Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pardubickou hokejovou arénu čeká zápas roku

13 2003
Pardubice - Prolomí hokejisté Pardubic prokletí prvního kola play-off? Dnešní páté extraligové čtvrtfinále bude asi rozhodující. Jeho vítěz povede 3:2 na zápasy a bude mít psychickou výhodu, která už se těžko sráží. Duelem dýchá celé město, hala bude beznadějně plná. Hokejisté si na stěny šatny lepí faxy od fanoušků. "Je toho plná kabina," říká trenér Miloš Říha. "Chlapi, moje srdce patří vám a když vy necháte svoje na ledě, vyhrajete vše!" burcuje fanoušek až z Bruntálu. Kdo uspěje? Vyburcované Pardubice nebo klidné Znojmo? Utkání sledujte ON-LINE od 17.00 Dále čtěte: Třinec léčil šrámy, Vítkovice mění sestavu

Zapomeňte na znojemské porážky, dnes vyjede na led úplně jiné mužstvo! Takové odhodlání čiší z pardubických hokejistů, kteří potřebují třetí výhru, aby se přiblížili k semifinálovému cíli.

"Každý ví, o co nám jde," řekl pardubický trenér Miloš Říha. "Mužstvo prokázalo sílu v celé sezoně. Ve chvílích, kdy jsme byli pod tlakem a mluvilo se o krizi, tak se tým dokázal zmobilizovat. Věřím, že to dokáže znovu," dodal kouč.

V hokejovém zákulisí se šeptalo o nervózní atmosféře po čtvrtém zápase, Říha ale tvrdí, že jsou hráči nahecovaní a drží pohromadě. "Před domácími fanoušky jsme ve velké pohodě," pronesl kouč.

Říha: Znojmo se musí bát, co na něj vymyslíme

"Dvakrát hrajeme doma, takže bychom se teoreticky neměli čeho bát. Naopak Znojmo může cítit šanci postoupit, což by ho mohlo znervóznit," tvrdí útočník Ladislav Lubina.

"Znojmo se musí bát toho, co na něj vymyslíme," hrozí Říha. Co tedy domácí v dnešním souboji na svého soupeře chystají? "Určitě se nebudeme prát a někoho řezat, jak avizuje Znojmo. Jim to vyhovuje, nám ne. Budeme hrát hokej a nebudeme si všímat nějakého Znojma a hráčů, kteří nás provokují," pronesl Říha.

"Ve Znojmě jsme se víc soustředili na osobní souboje. Musíme se od toho oprostit a všímat si jen své hry. Jen to nás může dovést k úspěchu," dodal Lubina. Jinými slovy vrátit se k výkonům z úvodních dvou zápasů série.

"Musíme víc bruslit, ve Znojmě jsme byli hrozně pasivní a leniví," řekl útočník Michal Mikeska, který patří k důrazným hokejistům pardubického mužstva. Odpovídat tomu bude i sestava. „Hrajeme doma a podle toho zvolíme typy hráčů,“ řekl Říha.

Víc však za dveře pardubických kabin nahlédnout nedal. "Je jedno, kdo vedle koho hraje. Především je důležité dodržovat taktické pokyny a hrát jako dřív."

Jediným otazníkem je start Blažka, jemuž zraněný prst nedovolil odehrát minulé utkání ve Znojmě. Včera však trénoval.

Jak pohlídat slovenské orly?

Už před startem play-off bylo zřejmé, že úspěšnost Znojma se bude odvíjet od výkonů slovenských legionářů. Na pardubickém ledě se Peter Pucher s Markem Uramem ještě neprosadili, ale v domácím prostředí začali „řádit“ a předvádět své přednosti.

"Vědí o sobě, dokáží spolu kombinovat a mají dobrou koncovku," upozornil Lubina. "Jsou to individuality. Když jim dá člověk prostor, tak mu dokáží zamotat hlavu," dodal Mikeska, který by se mohl stát jedním z hlídačů slovenské dvojice.

"Postupem času poznali, že mají dost prostoru a že nejsou moc obtěžování. Proto si začali víc dovolovat. Byla to jediná znojemská lajna, která dosud utkání rozhodovala," prohlásil bývalý reprezentační asistent Vladimír Martinec.

Na svém ledě tak měli Uram s Pucherem prsty téměř ve všech gólech Znojma a jejich zásluhou se stav čtvrtfinále srovnal na 2:2. "V této sérii tvoří více než padesát procent síly Znojma," tvrdí Mikeska.

Jakou zbraň zvolit na otupení údernosti slovenského dua? "Pokud bychom uvažovali o osobním bránění, tak si tím narušíme celou herní koncepci. To nemá smysl. Celý tým musí hrát zodpovědně a nedělat chyby, pak se nedostanou do šancí," míní Lubina. „Když se na ně trošku přitlačí, tak už nebudou tak nebezpeční,“ dodal Martinec.

Lubina: Altrichter nás nevychytá

Brankářský post bude slabinou Znojma, zněla jedna z prognóz před začátkem čtvrtfinálové série. Martin Altrichter ji však zatím svými výkony popírá. Brankář, který nemá velké zkušenosti z play-off, je zatím více než zdatným náhradníkem za zraněného Kameše.

"Má formu," souhlasil Mikeska. "Ze začátku byl trošku nervózní, ale teď chytá velice dobře," přidal se Martinec. "Znojemské mužstvo ale také daleko zodpovědněji brání," dodal vzápětí bývalý reprezentační asistent.

S chválou znojemského gólmana to však pardubičtí hráči nepřehánějí. Dobře vědí, že na Altrichterově slávě mají podíl i sami. "Není to zase takový brankář, aby nás vychytal. Je to dáno tím, že špatně střílíme," tvrdí Lubina. "Může za to i naše nemohoucnost, sami jsme dřeváci," dodal s úsměvem Mikeska.

Jak tedy vyzrát na zatím úspěšného strážce znojemské branky? "Musíme zvýšit počet střel a být pohotovější. Pak tam může stát kdokoliv," nabízí Lubina recept. "Je potřeba se trefit rychlou a překvapivou střelou vedle něj. Ne jako ve Znojmě, kde pardubičtí hráči stříleli do míst, kde měl Altrichter lapačku, vyrážečku nebo betony," dodal Martinec.

Znojmo: ve dvě výhry jsme doufali jen tajně

Ve Znojmě se navenek drží dál při zemi, i když sebevědomí týmu roste. "Před zápasy doma jsme počítali, že jednou bychom vyhrát mohli, ve dvě vítězství jsme doufali už jenom tajně. Že to vyšlo, je úžasné a posílí nás to," tvrdí útočník Radek Haman.

Někteří znojemští hráči už hovoří o tom, že psychická výhoda je nyní na straně Orlů. Věří, že Pardubice mohou podlehnout tlaku, který je na ně jako na favorita kladen. I nástěnku ve znojemské kabině v posledních dnech vyzdobily desítky vzkazů, které hráčům adresují jejich příznivci.

Obě strany se po čtvrtém zápase obvinily ze simulování. Říha si stěžoval, že znojemští hráči polehávali po ledě jako při fotbale, zdržovali a teatrálně se nechávali odnášet k ošetření.

Po utkání čekal pardubický kouč v chodbě na rozhodčího Rejthara a žádal vysvětlení, proč jen jeho hráč dostal trest na pět minut plus do konce utkání. Znojemští se stejně tak domnívali, že Pardubice se pokusily získat simulováním výhodu. "Z jejich strany to místy byla komedie," nezdráhal se říct útočník Marek Melenovský.

Dnešní páté utkání Pardubic se Znojmem začíná v 17.00 - iDNES ho bude sledovat v podrobné reportáži

Dále čtěte:
Pátá čtvrtfinále hokejového play-off napoví
Teď musíme doma zabrat, říká Petr Sýkora
Spadli jsme tvrdě na zem, přiznal Říha
Hokejový suverén v play-off narazil
Jak Sýkora ztratil nervy a potupně zmizel
Na krvavé oči odpovědělo Znojmo brankami

 

USPĚJE SVOBODA A SPOL.? Páté čtvrtfinále bude testem síly pardubického týmu a psychické vyzrálosti reprezentačního brankáře Adama Svobody.

Autor:
Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Erat

Kometa

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

10

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze