Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pardubický kouč Sýkora: Hráči věří tomu, co chceme

Václav Sýkora | foto: ČTK

9 2008
Pokud pardubičtí hokejisté dodrží rytmus svých umístění z posledních let, může se trenér Václav Sýkora na nadcházející sezonu hodně těšit. Statisticky by měl mít před sebou hodně úspěšný extraligový ročník.

Moeller si prožívá zvláštní houpačky. Po finále v roce 2003 přišel o rok později nečekaný čtvrtfinálový krach s Plzní. Po titulu v roce 2005 v dalším ročníku chyběl v play-off.

A po předloňském stříbru si v minulé sezoně znovu nezahrál ve vyřazovacích bojích. Zhoupnou se nyní Pardubice zase nahoru?

"Neklaďme si hned na začátku nějaké cíle. Nejdříve se musíme dostat do play-off. A pak můžeme mluvit dál," prohlásil Sýkora, jenž si dnes v Karlových Varech odbude extraligovou premiéru na pardubické střídačce.

Těšíte se už na start nové sezony?
Samozřejmě se na to těšíme všichni. Příprava už je dlouhá. Soutěž je soutěž. Je nejvyšší čas. Je dobře, že to už vypukne.

Budete před úvodním zápasem spát dobře?
Proč ne? Otázkou je, jak se mi bude spát potom (úsměv).

Nestraší vás los v úvodu sezony? Začínáte na ledě s finalisty v Karlových Varech, poté hostíte mistrovskou Slavii, jedete do Liberce a do Kladna.
Je to tak nalosované, tak to prostě máme. Víme, že v lize si nepůjde vybírat. Žádné utkání nebude jednoduché. Na tohle ale moc nekoukáme.

Chytit začátek je ale hodně důležité. Vloni se to Pardubicím nepovedlo, i když téměř celou první čtvrtinu základní části odehrály venku, a pak už ztrátu nedohnaly.
Chytit začátek chce každý. I nám jde o to, abychom dobře začali. Má to pak vliv na pohodu v mužstvu, na sebedůvěru hráčů.

V závěru přípravy jste si posteskl nad slabší produktivitou. Dělá vám stále starosti?
V posledních zápasech jsme měli dost šancí na to, abychom dali víc gólů. Určitě budeme po hráčích chtít, aby byli v zakončení důraznější, abychom produktivitu zvedli. Mužstvu, které dává góly, se lépe dýchá. Pro psychiku hráčů je to důležité. Na druhou stranu jsme kvitovali, že jsme třeba proti Kladnu nedostali gól. Dávat góly je stejně důležité jako neinkasovat. Z toho musíme vycházet.

Papírově se zdá, že v letošní sezoně budete mít větší sílu v zadních řadách...
...na papír bych nekoukal. Všechno ukáže až soutěž. Ale hra v ofenzivě není otázkou útočníků a v defenzivě jen obránců. Na ledě je celá pětka, která útočí i brání. To spolu souvisí, nejde to oddělovat.

Václav Sýkora vede pardubický trénink

Dá se od vašeho týmu čekat i jiný herní styl, Pardubicím byl vždy vlastní útočný kombinační hokej. Vsadíte nyní na defenzivnější hru?
Všichni si dobře uvědomujeme, že nejde sázet jen na útočný hokej. Zvláště v úvodu sezony, kdy je každé mužstvo plné sil a nezatížené průběhem soutěže. Defenziva je hrozně důležitá, je to základ všeho. Musíme se tomu přizpůsobit. Navíc hra dopředu není bez hry dozadu.

Přistupují hráči v tomto směru na vaše požadavky?
Samozřejmě je pro hráče přitažlivější hra na puku. Ale rozhodně nemám pocit, že by to nechtěli dělat a podceňovali to, co se po nich vyžaduje. Jasně, že ne vše funguje hned. Když se něco snažíte zvládnout, děláte i chyby. Ale věřím tomu, že hráči budou mít vůli se co nejvíce zdokonalovat. To je pak základ úspěchu.

Je z hráčů cítit velká touha napravit nevydařenou minulou sezonu?
Rozhodně to cítím. Chuť se projevovala během celé přípravy. Hráči jsou odhodláni udělat maximum. Záleží na tom, jak se nám povede vstup do soutěže. A kdyby se nám nepovedl, tak i na tom, jak to dokážeme překousnout. Ale to se ukáže až v sezoně, v přípravě to nejde navodit.

Když touha a motivace tryská přímo z hráčů, to vám musí určitě ulehčit práci. Je to tak?
Vždy ulehčuje práci, když hráči mají stejný cíl a stejnou motivaci. Pokud společné práci věří, rozhodně je to pro trenéra snazší, než kdyby musel na hráče tlačit a chtít po nich to, čemu sami nevěří. To pak nefunguje.

Jen se z toho nesmí stát přemotivovanost, že?
Samozřejmě. Ale v mužstvu jsou zkušení hráči, tohle nehrozí.

Jak by měla sezona dopadnout, aby pro vás byla úspěšná?
Je těžké si dávat konkrétní cíl. Prvním krokem je dostat se do play-off. Tam vše začíná znovu. Pak můžete plánovat dál. Ale kdo se dostane do play-off, chce dojít co nejdále.

Jste přesvědčen o tom, že současné mužstvo má sílu na to, aby se probojovalo do play-off?
Věřím tomu, že na to sílu má.

. Snopek: Chceme napravit dojem po minulé sezoně

Jan SnopekNapravit blamáž z minulé sezony. To je motto pardubických hokejistů při vstupu do nového extraligového ročníku. "Udělali jsme vše pro to, abychom byli silní a abychom hráli v lize důstojnější roli než minule," prohlásil obránce Jan Snopek. A s jakými myšlenkami hledí kapitán k nové sezoně?

Touha po reparátu
"Vloni jsme v přípravě také udělali kus práce, bohužel sezona měla nějaký průběh. Ale už je to pryč. Nyní jsme nažhaveni už jen proto, že se nám minulá sezona nepovedla. Chceme napravit dojem. Každý v sobě cítíme osobní zodpovědnost. Jdeme do toho s tím, že jsme dobře připraveni a psychicky silní."

Výsledková houpačka
"Slyšel jsem názory, že se tady pohybujeme v sinusoidách. Po úspěchu vždy přijde neúspěch. Takže nyní si hodíme nohy na stůl a úspěch je zaručen. Všichni bychom si to přáli. Ale na tohle nekoukáme. Je to hezké pro statistiky. Ale to by se pak nemuselo hrát. Myslím si, že 85 procent hokejistů je pověrčivých, ale tohle mezi to nepatří."
Nový herní styl
"Herní projev bude trošku jiný. Bude rozložen na víc hráčů. Tady se zakořenila fráze, že veškerou ofenzivní práci dělají Sýkora s Rolinkem. A když tady teď nejsou, tak to stojí za prd. Nechci říkat, že i někteří kluci si na to zvykli. Ale nyní má každá lajna svůj kus práce, který musí udělat. Bude to lepší než spoléhat na jednoho dva hráče. To samé platí v obraně. Obránci jsou vyrovnaní, zadní řady se zkvalitnily. Ale neřekl bych, že náš styl bude defenzivnější. Bude to mix ofenzivy s defenzivou. Každá pětka musí fungovat dobře dopředu i dozadu."

Bez Divíška a Puchera
"Oba nám budou v úvodu hodně chybět. Jsou to kvalitní centři. Chtějí puk, umí ho podržet a připravit pozice pro spoluhráče. Naštěstí absence Divocha bude trvat jen deset nebo čtrnáct dnů. U Petera je to delší, bohužel to jsou křížové vazy. Ale je lepší ho mít od října na celou sezonu, než aby si zranění obnovil a chyběl mnohem déle."

Těžký start
"Netvrdím, že začátek není těžký. Vary, Slavia, Liberec... Ale sílu má každý tým. Je natrénovaný, má sebevědomí. Buď chce napravit dojem z minulé sezony, nebo potvrdit své výsledky. Proto je jedno, kde hrajeme. Náš tým je připravený. Není to žádné klišé nebo fráze. Je to cítit v kabině."

Chytit začátek
"Je to důležité, ale tyto ambice mají všechny týmy. Klíčový je i prostředek sezony nebo období po Vánocích. A zase další klišé - každý zápas je důležitý. A hraje se jich 52. Když vyhrajeme první čtyři utkání, nemůžeme si říct - super a tím to vadne. Je to běh na dlouhou trať. Každá fáze sezony je důležitá."

Mít štěstí
"Když začnou sportovci mluvit o štěstí, každý hned začne vrtět hlavou. Liga je ale tak vyrovnaná, že rozhodují takové blbosti, jako je odražený puk nebo vyhrané buly. I takové maličkosti dělají úspěch a neúspěch. Vloni jsme tento kousek ‚šestého hráče‘ neměli. Snad ho letos budeme mít."

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze