je jednoznačně naše chyba, protože jsme nepřistoupili na to, co chtěl trenér. Tato záležitost pak přinášela do kabiny problémy. Za druhé jsme měli udělat stejnýmodel sezony jako vloni. Start na turnaji v Japonsku měl nějaký důvod. Letos jsme v poslední přestávce před play-off nezajistili zápasy, jaké jsme odehráli v Japonsku, a tím jsme se nepostarali o to, aby hráči měli odpovídající formu.

A třetí chyba vedení?
Kusý:
Budeme muset iniciovat dohodu s Asociací profesionálních klubů a Českým svazem ledního hokeje ohledně nominace do reprezentací. V závěrečné části přípravy na play-off jsme měli na ledě sedm hráčů. Všichni ostatní reprezentovali. Když se k tomu přidala nemoc nebo zranění, trenér měl k dispozici jednu pětku a dva tři náhradníky. To není optimální pro přípravu a musíme to nyní vyřešit.
Heřman: Líbí se nám švédský nebo finský model. Tam je jasná dohoda, že hokejista může odehrát dvě reprezentační akce v sezoně.

Rozhodli jste se neprodloužit smlouvu s hlavním trenérem Milošem Říhou ani s jeho asistentem Jiřím Seidlem. Jak to vypadá s hráči?
Heřman:
Klub neprodloužil smlouvu s Otakarem Janeckým a nabídne mu práci trenéra u mládeže. Vážíme si jeho úspěchů, ale myslíme si, že klub musí jít sportovně dál.
Kusý: Dojde ještě k další obměně kádru. Do 15. dubna chceme udělat několik přímých zásahů do mužstva. Ať už to budou trejdy, či uvolnění ze smluv. Už jsme také kontaktovali některé hráče a jejich agenty, aby se přihlásili k zodpovědnosti stejně jako my. Požádali jsme je, aby akceptovali snížení platů.

S kolika změnami v kádru počítáte?
Kusý:
Trejd se bude týkat dvou až čtyř hráčů. Naopak minimálně tři čtyři noví hráči do mužstva přijdou. Hovořím nyní především o defenzívě mužstva.

Máte jasno, kterých hráčů se trejdy budou týkat?
Kusý:
Máme jasno, ale nebudeme jména zatím zveřejňovat.

Je pravda, že jste kontaktovali Dominika Haška?
Kusý:
S Dominikem jsem od jeho návratu z Detroitu nemluvil. Není to pravda.

Naznačil jste, že změny se budou týkat zejména zadních řad. Sháníte nového gólmana místo Adama Svobody?
Kusý:
Zatím ne.
Heřman: Nemůžeme všechno svalit na Svobodu, na jiná jména, na trenéry. Když se stane taková věc, muselo se nahromadit více chyb.

Stejně jako Otakaru Janeckému skončila smlouva i Ladislavu Lubinovi. Zůstane dál v Pardubicích?
Kusý
: Nabídli jsme mu smlouvu a čekáme na jeho vyjádření.

A Jiří Dopita?
Kusý
: Jirka potvrdil opci smlouvy, kterou jsme uzavřeli před rokem. Bude pokračovat v našem klubu dál.
Heřman: Jeho přístup v sezoně byl naprosto příkladný. Měli by ho napodobit další hráči, kteří jsou místní.

Zmínili jste snížení platů. Jakého počtu hráčů se to dotkne?
Heřman:
Týká se to osmi hráčů. My jsme svou vinu přiznali. Teď chceme, aby i oni nesli důsledky neúspěchu stejně jako my a přistoupili na změnu platu. Můžeme se dohodnout, že v případě úspěchu v příští sezoně může dojít ke kompenzaci. Uvidíme, zda mají srdíčko pro Pardubice, nebo jen pro faktury.

Konkrétně jste oznámili odchody trenérů a Janeckého. Kdy budou jasná jména i u dalších změn?
Kusý:
Existují různé smlouvy nebo jsou rozehrané soutěže. V jiných věcech jsme zase odkázáni třeba na NHL. 15. dubna bude zasedat představenstvo klubu a další den bychom chtěli na tiskové konferenci seznámit veřejnost se změnami v kádru a případně s novými trenéry, pokud se s nimi dohodneme.

Kolik máte kandidátů na post hlavního trenéra?
Heřman:
K tomu se nemůžeme zatím vyjádřit. Je to velmi choulostivá věc. Teď nechceme spekulovat o jménech ani o počtu.

Zahájí nový trenér přípravu?
Kusý:
Určitě.

Kdy příprava mužstva začne?
Kusý:
Koncem dubna. V polovině tohoto měsíce budeme vědět, jak bude přesně vypadat. Už teď je ale jasné, že její součástí bude určitě turnaj ve Švýcarsku, který se nám osvědčil.

Dotkl se neúspěch v play-off ekonomiky klubu?
Heřman:
Přestože jsme byli sportovně neúspěšní, klub je účetně v zisku statisíců korun a daňově dokonce v řádu milionů. Obchodně jsme v krásných číslech.

Nic se nemění ani na vztahu generálního partnera, společnosti Moeller, ke klubu?
Kusý:
Zástupce společnosti byl přítomen celému jednání. Deklaroval plnou podporu našemu klubu. Přestože jsme nebyli v závěru sezony úspěšní, společnost Moeller nám vyjádřila plnou podporu i nadále. V některých případech dokonce dojde k rozšíření spolupráce.

Příspěvek generálního sponzora klubu se tedy nesníží?
Kusý:
V žádném případě.

Autoři:
Bodování

20

Dominik Kubalík

Plzeň

19

Tomáš Mertl

Plzeň

18

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 13 8 2 2 1 53:30 30
2. Plzeň 13 7 3 2 1 59:29 29
3. Třinec 13 7 1 2 3 40:31 25
4. Hr. Králové 13 7 1 1 4 30:23 24
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Chomutov 13 5 2 2 4 34:32 21
7. Zlín 13 4 3 1 5 32:31 19
8. Vítkovice 14 4 2 2 6 36:35 18
9. Ml. Boleslav 13 5 0 3 5 30:29 18
10. Olomouc 14 3 3 2 6 30:43 17
11. Liberec 12 5 0 0 7 22:38 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 12 3 1 2 6 29:36 13
14. Litvínov 13 2 1 1 9 20:39 9

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze