Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardubické fanoušky šampionát netáhl

Fanynka Kanady - O atmosféru na zápasech juniorského mistrovství světa v Pardubicích se starali fanoušci Kanady. | foto: Radek KalhousMF DNES

7 2008
Pardubice - Pardubice se pyšní označením město hokeje. Hokejový šampionát juniorů však ukázal, že ne zcela právem. Na mistrovství světa v hokeji juniorů mohli fanoušci sledovat skvělá hokejová představení. Nebýt však kanadských fanoušků, souboje by neměly diváckou kulisu. Čechy turnaj nezajímal.

Vše o juniorském mistrovství světa v Pardubicích

Tisíce fanoušků, kteří každý týden sledují v zaplněné ČEZ Areně zápasy Pardubic, si na mistrovství světa cestu nenašly.

A to ani přesto, že vstupenky byly levnější než na českou extraligu.

"Nechápu to. Kdo má rád hokej, tak přece na tak skvělou hru musí přijít. Vždyť při extraligových zápasech Pardubic letos většinou pouze trpí oči," řekl Ondřej Švajdler z Opatovic nad Labem.

I přesto však na zápas dvou posledních týmů české ligy, Pardubic a Ústí nad Labem, byla včera odpoledne hala plnější než při čtvrtfinále šampionátu Česko - Rusko.

"Myslel jsem si, že bude chodit trošku víc lidí," přiznal deníku Sport i manažer Pardubic Zbyněk Kusý, který se zároveň podílel na organizaci turnaje.

Vítěz mistrovství? Fanoušci Kanady

K věci

Fotbalisté Sparty porazí Slavii, získají titul a jejich fanoušci po zápase konejší smutné hráče v sešívaných dresech. Bláznivá představa, že? V českých poměrech určitě. V zámořských nikoliv.

Když švédští hokejisté před sobotní půlnocí opouštěli pardubickou arénu po porážce ve finále juniorského mistrovství světa, jejich bolavá duše dostala hřejivé pohlazení od příznivců jejich přemožitelů!

Fanoušci v dresech s javorovým listem na hrudi obcházeli skleslé severské mladíky se slovy uznání a s přátelským poplácáním po zádech. Kanaďané jen podtrhli, kdo se stal nepsaným vítězem letošního šampionátu.

Zlaté medaile se houpaly na prsou zámořských hokejistů, ale oslavné ovace by měly patřit zejména tisícům mužů, žen a dětí, kteří přes půl zeměkoule přiletěli povzbudit své miláčky.

Oni po celý turnaj plnili hlediště a starali se o parádní atmosféru. Oni předvedli, co znamená, když jsou diváci sedmým hráčem týmu. Také díky nim javorový list znovu zezlátl.

                                    Dušan Korel

Ostudu odvrátila pouze ohromná vlna fanoušků z Kanady. Bez nich by se boje o medaile odehrály v komorní až nedůstojné atmosféře. Většina Čechů totiž ztratila po vypadnutí svého týmu o turnaj zájem.

"Když vypadne domácí tým, tak má pořadatel vždycky problém. Z ekonomického hlediska bylo důležité, že už jsme mnoho vstupenek prodali před mistrovstvím Kanaďanům. Ti třeba skoupili všechny celoturnajové permanentky," řekl mluvčí turnaje Pavel Bárta.

I přes slabší účast českých fanoušků však dopadne mistrovství finančně dobře. Organizátoři totiž inkasovali 23 milionů korun od sponzorů, 7 milionů vytěžili ze vstupného a od Mezinárodní hokejové federace a z dalších zdrojů získali dalších 10 milionů.

"Turnaj skončí určitě se ziskem. Ale nemohu říct, s jakým. Můžeme ale mluvit o zisku solidním," dodal Kusý.

Na turnaji se nakonec odehrál jen jeden vyprodaný zápas. Na duel Čechů a Slováků přišlo 10 194 diváků. Tedy celá kapacita ČEZ Areny.

Na finále přišlo pouze 7 480 lidí. Před šesti lety, kdy se turnaj konal v Pardubicích a Hradci Králové, sledovalo boj o zlatou medaili mezi vítězným Ruskem a Kanadou 9 130 fanoušků.

Hvězdy turnaje? Kanadští fanoušci

Už jen kvůli nim stálo za to chodit na zápasy juniorského mistrovství světa v hokeji.  Do Pardubic se za svým týmem rozjely čtyři tisíce kanadských fanoušků. Svému týmu vytvořili skvělou domácí atmosféru.

"Připadám si tady jako v Montrealu nebo Edmontonu. Je až neuvěřitelné, kolik Kanaďanů je ochotno cestovat přes půl planety kvůli juniorskému hokeji," řekl v ČEZ Areně Lukáš Andrejs z Pardubic.

Tisíce lidí v dresech s javorovým listem na prsou byly hlavními hvězdami turnaje. Jejich povzbuzování Go, Canada go! nebo Leťs go Canada se dostávalo pod kůži i českým fanouškům.

"Fandím Kanadě. Ti jejich fanoušci jsou úplně skvělí a já chci fandit s nimi," řekl před pátečním semifinále mladý český fanda, který si dokonce koupil kanadský dres.

Hokejoví příznivci ze zámoří si hokejové zápasy skvěle užívali. Neustále povzbuzovali své hráče a dokázali si třeba zpestřit i nudnou reklamní přestávku, při které se zametá led kolem branek. "Sweep!"(Zametej!) rozkřičeli se vždy se smíchem fandové.

Z těch měli radost také pardubičtí hoteliéři a majitelé restaurací. I když většina Kanaďanů bydlela během turnaje v Praze, i oni si přišli na pěkné zisky. "Během turnaje u nás bydlí 60 Kanaďanů. Dělali jsme pro ně Silvestr a musím říct, že tak milé lidi jsem už dlouho neviděl. Jsou velmi příjemní," řekl majitel hotelu Zlatá štika Oldřich Bujnoch.

S pobytem v Čechách však byli spokojeni i Kanaďané. To ostatně dali jasně najevo po skončení sobotního zlatého finále. "Thank you Czechs ! (Děkujeme Češi!)," skandovali nejlepší fanoušci mistrovství.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze